Salongen för hår & själ Sweden AB
Salongen för hår & själ Sweden AB har organisationsnummer 559178-1488 (5591781488)
Aktiebolag • Org.nr: 559178-1488
Om företaget
Salongen för hår & själ Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Näsåker. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 8 procent till 530 454 kr räkenskapsåret 2025 (491 612 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Salongen för hår & själ Sweden AB 530 454 kr och redovisade ett resultat på 8 796 kr. Rörelsemarginalen var 2,1 procent, under branschens median (median 5,1 procent). Soliditeten var 82,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 249,7 procent, över branschens median (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,1 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,1 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 82,8 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 249,7 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 4,7 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 7,9 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 530 000 kr | 799 000 kr | 597 000 kr till 1 018 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 324 000 kr | 463 000 kr | 321 000 kr till 586 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 822 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 5 av 6 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Sollefteå.
- Plats 330 av 471 aktiebolag med säte i Sollefteå.
- Plats 3 603 av 6 097 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 187 229 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,3 procent | -2,7 procent | 1,0 procent | 0,6 procent | 2,1 procent |
| Vinstmarginal | 18,8 procent | -3,5 procent | 0,7 procent | 0,7 procent | 2,1 procent |
| Soliditet | 47,9 procent | 63,0 procent | 78,5 procent | 78,6 procent | 82,8 procent |
| Kassalikviditet | 123,5 procent | 204,0 procent | 198,3 procent | 198,0 procent | 249,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 44,1 procent | 0,8 procent | 1,5 procent | 2,1 procent | 4,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -0,9 procent | -0,1 procent | -10,0 procent | 7,9 procent | 7,9 procent |
| Omsättning per anställd | 507 000 kr | 506 000 kr | 455 000 kr | 492 000 kr | 530 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 277 000 kr | 319 000 kr | 277 000 kr | 310 000 kr | 324 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lärkvägen 2 B88030 Näsåker
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva hårsalong och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 335 121 kr | 511 398 kr | 506 850 kr | 506 281 kr | 455 423 kr | 491 612 kr | 530 454 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 45 242 kr | 13 831 kr | 25 533 kr | 647 kr | 8 603 kr | 0 kr | 1 263 kr |
| Övriga externa kostnader | 163 985 kr | 103 653 kr | 99 604 kr | 97 148 kr | 118 164 kr | 110 649 kr | 124 078 kr |
| Personalkostnader | 166 396 kr | 237 748 kr | 276 900 kr | 318 681 kr | 276 820 kr | 309 898 kr | 323 515 kr |
| Avskrivningar | 5 414 kr | 6 931 kr | 6 916 kr | 6 931 kr | 6 931 kr | 2 991 kr | 1 514 kr |
| Rörelseresultat | 10 119 kr | 77 410 kr | 92 836 kr | -13 872 kr | 4 506 kr | 2 739 kr | 11 113 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 84 kr | 582 kr | 19 kr |
| Räntekostnader | 3 519 kr | 2 665 kr | -2 402 kr | 3 697 kr | 1 309 kr | 24 kr | 60 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 6 600 kr | 74 745 kr | 95 238 kr | -17 569 kr | 3 281 kr | 3 345 kr | 11 072 kr |
| Bokslutsdispositioner | -4 146 kr | -18 278 kr | 1 415 kr | 19 547 kr | 0 kr | 1 462 kr | 0 kr |
| Skatt | 987 kr | 12 101 kr | 21 190 kr | 609 kr | 681 kr | 1 044 kr | 2 276 kr |
| Årets resultat | 1 467 kr | 44 366 kr | 75 463 kr | 1 369 kr | 2 600 kr | 3 763 kr | 8 796 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 106 724 kr | 99 793 kr | 92 877 kr | 85 946 kr | 79 015 kr | 76 024 kr | 74 510 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 106 724 kr | 99 793 kr | 92 877 kr | 85 946 kr | 79 015 kr | 76 024 kr | 74 510 kr |
| Omsättningstillgångar | 136 165 kr | 184 847 kr | 264 611 kr | 187 929 kr | 144 291 kr | 151 668 kr | 152 229 kr |
| Varulager | 40 899 kr | 39 553 kr | 60 587 kr | 50 764 kr | 51 926 kr | 55 304 kr | 55 073 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 588 kr | 13 245 kr | 6 716 kr | 28 803 kr | 38 232 kr | 14 704 kr | 40 153 kr |
| Kassa och bank | 85 678 kr | 132 049 kr | 197 308 kr | 108 362 kr | 54 133 kr | 81 660 kr | 57 003 kr |
| Summa tillgångar | 242 889 kr | 284 640 kr | 357 488 kr | 273 875 kr | 223 306 kr | 227 692 kr | 226 739 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 51 467 kr | 95 833 kr | 171 296 kr | 172 665 kr | 175 265 kr | 179 028 kr | 187 824 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 1 467 kr | 45 833 kr | 121 296 kr | 122 665 kr | 125 265 kr | 129 028 kr |
| Årets resultat | 1 467 kr | 44 366 kr | 75 463 kr | 1 369 kr | 2 600 kr | 3 763 kr | 8 796 kr |
| Obeskattade reserver | 4 146 kr | 22 424 kr | 21 009 kr | 1 462 kr | 1 462 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 130 022 kr | 143 780 kr | 165 183 kr | 67 248 kr | 46 579 kr | 48 664 kr | 38 915 kr |
| Skatteskulder | 5 602 kr | 22 352 kr | 43 027 kr | 17 955 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 113 401 kr | 111 353 kr | 113 197 kr | 40 743 kr | 39 079 kr | 41 164 kr | 31 415 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 242 889 kr | 284 640 kr | 357 488 kr | 273 875 kr | 223 306 kr | 227 692 kr | 226 739 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är att bedriva hårsalong.
Företrädare
- Marie Å
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Salongen för hår & själ Sweden AB för organisationsnummer?
Salongen för hår & själ Sweden AB har organisationsnummer 559178-1488 (5591781488).
Var ligger Salongen för hår & själ Sweden AB?
Salongen för hår & själ Sweden AB har sin registrerade adress Lärkvägen 2 B, 88030 Näsåker.
Vilken bransch är Salongen för hår & själ Sweden AB verksamt i?
Salongen för hår & själ Sweden AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Salongen för hår & själ Sweden AB?
Salongen för hår & själ Sweden AB hade en nettoomsättning på 530 454 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Salongen för hår & själ Sweden AB?
Salongen för hår & själ Sweden AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sollefteå
- Län
- Västernorrlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.