Elvtech Marin & Industri AB
Elvtech Marin & Industri AB har organisationsnummer 559178-2288 (5591782288)
Aktiebolag • Org.nr: 559178-2288
Om företaget
Elvtech Marin & Industri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stillingsön. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 54 procent till 922 269 kr räkenskapsåret 2025 (1 989 613 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Elvtech Marin & Industri AB 922 269 kr och redovisade ett resultat på -415 448 kr. Rörelsemarginalen var -41,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,9 procent). Soliditeten var 38,3 procent, under branschens median (median 53,5 procent). Kassalikviditeten var 96,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 236,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -41,1 procent | 9,9 procent | 1,9 procent till 22,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -41,3 procent | 9,8 procent | 1,6 procent till 22,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 38,3 procent | 53,5 procent | 34,6 procent till 73,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 96,6 procent | 236,2 procent | 134,5 procent till 421,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -127,7 procent | 21,6 procent | 1,8 procent till 47,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -53,6 procent | 0,8 procent | -17,5 procent till 23,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 461 000 kr | 1 342 000 kr | 877 000 kr till 2 090 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 399 000 kr | 569 000 kr | 362 000 kr till 721 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 877 av 1 434 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner.
- Plats 7 av 11 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner med säte i Orust.
- Plats 287 av 605 aktiebolag med säte i Orust.
- Plats 25 174 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 151 544 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,5 procent | -26,9 procent | -41,1 procent |
| Vinstmarginal | 28,8 procent | -26,0 procent | -41,3 procent |
| Soliditet | 46,9 procent | 57,4 procent | 38,3 procent |
| Kassalikviditet | 232,5 procent | 150,4 procent | 96,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 74,5 procent | -3,8 procent | -127,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -57,3 procent | -53,6 procent |
| Omsättning per anställd | 4 660 000 kr | 663 000 kr | 461 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 926 000 kr | 356 000 kr | 399 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Åsarna 150c/o Lars Åkerblom
47291 Stillingsön
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva reparation, byggnation av motorer och marina farkoster, tävlingsverksamhet inom marina farkoster, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Supervisor, tillsyningsman, motor och reservdels försäljing.
Bransch
- 33120Reparation och underhåll av maskinerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 660 345 kr | 1 989 613 kr | 922 269 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 259 793 kr | 46 335 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 350 095 kr | 851 629 kr | 50 130 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 069 452 kr | 502 149 kr | 297 090 kr |
| Personalkostnader | 925 978 kr | 1 068 074 kr | 798 796 kr |
| Avskrivningar | 142 084 kr | 148 584 kr | 155 584 kr |
| Rörelseresultat | 1 375 887 kr | -534 739 kr | -379 331 kr |
| Ränteintäkter | -33 843 kr | 18 888 kr | 1 547 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 1 193 kr | 3 022 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 342 044 kr | -517 044 kr | -380 806 kr |
| Bokslutsdispositioner | -337 562 kr | 478 562 kr | 0 kr |
| Skatt | 208 612 kr | -10 446 kr | 34 642 kr |
| Årets resultat | 795 870 kr | -28 036 kr | -415 448 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 580 340 kr | 463 755 kr | 343 171 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 542 840 kr | 426 255 kr | 305 671 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 37 500 kr | 37 500 kr | 37 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 697 075 kr | 827 111 kr | 506 945 kr |
| Kortfristiga fordringar | 948 031 kr | 201 392 kr | 28 557 kr |
| Kassa och bank | 749 044 kr | 625 719 kr | 478 388 kr |
| Summa tillgångar | 2 277 415 kr | 1 290 866 kr | 850 116 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 068 848 kr | 740 811 kr | 325 364 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 222 978 kr | 718 847 kr | 690 812 kr |
| Årets resultat | 795 870 kr | -28 036 kr | -415 448 kr |
| Obeskattade reserver | 478 562 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 730 005 kr | 550 055 kr | 524 752 kr |
| Leverantörsskulder | 38 850 kr | 16 375 kr | 13 248 kr |
| Skatteskulder | 217 981 kr | 20 599 kr | 19 068 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 473 174 kr | 513 081 kr | 492 437 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 277 415 kr | 1 290 866 kr | 850 116 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Västra Götalands län, Orust kommun registrerades år 2019 och den huvudsakliga verksamheten är reperation/byggnation av marina farkoster.
Inga väsentliga händelser har inträffat under eller i anslutning till räkenskapsåret.
Företrädare
- Lars Å (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Elvtech Marin & Industri AB för organisationsnummer?
Elvtech Marin & Industri AB har organisationsnummer 559178-2288 (5591782288).
Var ligger Elvtech Marin & Industri AB?
Elvtech Marin & Industri AB har sin registrerade adress Åsarna 150, 47291 Stillingsön.
Vilken bransch är Elvtech Marin & Industri AB verksamt i?
Elvtech Marin & Industri AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Elvtech Marin & Industri AB?
Elvtech Marin & Industri AB hade en nettoomsättning på 922 269 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Elvtech Marin & Industri AB?
Elvtech Marin & Industri AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Orust
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.