Swedish Safety Performance AB
Swedish Safety Performance AB har organisationsnummer 559188-8127 (5591888127)
Aktiebolag • Org.nr: 559188-8127
Om företaget
Swedish Safety Performance AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lysekil. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 93 procent till 2 076 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 074 000 kr föregående år).
Den ökade omsättningen beror på högre efterfrågan på företagets tjänster.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Swedish Safety Performance AB 2 076 000 kr och redovisade ett resultat på 588 466 kr. Rörelsemarginalen var 47,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 69,7 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 1214,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,7 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 47,9 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 69,7 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 1214,7 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 20,8 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 93,3 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 076 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 860 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 207 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 3 av 34 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Lysekil.
- Plats 118 av 456 aktiebolag med säte i Lysekil.
- Plats 13 947 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 81 982 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,8 procent | 66,6 procent | 46,0 procent | 5,9 procent | 47,7 procent |
| Vinstmarginal | 42,6 procent | 66,5 procent | 47,5 procent | 16,3 procent | 47,9 procent |
| Soliditet | 75,8 procent | 71,7 procent | 72,5 procent | 74,3 procent | 69,7 procent |
| Kassalikviditet | 413,7 procent | 615,2 procent | 1020,9 procent | 1645,9 procent | 1214,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 42,9 procent | 51,7 procent | 23,3 procent | 5,9 procent | 20,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 11,2 procent | 60,1 procent | -26,3 procent | -52,9 procent | 93,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | 3 098 000 kr | 2 282 000 kr | 1 074 000 kr | 2 076 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 814 000 kr | 931 000 kr | 805 000 kr | 860 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hummervägen 16A45392 Lysekil
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom arbetsmiljöområdet, ledningsstöd, riskhantering, olycksutredning, arbetsmiljöutbildning samt praktisk tillämpning i verksamheten. Kvalitetssäkring, certifiering, miljöriskbedömning och rådgivning miljöbalk och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 895 542 kr | 1 740 184 kr | 1 934 740 kr | 3 098 262 kr | 2 282 456 kr | 1 074 367 kr | 2 076 025 kr |
| Övriga externa kostnader | 31 768 kr | 99 425 kr | 106 461 kr | 220 498 kr | 302 374 kr | 206 800 kr | 226 602 kr |
| Personalkostnader | 11 851 kr | 982 559 kr | 1 000 655 kr | 814 001 kr | 930 644 kr | 804 591 kr | 859 835 kr |
| Rörelseresultat | 851 923 kr | 658 200 kr | 827 624 kr | 2 063 763 kr | 1 049 438 kr | 62 976 kr | 989 588 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 34 818 kr | 37 649 kr | 5 416 kr |
| Räntekostnader | - | - | 2 344 kr | 2 333 kr | 365 kr | 6 554 kr | 121 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 851 923 kr | 658 200 kr | 825 280 kr | 2 061 430 kr | 1 083 891 kr | 175 463 kr | 994 883 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -500 000 kr | -270 000 kr | 0 kr | -250 000 kr |
| Skatt | 187 983 kr | 141 409 kr | 170 804 kr | 322 377 kr | 169 816 kr | 25 109 kr | 156 417 kr |
| Årets resultat | 663 940 kr | 516 791 kr | 654 476 kr | 1 239 053 kr | 644 075 kr | 150 354 kr | 588 466 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 600 000 kr | 1 000 000 kr | 1 500 000 kr | 1 500 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 600 000 kr | 1 000 000 kr | 1 500 000 kr | 1 500 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 081 294 kr | 1 812 922 kr | 2 011 370 kr | 2 743 194 kr | 2 806 219 kr | 1 955 500 kr | 2 566 440 kr |
| Kortfristiga fordringar | 76 900 kr | 390 998 kr | 571 641 kr | 600 861 kr | 468 303 kr | 619 188 kr | 365 184 kr |
| Kassa och bank | 1 004 394 kr | 1 421 924 kr | 1 439 729 kr | 2 142 333 kr | 2 337 916 kr | 1 336 312 kr | 2 201 256 kr |
| Summa tillgångar | 1 081 294 kr | 1 812 922 kr | 2 011 370 kr | 3 343 194 kr | 3 806 219 kr | 3 455 500 kr | 4 066 440 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 713 940 kr | 1 055 731 kr | 1 525 207 kr | 2 397 260 kr | 2 761 335 kr | 2 566 689 kr | 2 835 155 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 488 940 kr | 820 731 kr | 1 108 207 kr | 2 067 260 kr | 2 366 335 kr | 2 196 689 kr |
| Årets resultat | 663 940 kr | 516 791 kr | 654 476 kr | 1 239 053 kr | 644 075 kr | 150 354 kr | 588 466 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 500 000 kr | 770 000 kr | 770 000 kr | 1 020 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 367 354 kr | 757 191 kr | 486 163 kr | 445 934 kr | 274 884 kr | 118 811 kr | 211 285 kr |
| Leverantörsskulder | 883 kr | 7 189 kr | 781 kr | 6 230 kr | 3 354 kr | 1 688 kr | 9 918 kr |
| Skatteskulder | 178 557 kr | 356 519 kr | 216 756 kr | 175 578 kr | 108 520 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 180 914 kr | 198 182 kr | 261 626 kr | 257 126 kr | 156 010 kr | 107 123 kr | 191 367 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 081 294 kr | 1 812 922 kr | 2 011 370 kr | 3 343 194 kr | 3 806 219 kr | 3 455 500 kr | 4 066 440 kr |
Företrädare
- Per W
Undertecknad i Lysekil 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Swedish Safety Performance AB för organisationsnummer?
Swedish Safety Performance AB har organisationsnummer 559188-8127 (5591888127).
Var ligger Swedish Safety Performance AB?
Swedish Safety Performance AB har sin registrerade adress Hummervägen 16A, 45392 Lysekil.
Vilken bransch är Swedish Safety Performance AB verksamt i?
Swedish Safety Performance AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Swedish Safety Performance AB?
Swedish Safety Performance AB hade en nettoomsättning på 2 076 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Swedish Safety Performance AB?
Swedish Safety Performance AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Swedish Safety Performance AB någon utdelning?
Styrelsen i Swedish Safety Performance AB föreslog en utdelning på 324 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lysekil
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-12-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.