Arska Power AB
Arska Power AB har organisationsnummer 559180-9107 (5591809107)
Aktiebolag • Org.nr: 559180-9107
Om företaget
Arska Power AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mockfjärd. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare, takarbeten av plåt och murarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 141 procent till 1 759 419 kr räkenskapsåret 2025 (731 403 kr föregående år).
Bolagets anställda har ökat sin arbetsinsats, vilket har möjliggjort en högre fakturering och därmed ökad omsättning.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Arska Power AB 1 759 419 kr och redovisade ett resultat på 487 235 kr. Rörelsemarginalen var 27,6 procent, över branschens median (median 21,1 procent). Soliditeten var 68,1 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 241,8 procent, under branschens median (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,6 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 27,7 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 68,1 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 241,8 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 49,4 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 140,6 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 880 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 586 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 705 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 1 av 16 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Gagnef.
- Plats 104 av 301 aktiebolag med säte i Gagnef.
- Plats 2 760 av 8 359 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 95 887 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -137,2 procent | -9,9 procent | 18,1 procent | 27,6 procent |
| Vinstmarginal | 2179,9 procent | -4,7 procent | 63,7 procent | 27,7 procent |
| Soliditet | 98,2 procent | 14,7 procent | 49,3 procent | 68,1 procent |
| Kassalikviditet | 5502,6 procent | 90,5 procent | 122,7 procent | 241,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 90,5 procent | -53,7 procent | 93,4 procent | 49,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -59,4 procent | 95,4 procent | 140,6 procent |
| Omsättning per anställd | 461 000 kr | - | 366 000 kr | 880 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 701 000 kr | - | 229 000 kr | 586 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Storsvevägen 3178543 Mockfjärd
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring, administration, ekonomi och takvård samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 922 803 kr | 374 357 kr | 731 403 kr | 1 759 419 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 8 885 kr | 41 979 kr | 0 kr | 8 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 194 600 kr | 0 kr | 51 208 kr |
| Övriga externa kostnader | 351 691 kr | 207 374 kr | 104 738 kr | 24 468 kr |
| Personalkostnader | 1 402 628 kr | 20 789 kr | 458 397 kr | 1 171 018 kr |
| Avskrivningar | 55 604 kr | 30 600 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -1 265 933 kr | -37 027 kr | 132 268 kr | 486 333 kr |
| Ränteintäkter | 56 312 kr | 20 619 kr | 2 787 kr | 1 025 kr |
| Räntekostnader | 83 kr | 1 371 kr | 38 kr | 123 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 20 116 230 kr | -17 779 kr | 466 017 kr | 487 235 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 20 116 230 kr | -17 779 kr | 466 017 kr | 487 235 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 182 021 kr | 51 400 kr | 382 400 kr | 331 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 182 021 kr | 26 400 kr | 26 400 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | 25 000 kr | 356 000 kr | 331 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 22 464 093 kr | 173 955 kr | 630 883 kr | 1 117 332 kr |
| Kortfristiga fordringar | 122 735 kr | 139 176 kr | 182 172 kr | 218 768 kr |
| Kassa och bank | 22 341 358 kr | 34 779 kr | 448 711 kr | 898 564 kr |
| Summa tillgångar | 22 646 114 kr | 225 355 kr | 1 013 283 kr | 1 448 332 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 22 237 866 kr | 33 086 kr | 499 103 kr | 986 338 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 071 636 kr | 865 kr | -16 914 kr | 449 103 kr |
| Årets resultat | 20 116 230 kr | -17 779 kr | 466 017 kr | 487 235 kr |
| Kortfristiga skulder | 408 248 kr | 192 269 kr | 514 180 kr | 461 994 kr |
| Skatteskulder | 4 200 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 404 049 kr | 192 269 kr | 511 473 kr | 461 994 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 22 646 114 kr | 225 355 kr | 1 013 283 kr | 1 448 332 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Gagnef registrerades den 20 november 2018 och skall bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring, administration, ekonomi och takvård samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Ari Erik V (ordförande och verkställande direktör)
- Anne Kaarina V (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Arska Power AB för organisationsnummer?
Arska Power AB har organisationsnummer 559180-9107 (5591809107).
Var ligger Arska Power AB?
Arska Power AB har sin registrerade adress Storsvevägen 31, 78543 Mockfjärd.
Vilken bransch är Arska Power AB verksamt i?
Arska Power AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Arska Power AB?
Arska Power AB hade en nettoomsättning på 1 759 419 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Arska Power AB?
Arska Power AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Arska Power AB någon utdelning?
Styrelsen i Arska Power AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gagnef
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.