A&F renovering AB
A&F renovering AB har organisationsnummer 559180-2524 (5591802524)
Aktiebolag • Org.nr: 559180-2524
Om företaget
A&F renovering AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nykvarn. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar lokalvård och skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte A&F renovering AB 2 130 000 kr och redovisade ett resultat på 274 432 kr. Rörelsemarginalen var 17,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 53,4 procent, över branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 228,3 procent, över branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,6 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 17,7 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 53,4 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 228,3 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 84,2 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 359 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 4 av 16 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Nykvarn.
- Plats 82 av 318 aktiebolag med säte i Nykvarn.
- Plats 25 332 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 80 034 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -59,0 procent | - | - | - | 17,6 procent |
| Vinstmarginal | -59,2 procent | - | - | - | 17,7 procent |
| Soliditet | 81,6 procent | 96,7 procent | 93,7 procent | 62,4 procent | 53,4 procent |
| Kassalikviditet | 544,2 procent | 5296,7 procent | 3675,7 procent | 265,8 procent | 228,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -51,3 procent | -7,2 procent | -5,2 procent | -16,5 procent | 84,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -81,8 procent | -100,0 procent | - | - | - |
| Omsättning per anställd | 191 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 229 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gamla Strängnäsvägen 345c/o c/o Oleksandr Hrushytskyi
15591 Nykvarn
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva verksamhet inom byggnation, renovering, ombyggnad, tillbyggnad samt förenande tjänster inom byggbranschen. Företaget ska sälja skönhetstjänster för privata personer som annan typ av verksamheten med särskild företagsnamn.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 593 200 kr | 1 052 167 kr | 190 697 kr | 2 kr | 679 kr | 0 kr | 2 129 995 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | - | 553 615 kr |
| Övriga externa kostnader | 182 955 kr | 241 645 kr | 74 004 kr | 14 434 kr | 7 838 kr | 11 988 kr | 169 398 kr |
| Personalkostnader | 191 629 kr | 666 803 kr | 229 291 kr | 0 kr | - | - | 1 008 503 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | - | 22 618 kr |
| Rörelseresultat | 218 616 kr | 143 719 kr | -112 598 kr | -14 432 kr | -7 159 kr | -11 988 kr | 375 861 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 kr | 0 kr | 55 kr | -46 kr | 111 kr |
| Räntekostnader | - | - | 69 kr | 223 kr | 0 kr | 426 kr | 12 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 219 000 kr | 144 000 kr | -112 666 kr | -14 655 kr | -7 104 kr | -12 460 kr | 375 960 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | - | -57 000 kr |
| Skatt | 49 387 kr | 30 755 kr | 0 kr | - | - | - | 44 528 kr |
| Årets resultat | 169 229 kr | 112 964 kr | -112 666 kr | -14 655 kr | -7 104 kr | -12 460 kr | 274 432 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 90 472 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 90 472 kr |
| Omsättningstillgångar | 410 960 kr | 661 669 kr | 268 947 kr | 211 868 kr | 147 028 kr | 120 738 kr | 520 096 kr |
| Kortfristiga fordringar | 155 000 kr | 51 787 kr | 43 604 kr | 5 438 kr | 7 282 kr | 2 502 kr | 248 812 kr |
| Kassa och bank | 255 960 kr | 609 882 kr | 225 343 kr | 206 430 kr | 139 746 kr | 118 236 kr | 271 284 kr |
| Summa tillgångar | 410 960 kr | 661 669 kr | 268 947 kr | 211 868 kr | 147 028 kr | 120 738 kr | 610 568 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 219 229 kr | 332 193 kr | 219 527 kr | 204 872 kr | 137 768 kr | 75 308 kr | 325 754 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 169 229 kr | 282 193 kr | 169 527 kr | 94 872 kr | 37 768 kr | 1 322 kr |
| Årets resultat | 169 229 kr | 112 964 kr | -112 666 kr | -14 655 kr | -7 104 kr | -12 460 kr | 274 432 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | - | 57 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 191 731 kr | 329 475 kr | 49 420 kr | 4 000 kr | 4 000 kr | 45 430 kr | 227 814 kr |
| Leverantörsskulder | 625 kr | 44 931 kr | 0 kr | - | - | - | 4 936 kr |
| Skatteskulder | 49 387 kr | 80 142 kr | 30 755 kr | 0 kr | - | - | 44 528 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 141 719 kr | 204 402 kr | 14 665 kr | 0 kr | - | 41 430 kr | 64 761 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 410 960 kr | 661 669 kr | 268 947 kr | 211 868 kr | 147 028 kr | 120 738 kr | 610 568 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Huddinge registrerades år 2018. I Januari 2025 bytes bolagetsägare samt bytes verksamhetens art. Bolaget säljer tjänster inom byggnation, renovering, ombyggnad, tillbyggnad samt förenande tjänster inom byggbranschen.
Företrädare
- Oleksandr H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har A&F renovering AB för organisationsnummer?
A&F renovering AB har organisationsnummer 559180-2524 (5591802524).
Var ligger A&F renovering AB?
A&F renovering AB har sin registrerade adress Gamla Strängnäsvägen 345, 15591 Nykvarn.
Vilken bransch är A&F renovering AB verksamt i?
A&F renovering AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter A&F renovering AB?
A&F renovering AB hade en nettoomsättning på 2 130 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nykvarn
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.