Skog & landskap i Saxhyttan AB
Skog & landskap i Saxhyttan AB har organisationsnummer 559179-4051 (5591794051)
Aktiebolag • Org.nr: 559179-4051
Om företaget
Skog & landskap i Saxhyttan AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nyhammar. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som skogsskötsel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 02102). Företaget bedriver även verksamhet inom byggnadssnickeriarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 9 procent till 1 513 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 654 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Skog & landskap i Saxhyttan AB 1 513 000 kr och redovisade ett resultat på 3 898 kr. Rörelsemarginalen var 0,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,8 procent). Soliditeten var 61,9 procent, över branschens median (median 45,4 procent). Kassalikviditeten var 260,6 procent, över branschens median (median 200,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,6 procent | 10,8 procent | 2,3 procent till 21,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,6 procent | 10,1 procent | 1,9 procent till 21,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 61,9 procent | 45,4 procent | 23,4 procent till 73,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 260,6 procent | 200,1 procent | 105,8 procent till 434,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 1,8 procent | 16,1 procent | 0,2 procent till 46,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -8,5 procent | 4,6 procent | -10,4 procent till 27,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 513 000 kr | 931 000 kr | 637 000 kr till 1 697 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 429 000 kr | 503 000 kr | 304 000 kr till 621 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 295 av 687 aktiebolag inom skogsskötsel.
- Plats 2 av 5 aktiebolag inom skogsskötsel med säte i Ludvika.
- Plats 275 av 674 aktiebolag med säte i Ludvika.
- Plats 3 064 av 8 359 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 109 496 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,2 procent | -0,1 procent | 0,0 procent | 0,6 procent |
| Vinstmarginal | -2,2 procent | -0,1 procent | 0,0 procent | 0,6 procent |
| Soliditet | 44,4 procent | 53,8 procent | 49,8 procent | 61,9 procent |
| Kassalikviditet | 113,6 procent | 127,2 procent | 144,5 procent | 260,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,4 procent | -1,1 procent | 0,0 procent | 1,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 5,9 procent | 11,0 procent | -8,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 407 000 kr | 1 490 000 kr | 1 654 000 kr | 1 513 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 519 000 kr | 577 000 kr | 538 000 kr | 429 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Olorsvägen 1477014 Nyhammar
Verksamhetsbeskrivning
Skoglig verksamhet, skogsförvaltning, skötsel, avverkning samt transporter. Entrepenadtransporter och reparationer av skogs- och lantbruksmaskiner. Bygg o snickeriverksamhet. Redovisning och administrativa tjänster. Förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 02102SkogsskötselHuvudbransch
- 43320Byggnadssnickeriarbeten
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 407 410 kr | 1 489 744 kr | 1 654 071 kr | 1 513 169 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 338 454 kr | 261 237 kr | 314 579 kr | 343 328 kr |
| Personalkostnader | 519 196 kr | 576 678 kr | 538 485 kr | 428 521 kr |
| Avskrivningar | 42 080 kr | 42 080 kr | 35 614 kr | 20 146 kr |
| Rörelseresultat | -30 627 kr | -2 182 kr | 149 kr | 9 689 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 17 kr | 3 kr |
| Räntekostnader | 225 kr | 193 kr | 216 kr | 596 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -30 852 kr | -2 375 kr | -50 kr | 9 096 kr |
| Bokslutsdispositioner | 30 060 kr | 0 kr | - | -4 852 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | 346 kr |
| Årets resultat | -792 kr | -2 375 kr | -50 kr | 3 898 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 102 692 kr | 60 612 kr | 24 998 kr | 4 852 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 102 692 kr | 60 612 kr | 24 998 kr | 4 852 kr |
| Omsättningstillgångar | 369 250 kr | 324 423 kr | 390 345 kr | 335 971 kr |
| Varulager | 70 950 kr | 97 970 kr | 89 240 kr | 10 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 239 033 kr | 104 268 kr | 181 667 kr | 134 129 kr |
| Kassa och bank | 59 267 kr | 122 185 kr | 119 438 kr | 191 842 kr |
| Summa tillgångar | 471 942 kr | 385 035 kr | 415 343 kr | 340 823 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 209 406 kr | 207 030 kr | 206 980 kr | 210 878 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 160 198 kr | 159 405 kr | 157 030 kr | 156 980 kr |
| Årets resultat | -792 kr | -2 375 kr | -50 kr | 3 898 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | 4 852 kr |
| Kortfristiga skulder | 262 536 kr | 178 005 kr | 208 363 kr | 125 093 kr |
| Leverantörsskulder | 119 779 kr | 17 948 kr | 65 260 kr | 6 173 kr |
| Skatteskulder | 14 909 kr | 6 124 kr | 6 415 kr | 6 792 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 57 380 kr | 82 716 kr | 65 523 kr | 102 128 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 471 942 kr | 385 035 kr | 415 343 kr | 340 823 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver skoglig verksamhet, skogsförvaltning, skötsel, avverkning samt transporter.
Företrädare
- Oskar R (verkställande direktör)
Undertecknad i Saxhyttan 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Skog & landskap i Saxhyttan AB för organisationsnummer?
Skog & landskap i Saxhyttan AB har organisationsnummer 559179-4051 (5591794051).
Var ligger Skog & landskap i Saxhyttan AB?
Skog & landskap i Saxhyttan AB har sin registrerade adress Olorsvägen 14, 77014 Nyhammar.
Vilken bransch är Skog & landskap i Saxhyttan AB verksamt i?
Skog & landskap i Saxhyttan AB är registrerat i branschen skogsskötsel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Skog & landskap i Saxhyttan AB?
Skog & landskap i Saxhyttan AB hade en nettoomsättning på 1 513 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Skog & landskap i Saxhyttan AB?
Skog & landskap i Saxhyttan AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ludvika
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.