Sthlm mathantverk AB
Sthlm mathantverk AB har organisationsnummer 559184-8097 (5591848097)
Aktiebolag • Org.nr: 559184-8097
Om företaget
Sthlm mathantverk AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 22 procent till 980 264 kr räkenskapsåret 2025 (803 043 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sthlm mathantverk AB 980 264 kr och redovisade ett resultat på 33 424 kr. Rörelsemarginalen var 6,2 procent, över branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 55,1 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 375,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,2 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 3,4 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 55,1 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 375,8 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 19,1 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 22,1 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 196 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 96 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 938 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 1 310 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 27 075 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 48 564 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 146 838 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,3 procent | -7,2 procent | -14,2 procent | 12,4 procent | 6,2 procent |
| Vinstmarginal | 25,9 procent | -7,3 procent | -14,8 procent | 11,4 procent | 3,4 procent |
| Soliditet | 46,0 procent | 38,6 procent | 26,3 procent | 55,1 procent | 55,1 procent |
| Kassalikviditet | 174,0 procent | 146,2 procent | 117,5 procent | 212,0 procent | 375,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 66,3 procent | -32,6 procent | -291,8 procent | 65,4 procent | 19,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 43,7 procent | 7,8 procent | 12,3 procent | -16,5 procent | 22,1 procent |
| Omsättning per anställd | 397 000 kr | 428 000 kr | 481 000 kr | 268 000 kr | 196 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 439 000 kr | 276 000 kr | 276 000 kr | 76 000 kr | 96 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vävar Johans gata 32c/o c/o Jonas Olsson
12070 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Kommer att hyra ut mig som Kockkonsult för restauranger o konferansgårdar, Event kock, Hemma hos kock, Hålla i Matlagningskurser & Matlagningsevent.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 293 780 kr | 553 133 kr | 794 817 kr | 856 841 kr | 962 028 kr | 803 043 kr | 980 264 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 426 kr | 265 224 kr | 526 817 kr | 28 636 kr | 0 kr | - | 48 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 328 158 kr | 18 294 kr | 54 136 kr | 205 049 kr | 288 284 kr | 257 498 kr | 270 176 kr |
| Övriga externa kostnader | 138 286 kr | 134 994 kr | 150 306 kr | 169 109 kr | 231 843 kr | 194 640 kr | 185 883 kr |
| Personalkostnader | 695 433 kr | 678 252 kr | 878 049 kr | 551 240 kr | 552 216 kr | 229 462 kr | 481 406 kr |
| Avskrivningar | 13 562 kr | 22 000 kr | 22 000 kr | 22 000 kr | 26 100 kr | 12 538 kr | 30 067 kr |
| Rörelseresultat | 118 767 kr | -35 183 kr | 217 143 kr | -61 921 kr | -136 415 kr | 99 246 kr | 60 732 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 238 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | 8 400 kr | 14 730 kr | 10 957 kr | 397 kr | 6 196 kr | 8 012 kr | 27 308 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 110 367 kr | -49 913 kr | 206 186 kr | -62 318 kr | -142 373 kr | 91 234 kr | 33 424 kr |
| Skatt | 24 994 kr | 0 kr | 38 159 kr | 0 kr | - | -1 186 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 85 373 kr | -49 913 kr | 168 027 kr | -62 318 kr | -142 373 kr | 92 420 kr | 33 424 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 96 438 kr | 74 438 kr | 52 438 kr | 50 938 kr | 24 838 kr | 12 300 kr | 146 233 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 96 438 kr | 74 438 kr | 52 438 kr | 50 938 kr | 24 838 kr | 12 300 kr | 146 233 kr |
| Omsättningstillgångar | 189 203 kr | 163 971 kr | 498 343 kr | 443 793 kr | 160 907 kr | 244 049 kr | 170 940 kr |
| Kortfristiga fordringar | 126 397 kr | 64 669 kr | 56 897 kr | 259 157 kr | 33 224 kr | 21 704 kr | 34 994 kr |
| Kassa och bank | 62 806 kr | 99 302 kr | 441 446 kr | 184 636 kr | 127 683 kr | 222 345 kr | 135 946 kr |
| Summa tillgångar | 285 641 kr | 238 409 kr | 550 781 kr | 494 731 kr | 185 745 kr | 256 349 kr | 317 173 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 135 373 kr | 85 460 kr | 253 487 kr | 191 170 kr | 48 796 kr | 141 217 kr | 174 641 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 85 373 kr | 35 460 kr | 203 488 kr | 141 169 kr | -1 203 kr | 91 217 kr |
| Årets resultat | 85 373 kr | -49 913 kr | 168 027 kr | -62 318 kr | -142 373 kr | 92 420 kr | 33 424 kr |
| Kortfristiga skulder | 130 287 kr | 146 589 kr | 286 486 kr | 303 561 kr | 136 949 kr | 115 132 kr | 45 490 kr |
| Leverantörsskulder | 8 051 kr | 0 kr | - | 41 715 kr | 12 821 kr | 50 066 kr | 28 809 kr |
| Skatteskulder | 14 918 kr | 14 002 kr | 38 159 kr | 38 159 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 77 318 kr | 120 087 kr | 248 327 kr | 223 687 kr | 124 128 kr | 65 066 kr | 16 681 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 285 641 kr | 238 409 kr | 550 781 kr | 494 731 kr | 185 745 kr | 256 349 kr | 317 173 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver uyhyrning av personal som kockkonsult för restauranger o konferansgårdar, Event kock, Hemma hos kock samt hålla i matlagningskurser & matlagningsevent. Företaget har sitt säte i Stockholms kommun.
Företrädare
- Jonas O
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sthlm mathantverk AB för organisationsnummer?
Sthlm mathantverk AB har organisationsnummer 559184-8097 (5591848097).
Var ligger Sthlm mathantverk AB?
Sthlm mathantverk AB har sin registrerade adress Vävar Johans gata 32, 12070 Stockholm.
Vilken bransch är Sthlm mathantverk AB verksamt i?
Sthlm mathantverk AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sthlm mathantverk AB?
Sthlm mathantverk AB hade en nettoomsättning på 980 264 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sthlm mathantverk AB?
Sthlm mathantverk AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-12-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.