Nissbo Gräv & Schakt AB
Nissbo Gräv & Schakt AB har organisationsnummer 559188-6147 (5591886147)
Aktiebolag • Org.nr: 559188-6147
Om företaget
Nissbo Gräv & Schakt AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ludvika. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 8 procent till 4 246 924 kr räkenskapsåret 2025 (4 593 939 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nissbo Gräv & Schakt AB 4 246 924 kr och redovisade ett resultat på 510 634 kr. Rörelsemarginalen var 18,8 procent, över branschens median (median 8,6 procent). Soliditeten var 18,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 132,3 procent, under branschens median (median 197,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,8 procent | 8,6 procent | 0,7 procent till 19,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 15,3 procent | 7,7 procent | 0,1 procent till 18,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 18,3 procent | 44,4 procent | 21,8 procent till 69,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 132,3 procent | 197,6 procent | 110,2 procent till 407,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 31,8 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -7,6 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,3 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 123 000 kr | 1 506 000 kr | 896 000 kr till 2 267 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 539 000 kr | 559 000 kr | 374 000 kr till 692 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 125 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 9 av 33 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Ludvika.
- Plats 132 av 674 aktiebolag med säte i Ludvika.
- Plats 1 291 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 42 486 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,7 procent | 18,8 procent |
| Vinstmarginal | 13,9 procent | 15,3 procent |
| Soliditet | 23,0 procent | 18,3 procent |
| Kassalikviditet | 184,1 procent | 132,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,1 procent | 31,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -7,6 procent |
| Omsättning per anställd | 2 297 000 kr | 2 123 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 494 000 kr | 539 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nissbovägen 477142 Ludvika
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget utför vägberedning, vägentreprenads arbeten och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43120Mark- och grundarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 593 939 kr | 4 246 924 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 788 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 320 149 kr | 350 715 kr |
| Personalkostnader | 987 822 kr | 1 078 585 kr |
| Avskrivningar | 872 945 kr | 1 050 924 kr |
| Rörelseresultat | 813 665 kr | 800 174 kr |
| Ränteintäkter | 2 808 kr | 2 336 kr |
| Räntekostnader | 176 429 kr | 151 426 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 640 044 kr | 651 084 kr |
| Bokslutsdispositioner | -241 411 kr | 0 kr |
| Skatt | 91 066 kr | 140 450 kr |
| Årets resultat | 307 567 kr | 510 634 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 5 106 849 kr | 6 964 925 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 083 385 kr | 6 941 461 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 23 464 kr | 23 464 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 252 005 kr | 1 805 356 kr |
| Kortfristiga fordringar | 554 327 kr | 561 840 kr |
| Kassa och bank | 1 697 678 kr | 1 243 516 kr |
| Summa tillgångar | 7 358 854 kr | 8 770 281 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 694 737 kr | 1 605 370 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 337 170 kr | 1 044 736 kr |
| Årets resultat | 307 567 kr | 510 634 kr |
| Obeskattade reserver | 2 483 221 kr | 2 483 221 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 222 945 kr | 1 364 395 kr |
| Leverantörsskulder | 211 620 kr | 164 332 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | -66 012 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 382 182 kr | 523 965 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 358 854 kr | 8 770 281 kr |
Företrädare
- Stefan A
Undertecknad i Ludvika 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nissbo Gräv & Schakt AB för organisationsnummer?
Nissbo Gräv & Schakt AB har organisationsnummer 559188-6147 (5591886147).
Var ligger Nissbo Gräv & Schakt AB?
Nissbo Gräv & Schakt AB har sin registrerade adress Nissbovägen 4, 77142 Ludvika.
Vilken bransch är Nissbo Gräv & Schakt AB verksamt i?
Nissbo Gräv & Schakt AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nissbo Gräv & Schakt AB?
Nissbo Gräv & Schakt AB hade en nettoomsättning på 4 246 924 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nissbo Gräv & Schakt AB?
Nissbo Gräv & Schakt AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Nissbo Gräv & Schakt AB någon utdelning?
Styrelsen i Nissbo Gräv & Schakt AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ludvika
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-12-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.