Lantstaden 8 AB
Lantstaden 8 AB har organisationsnummer 559185-1380 (5591851380)
Aktiebolag • Org.nr: 559185-1380
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderNorrköping
Om företaget
Lantstaden 8 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrköping. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 8 587 000 kr räkenskapsåret 2025 (8 160 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lantstaden 8 AB 8 587 000 kr och redovisade ett resultat på -2 069 655 kr. Rörelsemarginalen var 54,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,8 procent). Soliditeten var 10,0 procent, under branschens median (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 40,7 procent, under branschens median (median 105,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 54,8 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -17,7 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 10,0 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 40,7 procent | 105,7 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -13,2 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 5,2 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 415 av 7 337 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 7 av 97 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Norrköping.
- Plats 287 av 4 020 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 862 av 12 071 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 22 725 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 50,3 procent | 54,8 procent |
| Vinstmarginal | -50,5 procent | -17,7 procent |
| Soliditet | 1,9 procent | 10,0 procent |
| Kassalikviditet | 69,8 procent | 40,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 98,1 procent | -13,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 5,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sjötullsgatan 9c/o c/o Söderstaden i Östergötland
60228 Norrköping
Bolag på samma adress
45 andra bolag har Sjötullsgatan 9 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 159 782 kr | 8 587 436 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 988 kr | 117 984 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 758 015 kr | 1 634 951 kr |
| Avskrivningar | 2 301 547 kr | 2 368 685 kr |
| Rörelseresultat | 4 101 208 kr | 4 701 784 kr |
| Räntekostnader | 8 229 480 kr | 6 219 490 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -4 119 441 kr | -1 517 403 kr |
| Bokslutsdispositioner | 8 607 370 kr | 0 kr |
| Skatt | 1 691 906 kr | 552 252 kr |
| Årets resultat | 2 796 023 kr | -2 069 655 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 141 583 631 kr | 153 939 175 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 122 304 323 kr | 141 458 844 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 19 279 308 kr | 12 480 331 kr |
| Omsättningstillgångar | 6 160 812 kr | 3 294 372 kr |
| Kortfristiga fordringar | 4 532 330 kr | 1 482 027 kr |
| Summa tillgångar | 147 744 444 kr | 157 233 548 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 2 850 960 kr | 15 668 805 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 937 kr | 2 854 268 kr |
| Årets resultat | 2 796 023 kr | -2 069 655 kr |
| Kortfristiga skulder | 8 831 062 kr | 8 097 082 kr |
| Leverantörsskulder | 185 823 kr | 155 252 kr |
| Skatteskulder | 1 895 201 kr | 1 492 366 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 31 646 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 147 744 444 kr | 157 233 548 kr |
Företrädare
- Eddy W
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lantstaden 8 AB för organisationsnummer?
Lantstaden 8 AB har organisationsnummer 559185-1380 (5591851380).
Var ligger Lantstaden 8 AB?
Lantstaden 8 AB har sin registrerade adress Sjötullsgatan 9, 60228 Norrköping.
Vilken bransch är Lantstaden 8 AB verksamt i?
Lantstaden 8 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lantstaden 8 AB?
Lantstaden 8 AB hade en nettoomsättning på 8 587 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-12-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.