Ulf Ericsson Fysioterapi AB
Ulf Ericsson Fysioterapi AB har organisationsnummer 559188-1262 (5591881262)
Aktiebolag • Org.nr: 559188-1262
Om företaget
Ulf Ericsson Fysioterapi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kolmården. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86950).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 7 procent till 1 617 208 kr räkenskapsåret 2025 (1 508 933 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ulf Ericsson Fysioterapi AB 1 617 208 kr och redovisade ett resultat på 283 352 kr. Rörelsemarginalen var 26,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,4 procent). Soliditeten var 40,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,1 procent). Kassalikviditeten var 398,7 procent, över branschens median (median 329,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,9 procent | 9,4 procent | 1,6 procent till 19,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 26,7 procent | 9,5 procent | 1,6 procent till 20,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 40,4 procent | 65,1 procent | 44,7 procent till 81,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 398,7 procent | 329,6 procent | 183,1 procent till 617,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 59,8 procent | 23,0 procent | 2,6 procent till 51,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 7,2 procent | 2,1 procent | -8,0 procent till 11,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 617 000 kr | 987 000 kr | 672 000 kr till 1 271 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 870 000 kr | 585 000 kr | 379 000 kr till 766 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 340 av 2 175 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet.
- Plats 8 av 20 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Norrköping.
- Plats 1 380 av 4 020 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 4 008 av 12 071 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 103 464 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,5 procent | 25,8 procent | 21,0 procent | 17,1 procent | 26,9 procent |
| Vinstmarginal | 20,4 procent | 25,8 procent | 20,9 procent | 17,7 procent | 26,7 procent |
| Soliditet | 53,7 procent | 51,5 procent | 42,6 procent | 38,8 procent | 40,4 procent |
| Kassalikviditet | 219,8 procent | 281,1 procent | 332,9 procent | 359,1 procent | 398,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 44,5 procent | 49,4 procent | 43,4 procent | 38,9 procent | 59,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 14,2 procent | 2,4 procent | 13,8 procent | -2,5 procent | 7,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 329 000 kr | 1 361 000 kr | 1 548 000 kr | 1 509 000 kr | 1 617 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 731 000 kr | 700 000 kr | 880 000 kr | 852 000 kr | 870 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sandviksvägen 861834 Kolmården
Verksamhetsbeskrivning
Fysioterapi.
Bransch
- 86950Fysioterapeutisk verksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 164 572 kr | 1 329 362 kr | 1 361 090 kr | 1 548 276 kr | 1 508 933 kr | 1 617 208 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 33 682 kr | -4 560 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 269 453 kr | 282 719 kr | 270 799 kr | 304 858 kr | 359 797 kr | 274 515 kr |
| Personalkostnader | 727 596 kr | 730 811 kr | 700 302 kr | 880 224 kr | 852 177 kr | 869 809 kr |
| Avskrivningar | 38 549 kr | 38 550 kr | 38 549 kr | 38 549 kr | 38 549 kr | 38 549 kr |
| Rörelseresultat | 162 656 kr | 272 722 kr | 351 440 kr | 324 645 kr | 258 410 kr | 434 335 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 15 kr | 851 kr | 12 494 kr | 633 kr |
| Räntekostnader | - | 919 kr | 629 kr | 1 921 kr | 3 098 kr | 2 562 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 162 656 kr | 271 803 kr | 350 826 kr | 323 575 kr | 267 806 kr | 432 406 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -60 000 kr | -70 000 kr | -80 000 kr | -70 000 kr | -70 000 kr |
| Skatt | 35 280 kr | 44 026 kr | 59 377 kr | 53 265 kr | 45 791 kr | 79 054 kr |
| Årets resultat | 127 376 kr | 167 777 kr | 221 449 kr | 190 310 kr | 152 015 kr | 283 352 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 308 394 kr | 269 844 kr | 231 295 kr | 192 746 kr | 154 197 kr | 115 648 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 308 394 kr | 269 844 kr | 231 295 kr | 192 746 kr | 154 197 kr | 115 648 kr |
| Omsättningstillgångar | 273 208 kr | 431 189 kr | 638 913 kr | 836 095 kr | 853 073 kr | 1 056 281 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | -5 589 kr | -5 kr | -1 195 kr | -55 kr | 284 kr |
| Kassa och bank | 273 208 kr | 436 778 kr | 638 918 kr | 837 290 kr | 853 128 kr | 1 055 997 kr |
| Summa tillgångar | 581 602 kr | 701 033 kr | 870 208 kr | 1 028 841 kr | 1 007 270 kr | 1 171 929 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 308 837 kr | 376 614 kr | 448 063 kr | 438 373 kr | 390 387 kr | 473 739 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 131 461 kr | 158 837 kr | 176 614 kr | 198 063 kr | 188 372 kr | 140 387 kr |
| Årets resultat | 127 376 kr | 167 777 kr | 221 449 kr | 190 310 kr | 152 015 kr | 283 352 kr |
| Obeskattade reserver | 55 000 kr | 115 000 kr | 185 000 kr | 265 000 kr | 335 000 kr | 405 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 193 877 kr | 196 187 kr | 227 253 kr | 251 142 kr | 237 557 kr | 264 917 kr |
| Skatteskulder | 89 094 kr | 96 772 kr | 120 869 kr | 130 108 kr | 116 522 kr | 142 311 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 11 422 kr | 11 422 kr | 12 409 kr | 14 111 kr | 14 111 kr | 13 699 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 581 602 kr | 701 033 kr | 870 208 kr | 1 028 841 kr | 1 007 270 kr | 1 171 929 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom Fysioterapi. Företaget har sitt säte i Östergötlands lön, Norrköpings kommun
Företrädare
- Ulf Christian E
Undertecknad i Norrköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ulf Ericsson Fysioterapi AB för organisationsnummer?
Ulf Ericsson Fysioterapi AB har organisationsnummer 559188-1262 (5591881262).
Var ligger Ulf Ericsson Fysioterapi AB?
Ulf Ericsson Fysioterapi AB har sin registrerade adress Sandviksvägen 8, 61834 Kolmården.
Vilken bransch är Ulf Ericsson Fysioterapi AB verksamt i?
Ulf Ericsson Fysioterapi AB är registrerat i branschen fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ulf Ericsson Fysioterapi AB?
Ulf Ericsson Fysioterapi AB hade en nettoomsättning på 1 617 208 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ulf Ericsson Fysioterapi AB?
Ulf Ericsson Fysioterapi AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Ulf Ericsson Fysioterapi AB någon utdelning?
Styrelsen i Ulf Ericsson Fysioterapi AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-12-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.