Canis Academy AB
Canis Academy AB har organisationsnummer 559187-5199 (5591875199)
Aktiebolag • Org.nr: 559187-5199
Om företaget
Canis Academy AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åkersberga. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som veterinärverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 75000). Företaget bedriver även verksamhet inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 30 procent till 468 799 kr räkenskapsåret 2025 (360 401 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Canis Academy AB 468 799 kr och redovisade ett resultat på 64 704 kr. Rörelsemarginalen var 14,4 procent, över branschens median (median 13,0 procent). Soliditeten var 99,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,8 procent). Kassalikviditeten var 13365,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 244,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,4 procent | 13,0 procent | 3,6 procent till 27,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 17,4 procent | 13,3 procent | 3,4 procent till 27,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 99,3 procent | 52,8 procent | 32,2 procent till 74,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 13365,0 procent | 244,5 procent | 131,7 procent till 445,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 7,7 procent | 30,7 procent | 6,5 procent till 57,0 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 30,1 procent | 3,1 procent | -10,4 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 409 av 550 aktiebolag inom veterinärverksamhet.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom veterinärverksamhet med säte i Vaxholm.
- Plats 336 av 679 aktiebolag med säte i Vaxholm.
- Plats 64 386 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 193 680 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,7 procent | 19,7 procent | 23,4 procent | 28,3 procent | 14,4 procent |
| Vinstmarginal | -3,6 procent | 19,7 procent | 23,4 procent | 31,8 procent | 17,4 procent |
| Soliditet | 89,9 procent | 83,7 procent | 90,3 procent | 97,8 procent | 99,3 procent |
| Kassalikviditet | 988,8 procent | 615,0 procent | 1028,0 procent | 4642,9 procent | 13365,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -6,0 procent | 53,7 procent | 41,5 procent | 11,7 procent | 7,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 349,8 procent | 11,1 procent | -76,7 procent | 30,1 procent |
| Omsättning per anställd | 309 000 kr | 1 390 000 kr | 1 545 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 124 000 kr | 713 000 kr | 616 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gruvfogdevägen 1018463 Åkersberga
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Gruvfogdevägen 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Veterinärverksamhet. Redovisningsverksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 309 113 kr | 1 389 869 kr | 1 544 815 kr | 360 401 kr | 468 799 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 12 503 kr | 100 755 kr |
| Övriga externa kostnader | 196 882 kr | 403 280 kr | 566 995 kr | 245 825 kr | 298 541 kr |
| Personalkostnader | 123 534 kr | 713 188 kr | 616 204 kr | 0 kr | 2 173 kr |
| Rörelseresultat | -11 303 kr | 273 401 kr | 361 616 kr | 102 073 kr | 67 330 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 13 594 kr | 14 405 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 1 112 kr | 218 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -11 303 kr | 273 401 kr | 361 616 kr | 114 554 kr | 81 517 kr |
| Skatt | 0 kr | 56 320 kr | 74 491 kr | 23 568 kr | 16 813 kr |
| Årets resultat | -11 303 kr | 217 081 kr | 287 125 kr | 90 986 kr | 64 704 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 208 192 kr | 482 706 kr | 765 841 kr | 797 179 kr | 851 081 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 0 kr | 7 726 kr | 60 082 kr | 49 597 kr |
| Kassa och bank | 208 192 kr | 482 706 kr | 758 115 kr | 737 097 kr | 801 484 kr |
| Summa tillgångar | 208 192 kr | 482 706 kr | 765 841 kr | 797 179 kr | 851 081 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 187 136 kr | 404 217 kr | 691 341 kr | 780 009 kr | 844 713 kr |
| Aktiekapital | 52 319 kr | 52 319 kr | 52 319 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 146 120 kr | 134 817 kr | 351 897 kr | 639 022 kr | 730 009 kr |
| Årets resultat | -11 303 kr | 217 081 kr | 287 125 kr | 90 986 kr | 64 704 kr |
| Kortfristiga skulder | 21 056 kr | 78 489 kr | 74 500 kr | 17 170 kr | 6 368 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 0 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 56 325 kr | 74 500 kr | 14 400 kr | 2 395 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 21 056 kr | 22 164 kr | 0 kr | 2 770 kr | 1 099 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 208 192 kr | 482 706 kr | 765 841 kr | 797 179 kr | 851 081 kr |
Ur årsredovisningen
Veterinärverksamhet och redovisningsverksamhet. Veterinärverksamhet och redovisningsverksamhet som endast bedrivs i Sverige. Arbetet utförs på samma adress som företaget är skrivet, det vill säga Gruvfogdevägen 10, säte Åkersberga.Bolaget har sitt säte i .
Företrädare
- Ylva T (styrelseledamot)
Undertecknad i Åkersberga 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Canis Academy AB för organisationsnummer?
Canis Academy AB har organisationsnummer 559187-5199 (5591875199).
Var ligger Canis Academy AB?
Canis Academy AB har sin registrerade adress Gruvfogdevägen 10, 18463 Åkersberga.
Vilken bransch är Canis Academy AB verksamt i?
Canis Academy AB är registrerat i branschen veterinärverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Canis Academy AB?
Canis Academy AB hade en nettoomsättning på 468 799 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vaxholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-12-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.