Synergo Optik AB
Synergo Optik AB har organisationsnummer 559186-7352 (5591867352)
Aktiebolag • Org.nr: 559186-7352
Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustningHabo
Om företaget
Synergo Optik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Habo. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47742). Sidoverksamheter inkluderar annan övrig hälso- och sjukvård, annan övrig utbildning och annan hälso- och sjukvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 11 procent till 1 457 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 313 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Synergo Optik AB 1 457 000 kr och redovisade ett resultat på 9 236 kr. Rörelsemarginalen var 0,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 11,4 procent). Soliditeten var 25,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 54,1 procent). Kassalikviditeten var 142,4 procent, under branschens median (median 181,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,9 procent | 11,4 procent | 3,3 procent till 22,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,9 procent | 12,2 procent | 3,5 procent till 24,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 25,5 procent | 54,1 procent | 34,2 procent till 77,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 142,4 procent | 181,9 procent | 106,1 procent till 406,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 5,7 procent | 26,1 procent | 0,4 procent till 56,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 11,0 procent | 4,5 procent | -4,4 procent till 13,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 457 000 kr | 1 530 000 kr | 1 022 000 kr till 1 990 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 735 000 kr | 540 000 kr | 382 000 kr till 667 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 166 av 275 aktiebolag inom detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning.
- Plats 112 av 293 aktiebolag med säte i Habo.
- Plats 3 189 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 112 891 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,7 procent | -3,2 procent | 3,6 procent | 1,4 procent | 0,9 procent |
| Vinstmarginal | 1,6 procent | -3,3 procent | 3,6 procent | 1,4 procent | 0,9 procent |
| Soliditet | 23,6 procent | 15,6 procent | 21,7 procent | 21,4 procent | 25,5 procent |
| Kassalikviditet | 190,7 procent | 175,0 procent | 187,1 procent | 180,8 procent | 142,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,8 procent | -47,5 procent | 37,0 procent | 9,4 procent | 5,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 27,1 procent | 9,0 procent | 22,8 procent | -15,6 procent | 11,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 162 000 kr | 1 267 000 kr | 1 556 000 kr | 1 313 000 kr | 1 457 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 573 000 kr | 643 000 kr | 698 000 kr | 695 000 kr | 735 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Slättgatan 35c/o c/o Gudrun Andreasson
56633 Habo
Verksamhetsbeskrivning
Synergo Optik AB bedriver konsultverksamhet inom optometri, synergonomi och arbetsmiljö. Bolaget erbjuder föreläsningar inom detta område.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 913 694 kr | 1 161 729 kr | 1 267 043 kr | 1 556 327 kr | 1 313 402 kr | 1 457 195 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 135 472 kr | 125 932 kr | 3 532 kr | 14 372 kr | 5 720 kr | 1 282 kr |
| Övriga externa kostnader | 246 970 kr | 238 356 kr | 146 025 kr | 196 053 kr | 160 667 kr | 186 884 kr |
| Personalkostnader | 391 057 kr | 572 518 kr | 642 852 kr | 697 771 kr | 695 104 kr | 735 103 kr |
| Avskrivningar | 8 562 kr | 14 656 kr | 16 441 kr | 16 441 kr | 8 127 kr | 11 765 kr |
| Rörelseresultat | 10 504 kr | 19 305 kr | -40 293 kr | 56 261 kr | 18 643 kr | 13 291 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 55 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | - | 298 kr | 1 267 kr | 113 kr | 451 kr | 537 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 10 504 kr | 19 007 kr | -41 560 kr | 56 203 kr | 18 192 kr | 12 754 kr |
| Skatt | 2 503 kr | 5 018 kr | 0 kr | 4 789 kr | 3 788 kr | 3 518 kr |
| Årets resultat | 8 000 kr | 13 989 kr | -41 560 kr | 51 414 kr | 14 404 kr | 9 236 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 219 267 kr | 214 712 kr | 198 271 kr | 181 830 kr | 173 703 kr | 174 766 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 219 267 kr | 214 712 kr | 198 271 kr | 181 830 kr | 173 703 kr | 174 766 kr |
| Omsättningstillgångar | 279 302 kr | 332 116 kr | 362 379 kr | 458 645 kr | 544 156 kr | 463 270 kr |
| Varulager | 88 995 kr | 125 814 kr | 136 171 kr | 196 393 kr | 231 076 kr | 266 006 kr |
| Kortfristiga fordringar | 35 420 kr | 49 132 kr | 100 636 kr | 105 532 kr | 58 210 kr | 73 945 kr |
| Kassa och bank | 154 887 kr | 157 170 kr | 125 572 kr | 156 720 kr | 254 870 kr | 123 319 kr |
| Summa tillgångar | 498 569 kr | 546 828 kr | 560 650 kr | 640 475 kr | 717 859 kr | 638 036 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 115 051 kr | 129 041 kr | 87 481 kr | 138 895 kr | 153 299 kr | 162 535 kr |
| Aktiekapital | 54 000 kr | 54 000 kr | 54 000 kr | 54 000 kr | 54 000 kr | 54 000 kr |
| Balanserat resultat | 53 051 kr | 61 052 kr | 75 041 kr | 33 481 kr | 84 895 kr | 99 299 kr |
| Årets resultat | 8 000 kr | 13 989 kr | -41 560 kr | 51 414 kr | 14 404 kr | 9 236 kr |
| Kortfristiga skulder | 81 485 kr | 108 166 kr | 129 294 kr | 140 187 kr | 173 146 kr | 138 572 kr |
| Leverantörsskulder | 22 660 kr | 11 639 kr | 64 603 kr | 43 620 kr | 56 823 kr | 37 142 kr |
| Skatteskulder | 12 132 kr | 26 729 kr | 10 633 kr | 27 990 kr | 35 049 kr | 35 334 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 46 692 kr | 59 798 kr | 44 058 kr | 58 577 kr | 71 273 kr | 56 095 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 498 569 kr | 546 828 kr | 560 650 kr | 640 475 kr | 717 859 kr | 638 036 kr |
Företrädare
- Gudrun A
Undertecknad i Habo 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Synergo Optik AB för organisationsnummer?
Synergo Optik AB har organisationsnummer 559186-7352 (5591867352).
Var ligger Synergo Optik AB?
Synergo Optik AB har sin registrerade adress Slättgatan 35, 56633 Habo.
Vilken bransch är Synergo Optik AB verksamt i?
Synergo Optik AB är registrerat i branschen detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Synergo Optik AB?
Synergo Optik AB hade en nettoomsättning på 1 457 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Synergo Optik AB?
Synergo Optik AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Habo
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-12-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.