Marpal Solutions AB
Marpal Solutions AB har organisationsnummer 559181-4784 (5591814784)
Aktiebolag • Org.nr: 559181-4784
Om företaget
Marpal Solutions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sollentuna. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 26 procent till 1 100 591 kr räkenskapsåret 2025 (875 121 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Marpal Solutions AB 1 100 591 kr och redovisade ett resultat på 851 909 kr. Rörelsemarginalen var 97,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var 97,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 27,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 97,5 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 97,5 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 97,7 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 27,5 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 10,2 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 25,8 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 080 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 181 av 542 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Sollentuna.
- Plats 1 156 av 2 852 aktiebolag med säte i Sollentuna.
- Plats 45 360 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 137 267 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 98,3 procent | 98,0 procent | 94,9 procent | 97,2 procent | 97,5 procent |
| Vinstmarginal | 98,1 procent | 349,6 procent | 95,9 procent | 46,2 procent | 97,5 procent |
| Soliditet | 88,3 procent | 99,7 procent | 97,8 procent | 97,2 procent | 97,7 procent |
| Kassalikviditet | 109,6 procent | 13042,4 procent | 113,8 procent | 103,3 procent | 27,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 25,7 procent | 56,9 procent | 8,9 procent | 3,0 procent | 10,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -46,9 procent | 21,5 procent | -28,0 procent | 2,3 procent | 25,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Pionvägen 1519147 Sollentuna
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Pionvägen 15 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring, organisation och produktutveckling mot marknaden för byggmaterial, heminredning, badrumsinredning och handverktyg. Bolaget ska vidare bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 003 332 kr | 1 842 099 kr | 978 147 kr | 1 188 196 kr | 855 603 kr | 875 121 kr | 1 100 591 kr |
| Övriga externa kostnader | 28 217 kr | 22 915 kr | 673 kr | 15 343 kr | 21 874 kr | 24 084 kr | 27 379 kr |
| Rörelseresultat | 975 115 kr | 1 781 696 kr | 961 538 kr | 1 163 983 kr | 811 752 kr | 851 037 kr | 1 073 211 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 2 333 kr | 8 406 kr | 3 012 kr | 623 kr |
| Räntekostnader | - | 3 320 kr | 1 616 kr | 2 872 kr | 0 kr | 51 kr | 564 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 975 115 kr | 1 778 376 kr | 959 922 kr | 4 153 444 kr | 820 158 kr | 403 998 kr | 1 073 270 kr |
| Skatt | 214 964 kr | 380 571 kr | 198 075 kr | 240 259 kr | 168 920 kr | 175 660 kr | 221 361 kr |
| Årets resultat | 760 151 kr | 1 397 805 kr | 761 847 kr | 3 913 185 kr | 651 238 kr | 228 338 kr | 851 909 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 2 550 354 kr | 2 931 954 kr | 3 820 954 kr | 7 261 954 kr | 7 505 498 kr | 8 506 498 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 2 550 354 kr | 2 931 954 kr | 3 820 954 kr | 7 261 954 kr | 7 505 498 kr | 8 506 498 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 083 855 kr | 308 616 kr | 432 096 kr | 3 085 693 kr | 184 224 kr | 224 200 kr | 53 999 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 221 260 kr | 363 996 kr | 4 410 kr | 1 014 kr | 107 138 kr | 945 kr |
| Kassa och bank | 280 001 kr | 87 356 kr | 68 100 kr | 3 081 283 kr | 183 210 kr | 117 062 kr | 53 054 kr |
| Summa tillgångar | 1 083 855 kr | 2 858 970 kr | 3 364 050 kr | 6 906 647 kr | 7 446 178 kr | 7 729 698 kr | 8 560 497 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 810 151 kr | 2 207 956 kr | 2 969 803 kr | 6 882 988 kr | 7 284 226 kr | 7 512 564 kr | 8 364 472 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 760 151 kr | 2 157 956 kr | 2 919 803 kr | 6 582 988 kr | 7 234 226 kr | 7 462 563 kr |
| Årets resultat | 760 151 kr | 1 397 805 kr | 761 847 kr | 3 913 185 kr | 651 238 kr | 228 338 kr | 851 909 kr |
| Kortfristiga skulder | 273 704 kr | 651 014 kr | 394 247 kr | 23 659 kr | 161 952 kr | 217 134 kr | 196 025 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 12 500 kr | 0 kr | 1 243 kr | 1 243 kr | 14 990 kr |
| Skatteskulder | 214 964 kr | 595 535 kr | 371 747 kr | 13 659 kr | 90 556 kr | 133 527 kr | 97 461 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 38 740 kr | 35 479 kr | 0 kr | - | 60 153 kr | 72 364 kr | 73 574 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 083 855 kr | 2 858 970 kr | 3 364 050 kr | 6 906 647 kr | 7 446 178 kr | 7 729 698 kr | 8 560 497 kr |
Ur årsredovisningen
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring, organisation och produktutveckling mot marknaden för byggmaterial, heminredning, badrumsinredning och handverktyg. Bolaget ska vidare bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Martin P
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Marpal Solutions AB för organisationsnummer?
Marpal Solutions AB har organisationsnummer 559181-4784 (5591814784).
Var ligger Marpal Solutions AB?
Marpal Solutions AB har sin registrerade adress Pionvägen 15, 19147 Sollentuna.
Vilken bransch är Marpal Solutions AB verksamt i?
Marpal Solutions AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Marpal Solutions AB?
Marpal Solutions AB hade en nettoomsättning på 1 100 591 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sollentuna
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.