Allfix i Sörbo AB
Allfix i Sörbo AB har organisationsnummer 559178-3682 (5591783682)
Aktiebolag • Org.nr: 559178-3682
Om företaget
Allfix i Sörbo AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bollnäs. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341). Sidoverksamheter inkluderar annan rengöring, byggnadssnickeriarbeten och personaluthyrning och annat tillhandahållande av personalfunktioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 7 procent till 250 000 kr räkenskapsåret 2025 (233 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Allfix i Sörbo AB 250 000 kr och redovisade ett resultat på 24 216 kr. Rörelsemarginalen var 12,2 procent, över branschens median (median 8,0 procent). Soliditeten var 66,9 procent, över branschens median (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 311,4 procent, över branschens median (median 233,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,2 procent | 8,0 procent | 1,4 procent till 17,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 12,4 procent | 7,8 procent | 1,1 procent till 17,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 66,9 procent | 52,6 procent | 32,9 procent till 71,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 311,4 procent | 233,4 procent | 148,9 procent till 400,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 20,1 procent | 25,3 procent | 2,7 procent till 55,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 7,3 procent | 6,1 procent | -15,0 procent till 32,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 250 000 kr | 1 089 000 kr | 770 000 kr till 1 471 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 129 000 kr | 546 000 kr | 388 000 kr till 675 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 905 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
- Plats 6 av 6 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Bollnäs.
- Plats 468 av 637 aktiebolag med säte i Bollnäs.
- Plats 5 082 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 220 425 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,8 procent | -4,3 procent | 12,9 procent | 0,0 procent | 12,2 procent |
| Vinstmarginal | -3,0 procent | -4,3 procent | 12,8 procent | 0,0 procent | 12,4 procent |
| Soliditet | 62,3 procent | 14,8 procent | 75,6 procent | 87,6 procent | 66,9 procent |
| Kassalikviditet | 233,5 procent | 112,8 procent | 409,4 procent | 899,1 procent | 311,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -21,3 procent | -105,5 procent | 70,2 procent | 0,0 procent | 20,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 16,0 procent | 59,4 procent | -17,1 procent | -59,5 procent | 7,3 procent |
| Omsättning per anställd | 436 000 kr | 348 000 kr | 576 000 kr | 233 000 kr | 250 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 149 000 kr | 242 000 kr | 368 000 kr | 111 000 kr | 129 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sörbo 5878c/o Gabriela Larsson
82193 Bollnäs
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra ombyggnation och reparation av befintliga bostadsstrukturer, flyttstädning av bostäder, sandning och snöröjning för privatpersoner. Hushållsnära tjänster, trädgårdsskötsel av privata trädgårdar. Gravskötsel på uppdrag. Målning och tapetsering av bostäder. Oljebyte och annan underhållsservice på bilar, släpfordon, gräsklippare och snöslungor. Temporär personaluthyrning av personal som chaufför, kontorspersonal och butikspersonal.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 375 829 kr | 436 340 kr | 694 931 kr | 575 791 kr | 232 575 kr | 250 014 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 10 000 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 6 000 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 88 362 kr | 61 773 kr | 124 804 kr | 97 913 kr | 87 447 kr | 45 762 kr |
| Personalkostnader | 152 885 kr | 149 177 kr | 484 990 kr | 367 609 kr | 111 181 kr | 128 803 kr |
| Avskrivningar | 3 800 kr | 3 800 kr | 3 800 kr | 3 800 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 19 501 kr | -12 342 kr | -30 029 kr | 74 567 kr | 64 kr | 30 550 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 kr | 66 kr | 22 kr | 53 kr |
| Räntekostnader | 182 kr | 169 kr | 244 kr | 636 kr | 56 kr | 94 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 19 319 kr | -12 511 kr | -30 271 kr | 73 997 kr | 30 kr | 30 509 kr |
| Skatt | 4 403 kr | 52 kr | 0 kr | 6 451 kr | 0 kr | 6 293 kr |
| Årets resultat | 14 916 kr | -12 563 kr | -30 271 kr | 67 546 kr | 30 kr | 24 216 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 15 200 kr | 11 400 kr | 7 600 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 200 kr | 11 400 kr | 7 600 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 85 251 kr | 83 211 kr | 186 539 kr | 127 343 kr | 109 948 kr | 180 008 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 618 kr | 2 746 kr | 94 738 kr | 68 159 kr | 2 553 kr | 73 311 kr |
| Kassa och bank | 81 633 kr | 80 465 kr | 91 801 kr | 59 184 kr | 107 395 kr | 106 697 kr |
| Summa tillgångar | 100 451 kr | 94 611 kr | 194 139 kr | 127 343 kr | 109 948 kr | 180 008 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 71 531 kr | 58 968 kr | 28 696 kr | 96 242 kr | 96 272 kr | 120 488 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 6 615 kr | 21 531 kr | 8 967 kr | -21 304 kr | 46 242 kr | 46 272 kr |
| Årets resultat | 14 916 kr | -12 563 kr | -30 271 kr | 67 546 kr | 30 kr | 24 216 kr |
| Kortfristiga skulder | 28 920 kr | 35 643 kr | 165 443 kr | 31 101 kr | 12 228 kr | 57 802 kr |
| Leverantörsskulder | 663 kr | 0 kr | 14 420 kr | 500 kr | 458 kr | 2 298 kr |
| Skatteskulder | 8 629 kr | 3 707 kr | 0 kr | 4 158 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 19 628 kr | 31 936 kr | 73 007 kr | 25 221 kr | 3 743 kr | 36 343 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 100 451 kr | 94 611 kr | 194 139 kr | 127 343 kr | 109 948 kr | 180 008 kr |
Företrädare
- Gaberiela L (verkställande direktör)
Undertecknad i Bollnäs 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Allfix i Sörbo AB för organisationsnummer?
Allfix i Sörbo AB har organisationsnummer 559178-3682 (5591783682).
Var ligger Allfix i Sörbo AB?
Allfix i Sörbo AB har sin registrerade adress Sörbo 5878, 82193 Bollnäs.
Vilken bransch är Allfix i Sörbo AB verksamt i?
Allfix i Sörbo AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Allfix i Sörbo AB?
Allfix i Sörbo AB hade en nettoomsättning på 250 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Allfix i Sörbo AB?
Allfix i Sörbo AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Bollnäs
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.