Bönor & T AB
Bönor & T AB har organisationsnummer 559179-2626 (5591792626)
Aktiebolag • Org.nr: 559179-2626
Om företaget
Bönor & T AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vännäs. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med konfektyrer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47242).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 23 procent till 1 295 002 kr räkenskapsåret 2025 (1 681 238 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bönor & T AB 1 295 002 kr och redovisade ett resultat på 6 525 kr. Rörelsemarginalen var -3,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,5 procent). Soliditeten var 55,4 procent, över branschens median (median 40,3 procent). Kassalikviditeten var 176,6 procent, över branschens median (median 135,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,5 procent | 3,5 procent | -2,2 procent till 9,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -3,5 procent | 2,2 procent | -2,5 procent till 9,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 55,4 procent | 40,3 procent | 15,1 procent till 69,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 176,6 procent | 135,9 procent | 64,9 procent till 315,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 2,1 procent | 7,0 procent | -24,7 procent till 44,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -23,0 procent | 0,1 procent | -14,9 procent till 13,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 648 000 kr | 1 536 000 kr | 890 000 kr till 2 947 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 157 000 kr | 382 000 kr | 212 000 kr till 521 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 191 av 350 aktiebolag inom detaljhandel med konfektyrer.
- Plats 28 av 54 aktiebolag inom detaljhandel med konfektyrer med säte i Stockholm.
- Plats 22 699 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 40 626 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 123 377 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,3 procent | 2,6 procent | -3,5 procent |
| Vinstmarginal | 9,2 procent | 2,4 procent | -3,5 procent |
| Soliditet | 33,1 procent | 48,3 procent | 55,4 procent |
| Kassalikviditet | 98,8 procent | 148,3 procent | 176,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 34,8 procent | 10,1 procent | 2,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -6,0 procent | -23,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 788 000 kr | 841 000 kr | 648 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 507 000 kr | 188 000 kr | 157 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Umevägen 77c/o Frida Löfstedt
91131 Vännäs
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Umevägen 77 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget avser att bedriva butikshandel med kaffe, te och konfektyr. Vidare skall bolaget även bedriva e-handel och eventuell torghandel samt försäljning i offentliga miljöer. Verksamheten består även av grossistförsäljning inom samma segment.
Bransch
- 47242Detaljhandel med konfektyrerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 788 250 kr | 1 681 238 kr | 1 295 002 kr |
| Övriga externa kostnader | 370 599 kr | 385 236 kr | 344 274 kr |
| Personalkostnader | 507 031 kr | 376 404 kr | 313 194 kr |
| Avskrivningar | 33 851 kr | 33 851 kr | 33 851 kr |
| Rörelseresultat | 166 083 kr | 43 657 kr | -45 248 kr |
| Ränteintäkter | 48 kr | 102 kr | 197 kr |
| Räntekostnader | 763 kr | 2 670 kr | 495 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 165 368 kr | 41 089 kr | -45 546 kr |
| Bokslutsdispositioner | -42 045 kr | 0 kr | 54 314 kr |
| Skatt | 26 118 kr | 9 801 kr | 2 243 kr |
| Årets resultat | 97 205 kr | 31 288 kr | 6 525 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 209 913 kr | 176 062 kr | 142 211 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 665 kr | 5 310 kr | 3 955 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 43 436 kr | 43 436 kr | 43 436 kr |
| Omsättningstillgångar | 633 436 kr | 466 286 kr | 430 475 kr |
| Varulager | 171 311 kr | 117 000 kr | 53 340 kr |
| Kortfristiga fordringar | 144 698 kr | 106 986 kr | 118 340 kr |
| Kassa och bank | 317 427 kr | 242 300 kr | 258 795 kr |
| Summa tillgångar | 843 349 kr | 642 348 kr | 572 686 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 279 233 kr | 310 521 kr | 317 046 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 132 028 kr | 229 233 kr | 260 521 kr |
| Årets resultat | 97 205 kr | 31 288 kr | 6 525 kr |
| Obeskattade reserver | 96 359 kr | 96 359 kr | 42 045 kr |
| Kortfristiga skulder | 467 757 kr | 235 468 kr | 213 595 kr |
| Leverantörsskulder | 203 542 kr | 132 300 kr | 122 508 kr |
| Skatteskulder | 55 338 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 184 517 kr | 74 546 kr | 50 666 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 843 349 kr | 642 348 kr | 572 686 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet består av att sälja kaffe, te och konfektyr. Försäljningen sker huvudsakligen via företagets butik i Hötorgshallen. Företaget har sitt säte i Vännäs.
I februari 2026 har bolaget avyttrat sin verksamhet genom verksamhetsöverlåtelse till en extern part. Verksamheten drivs vidare av förvärvaren med start 1:a mars 2026.
Företrädare
- Fanny L
Undertecknad i Vännäs 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bönor & T AB för organisationsnummer?
Bönor & T AB har organisationsnummer 559179-2626 (5591792626).
Var ligger Bönor & T AB?
Bönor & T AB har sin registrerade adress Umevägen 77, 91131 Vännäs.
Vilken bransch är Bönor & T AB verksamt i?
Bönor & T AB är registrerat i branschen detaljhandel med konfektyrer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bönor & T AB?
Bönor & T AB hade en nettoomsättning på 1 295 002 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bönor & T AB?
Bönor & T AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.