Rooftopvalley AB
Rooftopvalley AB har organisationsnummer 559182-5228 (5591825228)
Aktiebolag • Org.nr: 559182-5228
Om företaget
Rooftopvalley AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Undersåker. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rooftopvalley AB 0 kr och redovisade ett resultat på 82 634 kr. Soliditeten var 62,4 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 588,3 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62,4 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 588,3 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 71,2 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 188 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 218 av 267 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Solna.
- Plats 2 606 av 3 191 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 17,6 procent | 18,9 procent | 19,2 procent | 17,5 procent | 62,4 procent |
| Kassalikviditet | 58217,6 procent | 53140,5 procent | 47967,3 procent | 2416,4 procent | 588,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -20,3 procent | -4,2 procent | -11,2 procent | -13,0 procent | 71,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ottsjö, fjällvägen 10c/o Daniel Abrahamsson
83796 Undersåker
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT, utveckla mjukvaruprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 903 549 kr | 1 206 595 kr | 0 kr | -1 kr | 2 kr | 0 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 178 kr | 217 624 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 109 629 kr | 176 700 kr | 14 317 kr | 20 831 kr | 20 945 kr | 12 773 kr | 11 972 kr |
| Personalkostnader | 967 153 kr | 625 038 kr | 7 371 kr | 0 kr | - | - | - |
| Avskrivningar | 5 338 kr | 4 928 kr | 4 928 kr | 4 928 kr | 4 516 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 819 251 kr | 182 305 kr | -26 616 kr | -25 760 kr | -25 459 kr | -12 773 kr | -11 972 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 16 kr | 1 kr | 0 kr | 6 858 kr |
| Räntekostnader | 168 kr | 279 kr | 588 kr | 0 kr | 268 kr | 253 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 819 083 kr | 182 026 kr | -27 204 kr | -25 744 kr | -25 726 kr | -13 026 kr | -5 114 kr |
| Bokslutsdispositioner | -232 053 kr | 9 754 kr | 18 306 kr | 23 993 kr | 21 500 kr | 8 668 kr | 111 460 kr |
| Skatt | 129 181 kr | 46 998 kr | 0 kr | - | - | - | 23 712 kr |
| Årets resultat | 457 849 kr | 144 782 kr | -8 898 kr | -1 751 kr | -4 226 kr | -4 358 kr | 82 634 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 19 300 kr | 14 372 kr | 9 444 kr | 4 516 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 19 300 kr | 14 372 kr | 9 444 kr | 4 516 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 037 078 kr | 453 636 kr | 238 692 kr | 217 876 kr | 196 666 kr | 191 140 kr | 186 026 kr |
| Kortfristiga fordringar | 306 573 kr | 35 394 kr | 18 340 kr | 1 706 kr | 1 956 kr | 17 kr | 18 kr |
| Kassa och bank | 730 505 kr | 418 242 kr | 220 352 kr | 216 170 kr | 194 710 kr | 191 123 kr | 186 008 kr |
| Summa tillgångar | 1 056 378 kr | 468 008 kr | 248 136 kr | 222 392 kr | 196 666 kr | 191 140 kr | 186 026 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 507 849 kr | 202 631 kr | 43 733 kr | 41 982 kr | 37 756 kr | 33 398 kr | 116 032 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 7 849 kr | 2 631 kr | -6 267 kr | -8 018 kr | -12 244 kr | -16 602 kr |
| Årets resultat | 457 849 kr | 144 782 kr | -8 898 kr | -1 751 kr | -4 226 kr | -4 358 kr | 82 634 kr |
| Obeskattade reserver | 232 053 kr | 222 299 kr | 203 993 kr | 180 000 kr | 158 500 kr | 149 832 kr | 38 372 kr |
| Kortfristiga skulder | 316 476 kr | 43 078 kr | 410 kr | 410 kr | 410 kr | 7 910 kr | 31 622 kr |
| Leverantörsskulder | 6 074 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 63 941 kr | 42 668 kr | 0 kr | - | - | - | 23 712 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 146 461 kr | 410 kr | 410 kr | 410 kr | 410 kr | 410 kr | 410 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 056 378 kr | 468 008 kr | 248 136 kr | 222 392 kr | 196 666 kr | 191 140 kr | 186 026 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är konsultverksamhet inom IT samt utveckla mjukvaruprodukter.
Företrädare
- Daniel A
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rooftopvalley AB för organisationsnummer?
Rooftopvalley AB har organisationsnummer 559182-5228 (5591825228).
Var ligger Rooftopvalley AB?
Rooftopvalley AB har sin registrerade adress Ottsjö, fjällvägen 10, 83796 Undersåker.
Vilken bransch är Rooftopvalley AB verksamt i?
Rooftopvalley AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rooftopvalley AB?
Rooftopvalley AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.