Pannello Trä AB
Pannello Trä AB har organisationsnummer 559178-0589 (5591780589)
Aktiebolag • Org.nr: 559178-0589
Om företaget
Pannello Trä AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av köksmöbler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 31003). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner och tillverkning av monteringsfärdiga trähus.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 634 236 kr räkenskapsåret 2025 (621 015 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pannello Trä AB 634 236 kr och redovisade ett resultat på 251 kr. Rörelsemarginalen var -69,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,5 procent). Soliditeten var 3,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,2 procent). Kassalikviditeten var 296,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 155,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -69,8 procent | 3,5 procent | -1,7 procent till 11,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -69,8 procent | 3,5 procent | -1,7 procent till 11,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 3,6 procent | 40,2 procent | 21,1 procent till 63,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 296,6 procent | 155,3 procent | 93,8 procent till 276,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 procent | 10,9 procent | -1,4 procent till 31,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 2,1 procent | 2,4 procent | -26,4 procent till 37,3 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 634 000 kr | 1 051 000 kr | 580 000 kr till 1 372 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 426 000 kr | 426 000 kr | 164 000 kr till 537 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -53,7 procent | -69,8 procent |
| Vinstmarginal | -53,7 procent | -69,8 procent |
| Soliditet | 3,4 procent | 3,6 procent |
| Kassalikviditet | 304,0 procent | 296,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 procent | 0,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 2,1 procent |
| Omsättning per anställd | 621 000 kr | 634 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 399 000 kr | 426 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Baltzar von Platens gata 7C 1trc/o Terese Mörk
11242 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Tillverkning, försäljning och tjänster inom bygg, snickeri och markentreprenad. Verksamheten kommer även att ha uthyrning av minigrävare, släp, byggställning, stegar samt handverktyg till privatpersoner samt företag.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 621 015 kr | 634 236 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 195 420 kr | 243 229 kr |
| Övriga externa kostnader | 312 553 kr | 366 497 kr |
| Personalkostnader | 399 458 kr | 425 728 kr |
| Avskrivningar | 46 858 kr | 41 337 kr |
| Rörelseresultat | -333 273 kr | -442 555 kr |
| Ränteintäkter | 31 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 377 kr | 104 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -333 619 kr | -442 659 kr |
| Bokslutsdispositioner | 334 000 kr | 443 000 kr |
| Skatt | 196 kr | 90 kr |
| Årets resultat | 185 kr | 251 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 1 898 978 kr | 1 857 641 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 103 978 kr | 62 641 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 795 000 kr | 1 795 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 272 721 kr | 214 802 kr |
| Kortfristiga fordringar | 244 232 kr | 68 198 kr |
| Kassa och bank | 28 489 kr | 146 604 kr |
| Summa tillgångar | 2 171 699 kr | 2 072 443 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 74 374 kr | 74 625 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 24 189 kr | 24 374 kr |
| Årets resultat | 185 kr | 251 kr |
| Kortfristiga skulder | 89 720 kr | 72 428 kr |
| Leverantörsskulder | 37 748 kr | 10 170 kr |
| Skatteskulder | 196 kr | 286 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 41 777 kr | 51 850 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 171 699 kr | 2 072 443 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har sitt säte i Stockholm och bedriver tillverkning, försäljning och tjänster inom bygg, snickeri och markentreprenad.Företaget är dotterbolag till aQvie AB, org.nr 556831-1236.Bolaget registrerades 2018-11-01.
Företrädare
- Térése M (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pannello Trä AB för organisationsnummer?
Pannello Trä AB har organisationsnummer 559178-0589 (5591780589).
Var ligger Pannello Trä AB?
Pannello Trä AB har sin registrerade adress Baltzar von Platens gata 7C 1tr, 11242 Stockholm.
Vilken bransch är Pannello Trä AB verksamt i?
Pannello Trä AB är registrerat i branschen tillverkning av köksmöbler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pannello Trä AB?
Pannello Trä AB hade en nettoomsättning på 634 236 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Pannello Trä AB?
Pannello Trä AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.