HMH Solutions AB
HMH Solutions AB har organisationsnummer 559179-0208 (5591790208)
Aktiebolag • Org.nr: 559179-0208
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikLerum
Om företaget
HMH Solutions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lerum. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71124). Företaget bedriver även verksamhet inom sanering, efterbehandling av jord och vatten samt annan verksamhet för föroreningsbekämpning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte HMH Solutions AB 373 004 kr och redovisade ett resultat på 736 885 kr. Rörelsemarginalen var 1,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,2 procent). Soliditeten var 85,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 614,6 procent, över branschens median (median 310,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,0 procent | 16,2 procent | 2,8 procent till 35,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 197,6 procent | 17,4 procent | 3,1 procent till 38,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 85,4 procent | 63,9 procent | 41,9 procent till 85,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 614,6 procent | 310,8 procent | 174,1 procent till 672,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 23,2 procent | 15,2 procent | -1,6 procent till 46,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 373 000 kr | 1 193 000 kr | 579 000 kr till 1 797 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 632 000 kr | 288 000 kr till 848 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 415 av 2 317 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
- Plats 11 av 15 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik med säte i Lerum.
- Plats 896 av 1 436 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 33 645 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 204 326 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | - | 1,0 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | - | 197,6 procent |
| Soliditet | 99,6 procent | 99,9 procent | 72,8 procent | 87,2 procent | 85,4 procent |
| Kassalikviditet | 901,1 procent | 2219,0 procent | 79,9 procent | 168,0 procent | 614,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 20,2 procent | -6,5 procent | -5,5 procent | -39,5 procent | 23,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 373 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 675 000 kr | 44 000 kr | 34 000 kr | 596 000 kr | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kullgårdsvägen 7244335 Lerum
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Kullgårdsvägen 72 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsulttjänster och projektledning inom miljöteknik och ammunitionsröjning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | - | - | - | 373 004 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 69 124 kr | 6 284 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | 32 129 kr |
| Övriga externa kostnader | 47 559 kr | 258 149 kr | 231 125 kr | 178 777 kr | 48 074 kr | 337 045 kr |
| Personalkostnader | 349 717 kr | 674 805 kr | 43 742 kr | 34 196 kr | 595 627 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -397 276 kr | -863 830 kr | -268 583 kr | -212 973 kr | -643 701 kr | 3 830 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 7 kr | 1 929 kr | 1 303 kr | 9 507 kr |
| Räntekostnader | 3 kr | 5 135 kr | 11 283 kr | 5 034 kr | 149 kr | 2 416 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 13 284 kr | 982 872 kr | -279 859 kr | -216 078 kr | -1 041 205 kr | 736 885 kr |
| Årets resultat | 13 284 kr | 982 872 kr | -279 859 kr | -216 078 kr | -1 041 205 kr | 736 885 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 3 957 470 kr | 4 709 762 kr | 4 209 762 kr | 4 209 762 kr | 2 372 746 kr | 372 746 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 957 470 kr | 4 709 762 kr | 4 209 762 kr | 4 209 762 kr | 2 372 746 kr | 372 746 kr |
| Omsättningstillgångar | 210 780 kr | 184 615 kr | 111 283 kr | 1 169 221 kr | 650 739 kr | 3 344 569 kr |
| Kortfristiga fordringar | 116 069 kr | 109 150 kr | 102 561 kr | 90 957 kr | 9 690 kr | 562 645 kr |
| Kassa och bank | 94 711 kr | 75 465 kr | 8 722 kr | 1 078 264 kr | 641 049 kr | 2 781 924 kr |
| Summa tillgångar | 4 168 250 kr | 4 894 377 kr | 4 321 045 kr | 5 378 983 kr | 3 023 485 kr | 3 717 315 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 4 158 017 kr | 4 873 890 kr | 4 316 030 kr | 3 916 452 kr | 2 636 247 kr | 3 173 132 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 094 733 kr | 3 841 018 kr | 4 545 889 kr | 4 082 530 kr | 3 627 452 kr | 2 386 247 kr |
| Årets resultat | 13 284 kr | 982 872 kr | -279 859 kr | -216 078 kr | -1 041 205 kr | 736 885 kr |
| Kortfristiga skulder | 10 233 kr | 20 487 kr | 5 015 kr | 1 462 531 kr | 387 238 kr | 544 183 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | - | 2 909 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 232 kr | 13 215 kr | 2 797 kr | 1 458 531 kr | 383 238 kr | 540 183 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 168 250 kr | 4 894 377 kr | 4 321 045 kr | 5 378 983 kr | 3 023 485 kr | 3 717 315 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Västra Götalands län, Lerums kommun, registrerades år 2018 för att bedriva verksamhet inom projektledning, miljöteknik och ammunitionsröjning samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget förvaltar även värdepapper.
Företrädare
- Helena H (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har HMH Solutions AB för organisationsnummer?
HMH Solutions AB har organisationsnummer 559179-0208 (5591790208).
Var ligger HMH Solutions AB?
HMH Solutions AB har sin registrerade adress Kullgårdsvägen 72, 44335 Lerum.
Vilken bransch är HMH Solutions AB verksamt i?
HMH Solutions AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter HMH Solutions AB?
HMH Solutions AB hade en nettoomsättning på 373 004 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har HMH Solutions AB?
HMH Solutions AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår HMH Solutions AB någon utdelning?
Styrelsen i HMH Solutions AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.