Dan Lee AB
Dan Lee AB har organisationsnummer 559177-8377 (5591778377)
Aktiebolag • Org.nr: 559177-8377
Om företaget
Dan Lee AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 10 procent till 833 416 kr räkenskapsåret 2025 (928 378 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Dan Lee AB 833 416 kr och redovisade ett resultat på 15 782 kr. Rörelsemarginalen var 1,9 procent, under branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 39,6 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 381,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,9 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,9 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 39,6 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 381,6 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 30,1 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -10,2 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 116 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 669 av 897 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 10 672 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 26 388 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 159 248 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -50,1 procent | -14,6 procent | -35,7 procent | -23,4 procent | 1,9 procent |
| Vinstmarginal | -50,2 procent | -14,7 procent | -35,8 procent | -23,4 procent | 1,9 procent |
| Soliditet | 8,9 procent | 16,8 procent | 21,0 procent | 41,1 procent | 39,6 procent |
| Kassalikviditet | 48,3 procent | 51,8 procent | 199,6 procent | 686,5 procent | 381,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -989,8 procent | -322,4 procent | -863,6 procent | -593,4 procent | 30,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -21,0 procent | 43,9 procent | -36,1 procent | 14,7 procent | -10,2 procent |
| Omsättning per anställd | 440 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 454 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Karlavagnsgatan 1641753 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Cateringtjänster, handel med livsmedel, samt bedriva restaurangverksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 114 956 kr | 880 393 kr | 1 267 183 kr | 809 688 kr | 928 378 kr | 833 416 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 299 986 kr | 406 559 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 315 890 kr | 277 030 kr | 394 133 kr | 260 256 kr | 283 476 kr | 271 827 kr |
| Övriga externa kostnader | 331 929 kr | 360 302 kr | 356 471 kr | 351 461 kr | 392 441 kr | 417 006 kr |
| Personalkostnader | 853 315 kr | 908 075 kr | 519 131 kr | 304 366 kr | 448 339 kr | 128 676 kr |
| Avskrivningar | 183 000 kr | 183 000 kr | 183 000 kr | 183 000 kr | 21 083 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -269 192 kr | -441 455 kr | -185 552 kr | -289 395 kr | -216 961 kr | 15 907 kr |
| Ränteintäkter | - | 103 kr | 1 kr | 301 kr | 1 815 kr | 294 kr |
| Räntekostnader | 1 410 kr | 906 kr | 1 274 kr | 728 kr | 1 850 kr | 419 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -270 602 kr | -442 258 kr | -186 825 kr | -289 822 kr | -216 996 kr | 15 782 kr |
| Bokslutsdispositioner | 50 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 0 kr | 911 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | -220 602 kr | -443 169 kr | -186 825 kr | -289 822 kr | -216 996 kr | 15 782 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 570 083 kr | 387 083 kr | 204 083 kr | 21 083 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 420 083 kr | 287 083 kr | 154 083 kr | 21 083 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 255 528 kr | 117 271 kr | 140 986 kr | 139 062 kr | 88 938 kr | 132 252 kr |
| Varulager | 3 500 kr | 5 000 kr | 4 500 kr | 5 000 kr | 6 000 kr | 6 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 32 451 kr | 24 283 kr | 21 473 kr | 5 524 kr | 26 690 kr | 41 159 kr |
| Kassa och bank | 219 577 kr | 87 988 kr | 115 013 kr | 128 538 kr | 56 248 kr | 85 093 kr |
| Summa tillgångar | 825 611 kr | 504 354 kr | 345 069 kr | 160 145 kr | 88 938 kr | 132 252 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 47 942 kr | 44 772 kr | 57 947 kr | 33 561 kr | 36 566 kr | 52 348 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 218 544 kr | 437 941 kr | 200 208 kr | 273 383 kr | 203 562 kr | -13 434 kr |
| Årets resultat | -220 602 kr | -443 169 kr | -186 825 kr | -289 822 kr | -216 996 kr | 15 782 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 109 109 kr | 232 283 kr | 263 407 kr | 67 177 kr | 12 082 kr | 33 081 kr |
| Leverantörsskulder | 5 341 kr | 30 957 kr | 26 258 kr | 19 183 kr | 0 kr | 8 406 kr |
| Skatteskulder | 38 734 kr | 10 009 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 65 035 kr | 191 317 kr | 237 148 kr | 47 993 kr | 12 082 kr | 24 675 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 825 611 kr | 504 354 kr | 345 069 kr | 160 145 kr | 88 938 kr | 132 252 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med sätt i Göteborg registrerades år 2018 och bedriver en restaurang.
Företrädare
- Qiang L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Dan Lee AB för organisationsnummer?
Dan Lee AB har organisationsnummer 559177-8377 (5591778377).
Var ligger Dan Lee AB?
Dan Lee AB har sin registrerade adress Karlavagnsgatan 16, 41753 Göteborg.
Vilken bransch är Dan Lee AB verksamt i?
Dan Lee AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Dan Lee AB?
Dan Lee AB hade en nettoomsättning på 833 416 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.