Hills Invest AB
Hills Invest AB har organisationsnummer 559178-5273 (5591785273)
Aktiebolag • Org.nr: 559178-5273
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderÖrebro
Om företaget
Hills Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örebro. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 435 262 kr räkenskapsåret 2025 (441 988 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hills Invest AB 435 262 kr och redovisade ett resultat på 2 304 kr. Rörelsemarginalen var -4,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,8 procent). Soliditeten var 28,7 procent, över branschens median (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 82,0 procent, under branschens median (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,1 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -30,9 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 28,7 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 82,0 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -1,5 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 456 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 53 av 127 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Örebro.
- Plats 2 487 av 4 341 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 4 232 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 197 211 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,9 procent | 27,5 procent | 26,5 procent | 45,1 procent | -4,1 procent |
| Vinstmarginal | 652,2 procent | 212,4 procent | 71,1 procent | -58,5 procent | -30,9 procent |
| Soliditet | 8,8 procent | 13,6 procent | 20,1 procent | 18,9 procent | 28,7 procent |
| Kassalikviditet | 18,7 procent | 55,9 procent | 52,2 procent | 36,8 procent | 82,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 96,3 procent | 34,6 procent | 8,1 procent | 1,0 procent | 0,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -5,6 procent | 69,6 procent | -22,1 procent | -21,3 procent | -1,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Boställsvägen 570227 Örebro
Bolag på samma adress
11 andra bolag har Boställsvägen 5 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper, äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 450 634 kr | 425 254 kr | 721 218 kr | 561 510 kr | 441 988 kr | 435 262 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 218 609 kr | 235 083 kr | 292 040 kr | 262 203 kr | 206 456 kr | 209 265 kr |
| Övriga externa kostnader | 48 543 kr | 141 207 kr | 219 503 kr | 141 232 kr | 36 134 kr | 243 975 kr |
| Avskrivningar | 11 136 kr | 11 136 kr | 11 136 kr | 9 428 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 172 346 kr | 37 828 kr | 198 539 kr | 148 647 kr | 199 398 kr | -17 978 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 32 kr | 6 004 kr | 8 438 kr |
| Räntekostnader | 182 031 kr | 269 974 kr | 366 480 kr | 549 287 kr | 463 856 kr | 289 942 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -9 685 kr | 2 773 355 kr | 1 532 059 kr | 399 392 kr | -258 454 kr | -134 324 kr |
| Bokslutsdispositioner | 20 000 kr | -680 000 kr | -380 000 kr | -100 000 kr | 300 000 kr | 140 000 kr |
| Skatt | 2 206 kr | 431 230 kr | 238 022 kr | 67 522 kr | 15 565 kr | 3 372 kr |
| Årets resultat | 8 109 kr | 1 662 125 kr | 914 037 kr | 231 870 kr | 25 981 kr | 2 304 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 12 381 700 kr | 18 590 564 kr | 16 129 428 kr | 13 220 000 kr | 13 220 000 kr | 8 270 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 31 700 kr | 20 564 kr | 9 428 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 350 000 kr | 18 570 000 kr | 16 120 000 kr | 13 220 000 kr | 13 220 000 kr | 8 270 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 325 346 kr | 1 086 998 kr | 3 338 933 kr | 1 050 253 kr | 1 071 754 kr | 1 138 264 kr |
| Kortfristiga fordringar | 157 445 kr | 830 084 kr | 795 336 kr | 198 151 kr | 880 305 kr | 947 165 kr |
| Kassa och bank | 167 901 kr | 256 914 kr | 2 543 597 kr | 852 102 kr | 191 449 kr | 191 099 kr |
| Summa tillgångar | 12 707 046 kr | 19 677 562 kr | 19 468 361 kr | 14 270 253 kr | 14 291 754 kr | 9 408 264 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 64 455 kr | 1 726 580 kr | 2 640 617 kr | 2 872 487 kr | 2 698 468 kr | 2 700 772 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 6 346 kr | 14 455 kr | 1 676 580 kr | 2 590 617 kr | 2 622 487 kr | 2 648 468 kr |
| Årets resultat | 8 109 kr | 1 662 125 kr | 914 037 kr | 231 870 kr | 25 981 kr | 2 304 kr |
| Obeskattade reserver | - | 680 000 kr | 1 060 000 kr | 1 160 000 kr | 860 000 kr | 720 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 379 591 kr | 5 799 607 kr | 5 976 869 kr | 2 011 665 kr | 2 913 286 kr | 1 387 492 kr |
| Leverantörsskulder | 26 964 kr | 41 931 kr | 29 733 kr | 4 100 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | - | 416 116 kr | 637 650 kr | 0 kr | 15 565 kr | 3 372 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 81 714 kr | 77 147 kr | 105 073 kr | 103 152 kr | 98 808 kr | 45 207 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 12 707 046 kr | 19 677 562 kr | 19 468 361 kr | 14 270 253 kr | 14 291 754 kr | 9 408 264 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med Säte i Örebro har som syfte att äga och förvalta värdepapper, äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Meisam S (styrelseledamot)
Undertecknad i Örebro 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hills Invest AB för organisationsnummer?
Hills Invest AB har organisationsnummer 559178-5273 (5591785273).
Var ligger Hills Invest AB?
Hills Invest AB har sin registrerade adress Boställsvägen 5, 70227 Örebro.
Vilken bransch är Hills Invest AB verksamt i?
Hills Invest AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hills Invest AB?
Hills Invest AB hade en nettoomsättning på 435 262 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.