Studio Paulina Torbjörnsen AB
Studio Paulina Torbjörnsen AB har organisationsnummer 559179-5132 (5591795132)
Aktiebolag • Org.nr: 559179-5132
Om företaget
Studio Paulina Torbjörnsen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som fotoverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 3 procent till 675 000 kr räkenskapsåret 2025 (695 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Studio Paulina Torbjörnsen AB 675 000 kr och redovisade ett resultat på -20 037 kr. Rörelsemarginalen var -11,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,9 procent). Soliditeten var 67,5 procent, över branschens median (median 62,1 procent). Kassalikviditeten var 299,2 procent, över branschens median (median 276,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -11,0 procent | 7,9 procent | -1,8 procent till 21,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -11,0 procent | 8,2 procent | -1,6 procent till 22,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 67,5 procent | 62,1 procent | 39,6 procent till 80,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 299,2 procent | 276,2 procent | 153,7 procent till 514,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -6,1 procent | 12,3 procent | -8,1 procent till 38,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,9 procent | -1,7 procent | -23,0 procent till 22,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 675 000 kr | 770 000 kr | 395 000 kr till 1 189 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 454 000 kr | 421 000 kr | 144 000 kr till 642 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 698 av 1 629 aktiebolag inom fotoverksamhet.
- Plats 272 av 558 aktiebolag inom fotoverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 32 146 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 57 660 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 173 302 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,8 procent | 3,9 procent | 4,0 procent | 3,4 procent | -11,0 procent |
| Vinstmarginal | 18,9 procent | 3,8 procent | 3,9 procent | 3,5 procent | -11,0 procent |
| Soliditet | 51,1 procent | 53,8 procent | 64,8 procent | 63,0 procent | 67,5 procent |
| Kassalikviditet | 219,9 procent | 243,9 procent | 372,9 procent | 359,8 procent | 299,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 28,1 procent | 5,8 procent | 3,6 procent | 2,8 procent | -6,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 47,7 procent | -21,1 procent | 11,6 procent | -2,9 procent |
| Omsättning per anställd | 535 000 kr | 790 000 kr | 623 000 kr | 695 000 kr | 675 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 154 000 kr | 399 000 kr | 242 000 kr | 335 000 kr | 454 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tegnérgatan 55Cc/o Paulina Torbjörnsen
11161 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom fotografi, framkallning, bildbearbetning, grafisk form och konst samt ägande och förvaltning av fast och lös egendom, inbegripet aktier och andelar samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 74200FotoverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 535 228 kr | 789 540 kr | 623 268 kr | 695 353 kr | 675 459 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 209 kr | 2 336 kr | 16 362 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 83 667 kr | 120 526 kr | 80 039 kr | 88 154 kr | 96 314 kr |
| Övriga externa kostnader | 158 183 kr | 221 321 kr | 249 793 kr | 237 312 kr | 192 192 kr |
| Personalkostnader | 154 405 kr | 398 792 kr | 242 379 kr | 334 630 kr | 454 388 kr |
| Avskrivningar | 38 134 kr | 18 345 kr | 28 578 kr | 28 118 kr | 6 718 kr |
| Rörelseresultat | 100 839 kr | 30 765 kr | 24 815 kr | 23 501 kr | -74 153 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 kr | 364 kr | 850 kr | 431 kr |
| Räntekostnader | 56 kr | 942 kr | 1 290 kr | 27 kr | 94 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 100 783 kr | 29 825 kr | 23 889 kr | 24 324 kr | -73 816 kr |
| Bokslutsdispositioner | 3 922 kr | 0 kr | - | - | 56 580 kr |
| Skatt | 19 009 kr | 11 109 kr | 11 809 kr | 14 570 kr | 2 801 kr |
| Årets resultat | 85 696 kr | 18 716 kr | 12 080 kr | 9 754 kr | -20 037 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 79 829 kr | 61 484 kr | 48 831 kr | 20 713 kr | 13 995 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 79 829 kr | 61 484 kr | 48 831 kr | 20 713 kr | 13 995 kr |
| Omsättningstillgångar | 517 618 kr | 541 261 kr | 470 122 kr | 528 954 kr | 468 682 kr |
| Kortfristiga fordringar | 65 kr | 61 846 kr | 67 429 kr | 58 708 kr | 38 602 kr |
| Kassa och bank | 517 553 kr | 479 415 kr | 402 693 kr | 470 246 kr | 430 080 kr |
| Summa tillgångar | 597 447 kr | 602 745 kr | 518 953 kr | 549 667 kr | 482 677 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 305 510 kr | 324 226 kr | 336 306 kr | 346 060 kr | 326 023 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 169 814 kr | 255 510 kr | 274 226 kr | 286 306 kr | 296 060 kr |
| Årets resultat | 85 696 kr | 18 716 kr | 12 080 kr | 9 754 kr | -20 037 kr |
| Obeskattade reserver | 56 580 kr | 56 580 kr | 56 580 kr | 56 580 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 235 357 kr | 221 939 kr | 126 067 kr | 147 027 kr | 156 654 kr |
| Skatteskulder | 27 888 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 106 643 kr | 166 526 kr | 116 067 kr | 137 027 kr | 146 654 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 597 447 kr | 602 745 kr | 518 953 kr | 549 667 kr | 482 677 kr |
Företrädare
- Paulina T
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Studio Paulina Torbjörnsen AB för organisationsnummer?
Studio Paulina Torbjörnsen AB har organisationsnummer 559179-5132 (5591795132).
Var ligger Studio Paulina Torbjörnsen AB?
Studio Paulina Torbjörnsen AB har sin registrerade adress Tegnérgatan 55C, 11161 Stockholm.
Vilken bransch är Studio Paulina Torbjörnsen AB verksamt i?
Studio Paulina Torbjörnsen AB är registrerat i branschen fotoverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Studio Paulina Torbjörnsen AB?
Studio Paulina Torbjörnsen AB hade en nettoomsättning på 675 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Studio Paulina Torbjörnsen AB?
Studio Paulina Torbjörnsen AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.