Erik's Liu Restaurang AB
Erik's Liu Restaurang AB har organisationsnummer 559181-1681 (5591811681)
Aktiebolag • Org.nr: 559181-1681
Om företaget
Erik's Liu Restaurang AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sollentuna. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 5 procent till 2 883 455 kr räkenskapsåret 2025 (3 036 268 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Erik's Liu Restaurang AB 2 883 455 kr och redovisade ett resultat på 128 783 kr. Rörelsemarginalen var 7,6 procent, över branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 55,2 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 393,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,6 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,6 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 55,2 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 393,5 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 26,1 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -5,0 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 442 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 525 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 542 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 939 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 11 220 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 18 753 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 60 274 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,0 procent | 6,9 procent | 0,6 procent | 6,8 procent | 7,6 procent |
| Vinstmarginal | 4,0 procent | 6,9 procent | 0,5 procent | 6,7 procent | 7,6 procent |
| Soliditet | 89,1 procent | 74,5 procent | 78,3 procent | 65,2 procent | 55,2 procent |
| Kassalikviditet | 647,1 procent | 347,4 procent | 630,8 procent | 530,0 procent | 393,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,0 procent | 17,4 procent | 1,7 procent | 24,8 procent | 26,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 56,2 procent | 7,8 procent | 1,3 procent | 6,7 procent | -5,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 304 000 kr | 1 406 000 kr | 1 423 000 kr | 1 518 000 kr | 1 442 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 456 000 kr | 408 000 kr | 493 000 kr | 486 000 kr | 525 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
stupvägen 1c/o go eat
19142 Sollentuna
Bolag på samma adress
12 andra bolag har stupvägen 1 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 735 032 kr | 1 669 536 kr | 2 607 695 kr | 2 811 101 kr | 2 846 725 kr | 3 036 268 kr | 2 883 455 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 129 264 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 201 950 kr | 466 717 kr | 743 841 kr | 860 976 kr | 872 982 kr | 972 124 kr | 906 807 kr |
| Övriga externa kostnader | 208 007 kr | 493 566 kr | 606 065 kr | 699 765 kr | 731 589 kr | 786 658 kr | 708 595 kr |
| Personalkostnader | 236 556 kr | 539 561 kr | 912 707 kr | 815 004 kr | 986 193 kr | 972 508 kr | 1 050 037 kr |
| Avskrivningar | 140 000 kr | 240 000 kr | 240 000 kr | 240 000 kr | 240 000 kr | 100 000 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -51 481 kr | 58 956 kr | 105 082 kr | 195 356 kr | 15 961 kr | 204 978 kr | 218 016 kr |
| Ränteintäkter | - | 27 kr | 0 kr | 21 kr | 17 kr | 895 kr | 339 kr |
| Räntekostnader | 28 kr | 33 kr | 70 kr | 1 337 kr | 1 191 kr | 2 048 kr | 45 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -51 509 kr | 58 950 kr | 105 012 kr | 194 040 kr | 14 787 kr | 203 825 kr | 218 310 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -26 513 kr | -49 194 kr | 0 kr | -50 000 kr | -55 000 kr |
| Skatt | - | 1 853 kr | 16 385 kr | 30 402 kr | 3 657 kr | 32 321 kr | 34 527 kr |
| Årets resultat | -51 509 kr | 57 097 kr | 62 114 kr | 114 444 kr | 11 130 kr | 121 504 kr | 128 783 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 1 060 000 kr | 820 000 kr | 580 000 kr | 340 000 kr | 100 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 120 177 kr | 464 058 kr | 815 940 kr | 542 443 kr | 754 744 kr | 752 408 kr | 894 071 kr |
| Varulager | - | - | - | 25 000 kr | 60 000 kr | 30 000 kr | 29 100 kr |
| Kortfristiga fordringar | 33 926 kr | 75 351 kr | 49 001 kr | 56 465 kr | 72 622 kr | 140 059 kr | 85 507 kr |
| Kassa och bank | 86 251 kr | 388 707 kr | 766 939 kr | 460 978 kr | 622 122 kr | 582 349 kr | 779 464 kr |
| Summa tillgångar | 1 180 177 kr | 1 284 058 kr | 1 395 940 kr | 882 443 kr | 854 744 kr | 752 408 kr | 894 071 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 124 116 kr | 1 181 213 kr | 1 243 327 kr | 657 771 kr | 668 901 kr | 490 405 kr | 493 564 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 125 625 kr | 1 074 116 kr | 1 131 213 kr | 493 327 kr | 607 771 kr | 318 901 kr | 314 781 kr |
| Årets resultat | -51 509 kr | 57 097 kr | 62 114 kr | 114 444 kr | 11 130 kr | 121 504 kr | 128 783 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 26 513 kr | 75 707 kr | 75 707 kr | 125 707 kr | 180 707 kr |
| Kortfristiga skulder | 56 061 kr | 102 845 kr | 126 100 kr | 148 965 kr | 110 136 kr | 136 296 kr | 219 800 kr |
| Leverantörsskulder | 8 329 kr | 30 904 kr | 36 614 kr | 41 205 kr | 42 104 kr | 0 kr | 53 762 kr |
| Skatteskulder | - | 1 853 kr | 16 387 kr | 46 789 kr | 34 063 kr | 32 321 kr | 34 846 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 47 732 kr | 70 088 kr | 73 099 kr | 60 971 kr | 33 969 kr | 103 975 kr | 127 770 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 180 177 kr | 1 284 058 kr | 1 395 940 kr | 882 443 kr | 854 744 kr | 752 408 kr | 894 071 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom restaurangverksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Ying Yi B
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Erik's Liu Restaurang AB för organisationsnummer?
Erik's Liu Restaurang AB har organisationsnummer 559181-1681 (5591811681).
Var ligger Erik's Liu Restaurang AB?
Erik's Liu Restaurang AB har sin registrerade adress stupvägen 1, 19142 Sollentuna.
Vilken bransch är Erik's Liu Restaurang AB verksamt i?
Erik's Liu Restaurang AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Erik's Liu Restaurang AB?
Erik's Liu Restaurang AB hade en nettoomsättning på 2 883 455 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Erik's Liu Restaurang AB?
Erik's Liu Restaurang AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.