Pizzeria Kryddan AB
Pizzeria Kryddan AB har organisationsnummer 559178-1413 (5591781413)
Aktiebolag • Org.nr: 559178-1413
Om företaget
Pizzeria Kryddan AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lund. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). Företaget bedriver även verksamhet inom personaluthyrning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 387 procent till 6 783 969 kr räkenskapsåret 2025 (1 392 418 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30 % eftersom Pizzeria Kryddan har ombildats från handelsbolag.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pizzeria Kryddan AB 6 783 969 kr och redovisade ett resultat på 212 621 kr. Rörelsemarginalen var 3,1 procent, under branschens median (median 3,3 procent). Soliditeten var 62,0 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 108,8 procent, under branschens median (median 140,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,1 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,1 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 62,0 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 108,8 procent | 140,3 procent | 65,5 procent till 311,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 23,6 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 387,2 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 131 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 415 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 666 av 9 525 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 19 av 74 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Lund.
- Plats 200 av 3 819 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 3 032 av 38 994 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 27 533 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,0 procent | 11,9 procent | 1,7 procent | -49,9 procent | 3,1 procent |
| Vinstmarginal | 32,0 procent | 11,9 procent | 1,9 procent | -49,9 procent | 3,1 procent |
| Soliditet | 61,2 procent | 65,5 procent | 79,3 procent | 38,0 procent | 62,0 procent |
| Kassalikviditet | 257,7 procent | 290,0 procent | 483,7 procent | 28,7 procent | 108,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 81,2 procent | 18,7 procent | 2,4 procent | -159,2 procent | 23,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 32,9 procent | -23,9 procent | -13,8 procent | -26,0 procent | 387,2 procent |
| Omsättning per anställd | 319 000 kr | 273 000 kr | 209 000 kr | 174 000 kr | 1 131 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 271 000 kr | 266 000 kr | 194 000 kr | 185 000 kr | 415 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södra Esplanaden 14 D22352 Lund
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Södra Esplanaden 14 D som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är pizzabageri, restaurang och avhämtning av pizza och luncher och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
- 78201Personaluthyrning
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 815 794 kr | 2 157 274 kr | 2 867 956 kr | 2 183 890 kr | 1 882 867 kr | 1 392 418 kr | 6 783 969 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 47 339 kr | 270 888 kr | 522 536 kr | 294 261 kr | 251 360 kr | 87 577 kr | 452 514 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 729 kr | 21 386 kr | 31 203 kr | 86 765 kr | 356 708 kr | 506 258 kr | 1 852 085 kr |
| Personalkostnader | 682 788 kr | 1 766 964 kr | 2 441 677 kr | 2 131 264 kr | 1 745 160 kr | 1 478 200 kr | 2 488 024 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | 6 329 kr | 165 000 kr |
| Rörelseresultat | 174 616 kr | 639 812 kr | 917 612 kr | 260 122 kr | 32 359 kr | -695 047 kr | 213 431 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 3 471 kr | 3 617 kr | 1 165 kr |
| Räntekostnader | 138 kr | 0 kr | 263 kr | 24 kr | 535 kr | 2 793 kr | 1 975 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 174 478 kr | 639 812 kr | 917 349 kr | 260 098 kr | 35 295 kr | -694 223 kr | 212 621 kr |
| Skatt | 38 526 kr | 136 957 kr | 189 139 kr | 53 584 kr | 7 714 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 135 952 kr | 502 855 kr | 728 210 kr | 206 514 kr | 27 581 kr | -694 223 kr | 212 621 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 943 671 kr | 778 671 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 694 630 kr | 554 630 kr |
| Omsättningstillgångar | 277 119 kr | 991 470 kr | 1 464 578 kr | 1 683 217 kr | 1 425 001 kr | 204 191 kr | 674 837 kr |
| Varulager | - | - | - | - | - | - | 100 264 kr |
| Kortfristiga fordringar | 22 372 kr | 740 198 kr | 1 412 730 kr | 1 519 650 kr | 1 402 625 kr | 111 034 kr | 235 609 kr |
| Kassa och bank | 254 747 kr | 251 272 kr | 51 848 kr | 163 567 kr | 22 376 kr | 93 157 kr | 338 964 kr |
| Summa tillgångar | 277 119 kr | 991 470 kr | 1 464 578 kr | 1 683 217 kr | 1 425 001 kr | 1 147 862 kr | 1 453 508 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 185 952 kr | 688 807 kr | 896 289 kr | 1 102 803 kr | 1 130 384 kr | 436 161 kr | 900 982 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 135 952 kr | 118 079 kr | 846 289 kr | 1 052 803 kr | 1 080 384 kr | 638 361 kr |
| Årets resultat | 135 952 kr | 502 855 kr | 728 210 kr | 206 514 kr | 27 581 kr | -694 223 kr | 212 621 kr |
| Kortfristiga skulder | 91 167 kr | 302 663 kr | 568 289 kr | 580 414 kr | 294 617 kr | 711 701 kr | 528 112 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 183 767 kr | 299 551 kr |
| Skatteskulder | -20 368 kr | -22 280 kr | 191 602 kr | 53 584 kr | 7 714 kr | 0 kr | 5 237 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 111 535 kr | 256 216 kr | 237 516 kr | 275 884 kr | 286 903 kr | 435 402 kr | 175 356 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 277 119 kr | 991 470 kr | 1 464 578 kr | 1 683 217 kr | 1 425 001 kr | 1 147 862 kr | 1 453 508 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom personaluthyrning samt restaurangverksamhet. Företaget har sitt säte i Lund.
Företrädare
- Hikmet C
Undertecknad i Lund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pizzeria Kryddan AB för organisationsnummer?
Pizzeria Kryddan AB har organisationsnummer 559178-1413 (5591781413).
Var ligger Pizzeria Kryddan AB?
Pizzeria Kryddan AB har sin registrerade adress Södra Esplanaden 14 D, 22352 Lund.
Vilken bransch är Pizzeria Kryddan AB verksamt i?
Pizzeria Kryddan AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pizzeria Kryddan AB?
Pizzeria Kryddan AB hade en nettoomsättning på 6 783 969 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Pizzeria Kryddan AB?
Pizzeria Kryddan AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.