Shiv Trädgård AB
Shiv Trädgård AB har organisationsnummer 559187-6791 (5591876791)
Aktiebolag • Org.nr: 559187-6791
Om företaget
Shiv Trädgård AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Huddinge. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som skötsel och underhåll av grönytor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81300). Företaget bedriver även verksamhet inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 50 procent till 8 062 000 kr räkenskapsåret 2025 (5 364 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Shiv Trädgård AB 8 062 000 kr och redovisade ett resultat på -214 031 kr. Rörelsemarginalen var -0,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,8 procent). Soliditeten var 1,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,0 procent). Kassalikviditeten var 75,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 220,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,2 procent | 8,8 procent | 0,8 procent till 20,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,5 procent | 8,6 procent | 0,5 procent till 20,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 1,2 procent | 52,0 procent | 30,9 procent till 71,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 75,4 procent | 220,9 procent | 134,7 procent till 378,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -760,7 procent | 22,0 procent | 0,0 procent till 51,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 733 000 kr | 896 000 kr | 518 000 kr till 1 376 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 396 000 kr | 421 000 kr | 231 000 kr till 582 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 66 av 1 408 aktiebolag inom skötsel och underhåll av grönytor.
- Plats 10 av 173 aktiebolag inom skötsel och underhåll av grönytor med säte i Stockholm.
- Plats 4 842 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 7 499 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 24 103 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -49,1 procent | -1,6 procent | 0,3 procent | -2,4 procent | -0,2 procent |
| Vinstmarginal | -49,4 procent | -1,8 procent | 0,1 procent | -2,9 procent | -2,5 procent |
| Soliditet | 10,8 procent | 11,7 procent | 5,6 procent | 4,8 procent | 1,2 procent |
| Kassalikviditet | 111,6 procent | 113,6 procent | 94,7 procent | 89,0 procent | 75,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1037,4 procent | -90,4 procent | 8,2 procent | -189,4 procent | -760,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -49,5 procent | 93,1 procent | 27,1 procent | 53,3 procent | - |
| Omsättning per anställd | 204 000 kr | 393 000 kr | 437 000 kr | 766 000 kr | 733 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 280 000 kr | 273 000 kr | 347 000 kr | 360 000 kr | 396 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
SOLFAGRAVÄGEN 4 Ac/o C/o Kumar
14145 Huddinge
Bolag på samma adress
2 andra bolag har SOLFAGRAVÄGEN 4 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall vara att arbeta med skötsel av parker, trädgårdar samt anläggning av grönytor, samt därmed förenlig verksamhet. Vidare skall företaget vara verksam inom lokalvård och snickeriarbeten.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 825 562 kr | 1 426 248 kr | 2 752 853 kr | 3 498 461 kr | 5 363 655 kr | 8 062 463 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 25 764 kr | 378 860 kr | 304 636 kr | 279 021 kr | -56 796 kr | 195 821 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | 1 452 358 kr |
| Övriga externa kostnader | 447 621 kr | 464 406 kr | 586 575 kr | 860 113 kr | 1 657 660 kr | 2 244 952 kr |
| Personalkostnader | 1 595 100 kr | 1 961 980 kr | 1 909 780 kr | 2 772 977 kr | 2 521 933 kr | 4 361 173 kr |
| Avskrivningar | 27 926 kr | 27 926 kr | 27 926 kr | 41 793 kr | 64 726 kr | 215 349 kr |
| Rörelseresultat | 660 329 kr | -699 664 kr | -43 522 kr | 9 772 kr | -126 982 kr | -15 548 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 313 kr | 1 936 kr | 4 254 kr | 7 383 kr | 140 kr |
| Räntekostnader | 6 511 kr | 7 070 kr | 7 534 kr | 9 143 kr | 33 686 kr | 186 441 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 653 818 kr | -704 421 kr | -49 120 kr | 4 883 kr | -153 285 kr | -201 849 kr |
| Bokslutsdispositioner | -150 000 kr | 150 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 110 954 kr | 0 kr | - | - | - | 12 182 kr |
| Årets resultat | 392 864 kr | -554 421 kr | -49 120 kr | 4 883 kr | -153 285 kr | -214 031 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 111 707 kr | 83 781 kr | 55 855 kr | 138 062 kr | 257 974 kr | 1 054 132 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 111 707 kr | 83 781 kr | 55 855 kr | 138 062 kr | 246 974 kr | 1 043 132 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 11 000 kr | 11 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 906 990 kr | 410 289 kr | 408 114 kr | 920 498 kr | 1 439 301 kr | 1 317 387 kr |
| Kortfristiga fordringar | 495 784 kr | 312 725 kr | 291 094 kr | 827 367 kr | 908 390 kr | 1 274 197 kr |
| Kassa och bank | 411 206 kr | 97 564 kr | 117 020 kr | 93 131 kr | 530 911 kr | 43 190 kr |
| Summa tillgångar | 1 018 697 kr | 494 070 kr | 463 969 kr | 1 058 560 kr | 1 697 275 kr | 2 371 519 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 442 864 kr | 53 443 kr | 54 323 kr | 59 206 kr | 80 921 kr | 28 135 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -150 000 kr | 557 864 kr | 53 443 kr | 4 323 kr | 184 206 kr | 192 166 kr |
| Årets resultat | 392 864 kr | -554 421 kr | -49 120 kr | 4 883 kr | -153 285 kr | -214 031 kr |
| Obeskattade reserver | 150 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 331 109 kr | 367 625 kr | 359 378 kr | 971 777 kr | 1 616 354 kr | 1 747 973 kr |
| Leverantörsskulder | 1 250 kr | 6 690 kr | 27 806 kr | 17 791 kr | 86 111 kr | 276 445 kr |
| Skatteskulder | 117 763 kr | 226 641 kr | 93 951 kr | 205 665 kr | 273 508 kr | 22 989 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 212 096 kr | 134 294 kr | 237 621 kr | 748 321 kr | 1 256 735 kr | 921 169 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 018 697 kr | 494 070 kr | 463 969 kr | 1 058 560 kr | 1 697 275 kr | 2 371 519 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är att arbeta med skötsel av parker, trädgårdar samt anläggning av grönytor, samt därmed förenlig verksamhet. Företaget är också verksam inom lokalvård och snickeriarbeten.
Ej återbetalade villkorade aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 700 000 kr.
Företrädare
- Sunil K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Shiv Trädgård AB för organisationsnummer?
Shiv Trädgård AB har organisationsnummer 559187-6791 (5591876791).
Var ligger Shiv Trädgård AB?
Shiv Trädgård AB har sin registrerade adress SOLFAGRAVÄGEN 4 A, 14145 Huddinge.
Vilken bransch är Shiv Trädgård AB verksamt i?
Shiv Trädgård AB är registrerat i branschen skötsel och underhåll av grönytor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Shiv Trädgård AB?
Shiv Trädgård AB hade en nettoomsättning på 8 062 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Shiv Trädgård AB?
Shiv Trädgård AB hade i genomsnitt 11 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-12-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.