Armico AB
Armico AB har organisationsnummer 559177-8187 (5591778187)
Aktiebolag • Org.nr: 559177-8187
Om företaget
Armico AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 41 procent till 530 579 kr räkenskapsåret 2025 (904 006 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Armico AB 530 579 kr och redovisade ett resultat på 72 404 kr. Rörelsemarginalen var 18,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 63,8 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 336,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,8 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 17,9 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 63,8 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 336,4 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 20,0 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -41,3 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 531 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 360 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 505 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 705 av 897 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 12 547 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 30 927 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 187 215 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,3 procent | 51,9 procent | 60,4 procent | 18,8 procent |
| Vinstmarginal | 23,3 procent | 52,5 procent | 61,2 procent | 17,9 procent |
| Soliditet | 52,8 procent | 67,5 procent | 60,5 procent | 63,8 procent |
| Kassalikviditet | 230,4 procent | 290,7 procent | 214,5 procent | 336,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 78,1 procent | 85,7 procent | 81,2 procent | 20,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 27,3 procent | -41,5 procent | -41,3 procent |
| Omsättning per anställd | 405 000 kr | 515 000 kr | 904 000 kr | 531 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 361 000 kr | 254 000 kr | 335 000 kr | 360 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Postgatan 6-8c/o Cafe Kronhuset
41113 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet, catering, festarrangemang, events samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 214 058 kr | 1 545 250 kr | 904 006 kr | 530 579 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 208 439 kr | 65 354 kr | 0 kr | 21 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 57 752 kr | 48 299 kr | 22 484 kr | 92 077 kr |
| Personalkostnader | 1 082 106 kr | 760 638 kr | 335 143 kr | 359 677 kr |
| Rörelseresultat | 282 639 kr | 801 667 kr | 546 379 kr | 99 825 kr |
| Ränteintäkter | 382 kr | 9 238 kr | 7 647 kr | 914 kr |
| Räntekostnader | 114 kr | 41 kr | 520 kr | 5 511 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 282 907 kr | 810 864 kr | 553 506 kr | 95 228 kr |
| Skatt | 58 392 kr | 166 853 kr | 115 860 kr | 22 824 kr |
| Årets resultat | 224 515 kr | 644 011 kr | 437 646 kr | 72 404 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 544 277 kr | 1 113 692 kr | 890 975 kr | 566 608 kr |
| Kortfristiga fordringar | 46 107 kr | 82 583 kr | 270 289 kr | 297 009 kr |
| Kassa och bank | 498 170 kr | 1 031 109 kr | 620 686 kr | 269 599 kr |
| Summa tillgångar | 544 277 kr | 1 113 692 kr | 890 975 kr | 566 608 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 287 598 kr | 751 608 kr | 539 255 kr | 361 659 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 13 083 kr | 57 597 kr | 51 609 kr | 239 255 kr |
| Årets resultat | 224 515 kr | 644 011 kr | 437 646 kr | 72 404 kr |
| Kortfristiga skulder | 236 213 kr | 383 074 kr | 415 366 kr | 168 432 kr |
| Skatteskulder | 89 128 kr | 244 919 kr | 301 977 kr | 155 464 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 111 785 kr | 110 864 kr | 107 389 kr | 6 968 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 544 277 kr | 1 113 692 kr | 890 975 kr | 566 608 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet, catering, festarrangemang, events samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Armin A (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Armico AB för organisationsnummer?
Armico AB har organisationsnummer 559177-8187 (5591778187).
Var ligger Armico AB?
Armico AB har sin registrerade adress Postgatan 6-8, 41113 Göteborg.
Vilken bransch är Armico AB verksamt i?
Armico AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Armico AB?
Armico AB hade en nettoomsättning på 530 579 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Armico AB?
Armico AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Armico AB någon utdelning?
Styrelsen i Armico AB föreslog en utdelning på 50 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-10-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.