Lukanellos Gruppen AB
Lukanellos Gruppen AB har organisationsnummer 559181-3174 (5591813174)
Aktiebolag • Org.nr: 559181-3174
Om företaget
Lukanellos Gruppen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Visby. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med andra livsmedel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46380). Företaget bedriver även verksamhet inom förmedling avseende restaurang-, catering- och barverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 16 procent till 936 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 112 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lukanellos Gruppen AB 936 000 kr och redovisade ett resultat på -175 kr. Rörelsemarginalen var -6,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,6 procent). Soliditeten var 70,6 procent, över branschens median (median 43,3 procent). Kassalikviditeten var 558,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 153,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,2 procent | 2,6 procent | -3,0 procent till 10,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -6,5 procent | 3,0 procent | -4,4 procent till 9,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 70,6 procent | 43,3 procent | 14,5 procent till 79,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 558,4 procent | 153,4 procent | 68,9 procent till 431,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 1,9 procent | -16,9 procent till 25,0 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -15,8 procent | -1,8 procent | -30,4 procent till 20,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 468 000 kr | 2 392 000 kr | 657 000 kr till 4 178 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 265 000 kr | 375 000 kr | 131 000 kr till 538 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 93 av 250 aktiebolag inom partihandel med andra livsmedel.
- Plats 960 av 2 135 aktiebolag med säte i Gotland.
- Plats 960 av 2 135 aktiebolag i Gotlands län.
- Plats 150 429 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,6 procent | 26,4 procent | 23,2 procent | -6,2 procent |
| Vinstmarginal | 6,3 procent | 25,6 procent | 22,4 procent | -6,5 procent |
| Soliditet | 37,8 procent | 50,1 procent | 60,1 procent | 70,6 procent |
| Kassalikviditet | 138,6 procent | 205,9 procent | 213,5 procent | 558,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 12,7 procent | 27,0 procent | 22,7 procent | 0,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -27,9 procent | 19,3 procent | -15,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | 932 000 kr | 556 000 kr | 468 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 14 000 kr | 179 000 kr | 265 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Järnvägsgatan 39 b62146 Visby
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Järnvägsgatan 39 b som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Producera chips och snacks med Gotländska råvaror, mot livsmedelshandel samt gårdsbutik.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 293 052 kr | 931 927 kr | 1 111 693 kr | 935 768 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 56 194 kr | 0 kr | 210 515 kr | 128 162 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 242 393 kr | 379 846 kr | 381 782 kr | 356 547 kr |
| Övriga externa kostnader | 462 224 kr | 294 196 kr | 325 680 kr | 236 383 kr |
| Personalkostnader | 288 618 kr | 14 129 kr | 357 544 kr | 529 409 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 97 644 kr | 245 906 kr | 257 457 kr | -58 409 kr |
| Ränteintäkter | -15 kr | -373 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | 15 811 kr | 6 590 kr | 8 277 kr | 2 320 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 81 818 kr | 238 943 kr | 249 180 kr | -60 729 kr |
| Bokslutsdispositioner | -22 700 kr | -68 000 kr | -65 700 kr | 62 700 kr |
| Skatt | 14 057 kr | 39 521 kr | 40 680 kr | 2 146 kr |
| Årets resultat | 45 061 kr | 131 422 kr | 142 800 kr | -175 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 309 042 kr | 309 042 kr | 499 042 kr | 445 585 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 309 042 kr | 309 042 kr | 309 042 kr | 255 585 kr |
| Omsättningstillgångar | 628 644 kr | 660 406 kr | 547 251 kr | 444 812 kr |
| Varulager | 171 400 kr | 173 550 kr | 177 180 kr | 177 180 kr |
| Kortfristiga fordringar | 217 850 kr | 165 314 kr | 90 285 kr | 171 421 kr |
| Kassa och bank | 239 394 kr | 321 542 kr | 279 786 kr | 96 211 kr |
| Summa tillgångar | 937 686 kr | 969 448 kr | 1 046 293 kr | 890 397 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 354 719 kr | 486 141 kr | 628 941 kr | 628 766 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 259 658 kr | 304 719 kr | 436 141 kr | 578 941 kr |
| Årets resultat | 45 061 kr | 131 422 kr | 142 800 kr | -175 kr |
| Obeskattade reserver | 22 700 kr | 90 700 kr | 156 400 kr | 93 700 kr |
| Kortfristiga skulder | 329 793 kr | 236 415 kr | 173 318 kr | 47 931 kr |
| Leverantörsskulder | 8 016 kr | 8 954 kr | 6 965 kr | 5 386 kr |
| Skatteskulder | 34 940 kr | 28 608 kr | 29 852 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 226 886 kr | 132 180 kr | 69 829 kr | 42 546 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 937 686 kr | 969 448 kr | 1 046 293 kr | 890 397 kr |
Företrädare
- Simon K (ordförande)
- Mikael L (verkställande direktör)
Undertecknad i Visby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lukanellos Gruppen AB för organisationsnummer?
Lukanellos Gruppen AB har organisationsnummer 559181-3174 (5591813174).
Var ligger Lukanellos Gruppen AB?
Lukanellos Gruppen AB har sin registrerade adress Järnvägsgatan 39 b, 62146 Visby.
Vilken bransch är Lukanellos Gruppen AB verksamt i?
Lukanellos Gruppen AB är registrerat i branschen partihandel med andra livsmedel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lukanellos Gruppen AB?
Lukanellos Gruppen AB hade en nettoomsättning på 936 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lukanellos Gruppen AB?
Lukanellos Gruppen AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gotland
- Län
- Gotlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.