Blikt AB
Blikt AB har organisationsnummer 559180-5139 (5591805139)
Aktiebolag • Org.nr: 559180-5139
Om företaget
Blikt AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gotlands Tofta. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som hotellverksamhet utan restaurangrörelse enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 55103). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder och drift av konferensanläggningar med boende.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 1 085 631 kr räkenskapsåret 2025 (1 037 782 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Blikt AB 1 085 631 kr och redovisade ett resultat på -7 641 kr. Rörelsemarginalen var 19,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,0 procent). Soliditeten var 1,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,5 procent). Kassalikviditeten var 184,4 procent, över branschens median (median 146,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,2 procent | 6,0 procent | -2,8 procent till 17,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,1 procent | 3,0 procent | -7,0 procent till 14,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 1,4 procent | 35,5 procent | 12,4 procent till 66,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 184,4 procent | 146,8 procent | 68,5 procent till 325,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -4,7 procent | 1,9 procent | -6,4 procent till 25,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,6 procent | 1,3 procent | -10,1 procent till 14,0 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 169 av 330 aktiebolag inom hotellverksamhet utan restaurangrörelse.
- Plats 6 av 9 aktiebolag inom hotellverksamhet utan restaurangrörelse med säte i Gotland.
- Plats 886 av 2 138 aktiebolag med säte i Gotland.
- Plats 886 av 2 138 aktiebolag i Gotlands län.
- Plats 138 388 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 39,8 procent | 28,0 procent | 19,1 procent | 23,0 procent | 19,2 procent |
| Vinstmarginal | 21,4 procent | 9,0 procent | -8,3 procent | -15,3 procent | -2,1 procent |
| Soliditet | 2,3 procent | 2,9 procent | 2,9 procent | 1,4 procent | 1,4 procent |
| Kassalikviditet | 240,7 procent | 167,4 procent | 99,8 procent | 183,7 procent | 184,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 59,1 procent | 20,9 procent | 1,7 procent | -87,6 procent | -4,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 84,0 procent | 7,2 procent | -18,0 procent | 1,8 procent | 4,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | 622 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | - | 11 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Västergarn Stelor 153c/o c/o Jakob Håkansson
62230 Gotlands Tofta
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Västergarn Stelor 153 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget kommer att hyra ut rum för korttidsboende samt uthyrning av permanentbostäder och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 897 473 kr | 630 351 kr | 1 159 570 kr | 1 243 130 kr | 1 019 446 kr | 1 037 782 kr | 1 085 631 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 71 208 kr | 34 908 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 24 525 kr | 63 023 kr | 71 243 kr | 66 029 kr | 65 587 kr | 72 024 kr |
| Övriga externa kostnader | 384 632 kr | 292 006 kr | 421 654 kr | 548 016 kr | 442 985 kr | 397 362 kr | 467 607 kr |
| Personalkostnader | - | 9 527 kr | 9 649 kr | 22 043 kr | 27 262 kr | 28 104 kr | 33 365 kr |
| Avskrivningar | 265 561 kr | 219 326 kr | 238 212 kr | 254 232 kr | 288 795 kr | 308 265 kr | 303 936 kr |
| Rörelseresultat | 203 192 kr | 156 175 kr | 461 940 kr | 347 596 kr | 194 375 kr | 238 464 kr | 208 699 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 901 kr | 9 405 kr | 6 038 kr | 1 008 kr |
| Räntekostnader | 166 732 kr | 122 452 kr | 213 609 kr | 236 882 kr | 288 359 kr | 403 468 kr | 232 332 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 36 460 kr | 33 723 kr | 248 331 kr | 111 615 kr | -84 579 kr | -158 966 kr | -22 625 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -8 430 kr | -62 082 kr | -28 056 kr | 90 000 kr | 8 568 kr | 0 kr |
| Skatt | 8 021 kr | 5 412 kr | 38 375 kr | 17 336 kr | 0 kr | - | -14 984 kr |
| Årets resultat | 28 439 kr | 19 881 kr | 147 874 kr | 66 223 kr | 5 421 kr | -150 398 kr | -7 641 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 10 570 321 kr | 10 374 031 kr | 10 223 099 kr | 10 209 162 kr | 10 924 652 kr | 11 361 153 kr | 11 057 217 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 570 321 kr | 10 374 031 kr | 10 223 099 kr | 10 209 162 kr | 10 924 652 kr | 11 361 153 kr | 11 057 217 kr |
| Omsättningstillgångar | 749 055 kr | 465 510 kr | 691 297 kr | 763 349 kr | 339 340 kr | 714 604 kr | 692 056 kr |
| Kortfristiga fordringar | 21 396 kr | 35 604 kr | 8 909 kr | 73 924 kr | 219 583 kr | 182 647 kr | 198 813 kr |
| Kassa och bank | 727 659 kr | 429 906 kr | 682 388 kr | 689 425 kr | 119 757 kr | 531 957 kr | 493 243 kr |
| Summa tillgångar | 11 319 376 kr | 10 839 541 kr | 10 914 396 kr | 10 972 511 kr | 11 263 992 kr | 12 075 757 kr | 11 749 273 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 78 439 kr | 98 321 kr | 250 412 kr | 316 635 kr | 322 056 kr | 171 658 kr | 164 016 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 28 440 kr | 52 538 kr | 200 412 kr | 266 635 kr | 272 056 kr | 121 657 kr |
| Årets resultat | 28 439 kr | 19 881 kr | 147 874 kr | 66 223 kr | 5 421 kr | -150 398 kr | -7 641 kr |
| Obeskattade reserver | - | 8 430 kr | 70 512 kr | 98 568 kr | 8 568 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 354 687 kr | 221 540 kr | 287 222 kr | 456 058 kr | 340 035 kr | 389 099 kr | 375 257 kr |
| Leverantörsskulder | - | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 8 021 kr | 5 233 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 45 251 kr | 7 507 kr | 79 051 kr | 135 258 kr | 132 135 kr | 181 199 kr | 162 058 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 11 319 376 kr | 10 839 541 kr | 10 914 396 kr | 10 972 511 kr | 11 263 992 kr | 12 075 757 kr | 11 749 273 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget äger och driftar Hotell och hyresbostad med säte på Gotland.
Företrädare
- Karin Elise E (styrelseledamot och verkställande direktör)
- Bengt Olof Jakob E (ordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Blikt AB för organisationsnummer?
Blikt AB har organisationsnummer 559180-5139 (5591805139).
Var ligger Blikt AB?
Blikt AB har sin registrerade adress Västergarn Stelor 153, 62230 Gotlands Tofta.
Vilken bransch är Blikt AB verksamt i?
Blikt AB är registrerat i branschen hotellverksamhet utan restaurangrörelse enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Blikt AB?
Blikt AB hade en nettoomsättning på 1 085 631 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gotland
- Län
- Gotlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.