SocMed i Solna AB
SocMed i Solna AB har organisationsnummer 559178-6610 (5591786610)
Aktiebolag • Org.nr: 559178-6610
Om företaget
SocMed i Solna AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211). Sidoverksamheter inkluderar specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus, annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård, specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus och specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 6 procent till 575 381 kr räkenskapsåret 2025 (614 898 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SocMed i Solna AB 575 381 kr och redovisade ett resultat på 161 585 kr. Rörelsemarginalen var 35,2 procent, under branschens median (median 35,7 procent). Soliditeten var 76,1 procent, över branschens median (median 70,6 procent). Kassalikviditeten var 419,1 procent, över branschens median (median 329,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,2 procent | 35,7 procent | 12,5 procent till 66,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 35,4 procent | 36,5 procent | 12,8 procent till 68,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 76,1 procent | 70,6 procent | 52,0 procent till 86,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 419,1 procent | 329,5 procent | 186,8 procent till 714,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 31,3 procent | 20,4 procent | -2,3 procent till 57,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -6,4 procent | -9,8 procent | -52,3 procent till 19,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 990 av 2 737 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 13 av 35 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Solna.
- Plats 1 690 av 3 191 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 60 716 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 182 754 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 24,0 procent | 14,6 procent | 35,2 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 25,3 procent | 14,6 procent | 35,4 procent |
| Soliditet | 60,0 procent | 51,9 procent | 62,1 procent | 67,1 procent | 76,1 procent |
| Kassalikviditet | 249,9 procent | 207,8 procent | 264,2 procent | 304,0 procent | 419,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 82,0 procent | 77,0 procent | 38,7 procent | 20,1 procent | 31,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -34,0 procent | -6,4 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 931 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 172 000 kr | 236 000 kr | 586 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Järvstigen 117071 Solna
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Järvstigen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva läkarverksamhet, medicinsk konsultverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom socialt arbete, konsultverksamhet inom socialt arbete samt inom hälso- och sjukvård och därmed förenlig verksamhet. Aktiebolaget ska bedriva föreläsningar och utbildning inom området hälso- och sjukvård samt socialt arbete. Aktiebolaget ska bedriva simundervisning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | - | - | 931 377 kr | 614 898 kr | 575 381 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 414 kr | 17 072 kr | 1 340 kr |
| Övriga externa kostnader | - | - | - | - | 121 345 kr | 171 956 kr | 268 978 kr |
| Personalkostnader | - | 55 186 kr | 171 667 kr | 235 532 kr | 586 181 kr | 336 350 kr | 102 309 kr |
| Rörelseresultat | -450 kr | 14 422 kr | 349 696 kr | 286 536 kr | 223 437 kr | 89 520 kr | 202 754 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 4 kr | 13 027 kr | 864 kr | 725 kr |
| Räntekostnader | - | - | 19 kr | 48 kr | 731 kr | 562 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -450 kr | 14 422 kr | 349 677 kr | 286 492 kr | 235 733 kr | 89 822 kr | 203 479 kr |
| Skatt | - | 3 085 kr | 72 532 kr | 59 025 kr | 48 918 kr | 19 007 kr | 41 894 kr |
| Årets resultat | -450 kr | 11 337 kr | 277 145 kr | 227 467 kr | 186 815 kr | 70 815 kr | 161 585 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 49 550 kr | 76 481 kr | 563 495 kr | 569 590 kr | 776 067 kr | 526 242 kr | 678 184 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 45 328 kr | 97 165 kr | 76 516 kr | 70 867 kr | 83 826 kr | 228 670 kr |
| Kassa och bank | - | - | - | - | 678 200 kr | 391 416 kr | 374 514 kr |
| Summa tillgångar | 49 550 kr | 76 481 kr | 563 495 kr | 569 590 kr | 776 067 kr | 526 242 kr | 678 184 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 49 550 kr | 60 887 kr | 338 032 kr | 295 499 kr | 482 314 kr | 353 129 kr | 516 365 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -450 kr | 10 887 kr | 18 032 kr | 245 499 kr | 232 314 kr | 304 780 kr |
| Årets resultat | -450 kr | 11 337 kr | 277 145 kr | 227 467 kr | 186 815 kr | 70 815 kr | 161 585 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 15 594 kr | 225 463 kr | 274 091 kr | 293 753 kr | 173 113 kr | 161 819 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 5 437 kr | 39 280 kr | 43 554 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 42 188 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | - | 238 603 kr | 126 308 kr | 110 740 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 49 550 kr | 76 481 kr | 563 495 kr | 569 590 kr | 776 067 kr | 526 242 kr | 678 184 kr |
Ur årsredovisningen
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom socialt arbete inom hälso- och sjukvård och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Sandra Jannas J (vd)
- Tor J (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SocMed i Solna AB för organisationsnummer?
SocMed i Solna AB har organisationsnummer 559178-6610 (5591786610).
Var ligger SocMed i Solna AB?
SocMed i Solna AB har sin registrerade adress Järvstigen 1, 17071 Solna.
Vilken bransch är SocMed i Solna AB verksamt i?
SocMed i Solna AB är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SocMed i Solna AB?
SocMed i Solna AB hade en nettoomsättning på 575 381 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.