Hilda M Holding AB

Hilda M Holding AB har organisationsnummer 559178-3534 (5591783534)

Aktiebolag • Org.nr: 559178-3534

All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknikStockholm

Aktivt företagVerksamt sedan 2018Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Hilda M Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74990).

Ekonomi

2 334 591 krOmsättning▼ 10 procent
598 544 krÅrets resultat
1Antal anställda
38,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 10 procent till 2 334 591 kr räkenskapsåret 2025 (2 595 432 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Hilda M Holding AB 2 334 591 kr och redovisade ett resultat på 598 544 kr. Rörelsemarginalen var 45,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 17,0 procent). Soliditeten var 38,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,6 procent). Kassalikviditeten var 123,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 293,5 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal45,2 procent17,0 procent1,5 procent till 41,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal45,1 procent18,6 procent1,9 procent till 45,4 procentöver branschens median
Soliditet38,5 procent64,6 procent41,5 procent till 87,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet123,7 procent293,5 procent149,7 procent till 679,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital85,4 procent11,0 procent-3,2 procent till 48,9 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-10,1 procent-3,0 procent-38,4 procent till 26,2 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd2 335 000 kr893 000 kr401 000 kr till 1 561 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd1 059 000 kr490 000 kr150 000 kr till 769 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 352 av 3 049 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
  • Plats 133 av 894 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik med säte i Stockholm.
  • Plats 13 454 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 22 969 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 73 266 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal34,2 procent28,5 procent42,1 procent51,8 procent45,2 procent
Vinstmarginal34,1 procent28,5 procent42,1 procent51,9 procent45,1 procent
Soliditet60,8 procent60,8 procent51,5 procent46,7 procent38,5 procent
Kassalikviditet255,1 procent255,4 procent344,6 procent335,4 procent123,7 procent
Avkastning på eget kapital67,8 procent77,5 procent78,2 procent81,9 procent85,4 procent
Omsättningstillväxt-88,5 procent46,1 procent27,9 procent-10,1 procent
Omsättning per anställd737 000 kr1 389 000 kr2 029 000 kr2 595 000 kr2 335 000 kr
Personalkostnad per anställd640 000 kr828 000 kr958 000 kr1 028 000 kr1 059 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Torsgränd 34
11361 Stockholm

Bolag på samma adress

5 andra bolag har Torsgränd 34 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva konsultativ verksamhet inom hotell, restaurang och nöjen, samt förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20212022202320242025
Nettoomsättning736 872 kr1 389 037 kr2 029 038 kr2 595 432 kr2 334 591 kr
Övriga rörelseintäkter248 480 kr0 kr---481 kr
Råvaror och förnödenheter----52 984 kr
Övriga externa kostnader93 993 kr164 953 kr216 501 kr223 440 kr166 651 kr
Personalkostnader639 528 kr827 715 kr957 940 kr1 027 893 kr1 058 791 kr
Rörelseresultat251 831 kr396 369 kr854 597 kr1 344 099 kr1 055 684 kr
Ränteintäkter-71 kr1 460 kr3 562 kr1 kr
Räntekostnader617 kr135 kr946 kr774 kr1 753 kr
Resultat efter finansiella poster251 214 kr396 305 kr855 111 kr1 346 887 kr1 053 932 kr
Bokslutsdispositioner---230 000 kr-350 000 kr-280 000 kr
Skatt57 403 kr99 545 kr149 516 kr222 776 kr175 388 kr
Årets resultat193 811 kr296 760 kr475 595 kr774 111 kr598 544 kr

Balansräkning

Post20212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar---350 000 kr1 500 000 kr
Finansiella anläggningstillgångar---350 000 kr1 500 000 kr
Omsättningstillgångar470 460 kr629 076 kr1 181 079 kr1 674 170 kr318 908 kr
Kortfristiga fordringar105 062 kr169 780 kr169 086 kr250 000 kr159 kr
Kassa och bank365 398 kr459 296 kr1 011 993 kr1 424 170 kr318 749 kr
Summa tillgångar470 460 kr629 076 kr1 181 079 kr2 024 170 kr1 818 908 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital286 028 kr382 788 kr608 383 kr944 994 kr701 038 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat42 217 kr36 028 kr82 788 kr120 883 kr52 494 kr
Årets resultat193 811 kr296 760 kr475 595 kr774 111 kr598 544 kr
Obeskattade reserver--230 000 kr580 000 kr860 000 kr
Kortfristiga skulder184 432 kr246 288 kr342 696 kr499 176 kr257 870 kr
Leverantörsskulder9 750 kr3 970 kr6 600 kr15 375 kr0 kr
Skatteskulder71 231 kr101 760 kr137 417 kr226 476 kr153 434 kr
Övriga kortfristiga skulder93 451 kr130 558 kr188 679 kr247 325 kr94 436 kr
Summa eget kapital och skulder470 460 kr629 076 kr1 181 079 kr2 024 170 kr1 818 908 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2018 och bedriver sedan dess konsultativ verksamhet inom hotell, restaurang och nöjen, samt förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.

Företrädare

  • Juha H (styrelseledamot)

Undertecknad i Stockholm 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2018-11-05
Registrerat hos Bolagsverket
Hilda M Holding AB
2018-11-08
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Hilda M Holding AB för organisationsnummer?

Hilda M Holding AB har organisationsnummer 559178-3534 (5591783534).

Var ligger Hilda M Holding AB?

Hilda M Holding AB har sin registrerade adress Torsgränd 34, 11361 Stockholm.

Vilken bransch är Hilda M Holding AB verksamt i?

Hilda M Holding AB är registrerat i branschen all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Hilda M Holding AB?

Hilda M Holding AB hade en nettoomsättning på 2 334 591 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Hilda M Holding AB?

Hilda M Holding AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Hilda M Holding AB någon utdelning?

Styrelsen i Hilda M Holding AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2018-11-05
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-06

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar