Amigo de zico AB
Amigo de zico AB har organisationsnummer 559180-1732 (5591801732)
Aktiebolag • Org.nr: 559180-1732
Om företaget
Amigo de zico AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 757 procent till 6 520 000 kr räkenskapsåret 2024 (761 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Amigo de zico AB 6 520 000 kr och redovisade ett resultat på 136 453 kr. Rörelsemarginalen var 2,8 procent, under branschens median (median 2,8 procent). Soliditeten var 45,6 procent, över branschens median (median 38,1 procent). Kassalikviditeten var 159,2 procent, över branschens median (median 135,9 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,8 procent | 2,8 procent | -3,0 procent till 10,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,7 procent | 2,4 procent | -3,5 procent till 9,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 45,6 procent | 38,1 procent | 11,6 procent till 67,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 159,2 procent | 135,9 procent | 63,0 procent till 300,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 28,6 procent | 10,2 procent | -12,5 procent till 48,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 304 000 kr | 1 090 000 kr | 778 000 kr till 1 435 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 490 000 kr | 407 000 kr | 286 000 kr till 514 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,7 procent | 2,8 procent |
| Vinstmarginal | 4,7 procent | 2,7 procent |
| Soliditet | 53,1 procent | 45,6 procent |
| Kassalikviditet | 213,0 procent | 159,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 128,2 procent | 28,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 304 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 490 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Slakterigatan 972132 Västerås
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Slakterigatan 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver restaurangrörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 761 011 kr | 6 519 583 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 899 972 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 3 576 707 kr |
| Övriga externa kostnader | 101 318 kr | 1 145 508 kr |
| Personalkostnader | 81 818 kr | 2 450 113 kr |
| Avskrivningar | - | 66 283 kr |
| Rörelseresultat | 35 788 kr | 180 944 kr |
| Ränteintäkter | - | 482 kr |
| Räntekostnader | - | 2 224 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 35 788 kr | 179 202 kr |
| Skatt | - | 42 749 kr |
| Årets resultat | 35 788 kr | 136 453 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2024 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 78 197 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 78 197 kr |
| Omsättningstillgångar | 52 612 kr | 967 819 kr |
| Varulager | - | 61 945 kr |
| Kortfristiga fordringar | 17 988 kr | 409 407 kr |
| Kassa och bank | 34 624 kr | 496 467 kr |
| Summa tillgångar | 52 612 kr | 1 046 016 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 27 917 kr | 477 003 kr |
| Aktiekapital | - | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 290 550 kr |
| Årets resultat | 35 788 kr | 136 453 kr |
| Kortfristiga skulder | 24 695 kr | 569 013 kr |
| Leverantörsskulder | - | 160 733 kr |
| Skatteskulder | 7 871 kr | 43 344 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 16 824 kr | 171 022 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 52 612 kr | 1 046 016 kr |
Företrädare
- Sandra A (styrelseledamot)
Undertecknad i Västerås.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Amigo de zico AB för organisationsnummer?
Amigo de zico AB har organisationsnummer 559180-1732 (5591801732).
Var ligger Amigo de zico AB?
Amigo de zico AB har sin registrerade adress Slakterigatan 9, 72132 Västerås.
Vilken bransch är Amigo de zico AB verksamt i?
Amigo de zico AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Amigo de zico AB?
Amigo de zico AB hade en nettoomsättning på 6 520 000 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Amigo de zico AB?
Amigo de zico AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Föreslår Amigo de zico AB någon utdelning?
Styrelsen i Amigo de zico AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2024.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.