Mann Kan Projektledning AB

Mann Kan Projektledning AB har organisationsnummer 559182-6739 (5591826739)

Aktiebolag • Org.nr: 559182-6739

Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikIngarö

Aktivt företagVerksamt sedan 2018Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Mann Kan Projektledning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ingarö. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).

Ekonomi

1 946 801 krOmsättning
513 268 krÅrets resultat
2Antal anställda
67,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Mann Kan Projektledning AB 1 946 801 kr och redovisade ett resultat på 513 268 kr. Rörelsemarginalen var 33,3 procent, över branschens median (median 19,7 procent). Soliditeten var 67,5 procent, över branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 307,7 procent, under branschens median (median 309,3 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal33,3 procent19,7 procent4,7 procent till 38,1 procentöver branschens median
Vinstmarginal33,3 procent21,1 procent5,1 procent till 40,9 procentöver branschens median
Soliditet67,5 procent63,8 procent42,0 procent till 84,1 procentöver branschens median
Kassalikviditet307,7 procent309,3 procent173,6 procent till 638,6 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital88,4 procent21,6 procent0,0 procent till 54,9 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd973 000 kr1 310 000 kr664 000 kr till 1 863 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd600 000 kr666 000 kr299 000 kr till 908 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 858 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
  • Plats 352 av 1 165 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Stockholm.
  • Plats 15 970 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 27 829 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 87 207 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Södergårdsslingan 1b
13466 Ingarö

Verksamhetsbeskrivning

Bygg och anläggning samt projektledning.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2025
Nettoomsättning1 946 801 kr
Övriga externa kostnader98 297 kr
Personalkostnader1 199 405 kr
Rörelseresultat649 099 kr
Ränteintäkter247 kr
Räntekostnader240 kr
Resultat efter finansiella poster649 106 kr
Skatt135 838 kr
Årets resultat513 268 kr

Balansräkning

Post2025
Tillgångar
Omsättningstillgångar860 194 kr
Kortfristiga fordringar351 808 kr
Kassa och bank508 386 kr
Summa tillgångar860 194 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital580 645 kr
Aktiekapital50 000 kr
Balanserat resultat17 377 kr
Årets resultat513 268 kr
Kortfristiga skulder279 549 kr
Leverantörsskulder0 kr
Skatteskulder5 035 kr
Övriga kortfristiga skulder259 514 kr
Summa eget kapital och skulder860 194 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget bedriver verksamhet inom områdena bygg och anläggning samt projektledning.Bolaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholm kommun

Företrädare

  • Mattias M (styrelseledamot)

Undertecknad i Värmdö 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2018-11-30
Registrerat hos Bolagsverket
Mann Kan Projektledning AB
2018-12-06
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Mann Kan Projektledning AB för organisationsnummer?

Mann Kan Projektledning AB har organisationsnummer 559182-6739 (5591826739).

Var ligger Mann Kan Projektledning AB?

Mann Kan Projektledning AB har sin registrerade adress Södergårdsslingan 1b, 13466 Ingarö.

Vilken bransch är Mann Kan Projektledning AB verksamt i?

Mann Kan Projektledning AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Mann Kan Projektledning AB?

Mann Kan Projektledning AB hade en nettoomsättning på 1 946 801 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Mann Kan Projektledning AB?

Mann Kan Projektledning AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Mann Kan Projektledning AB någon utdelning?

Styrelsen i Mann Kan Projektledning AB föreslog en utdelning på 408 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2018-11-30
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar