Tvetabergs Säteri AB
Tvetabergs Säteri AB har organisationsnummer 559188-9018 (5591889018)
Aktiebolag • Org.nr: 559188-9018
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerSödertälje
Om företaget
Tvetabergs Säteri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Södertälje. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203). Sidoverksamheter inkluderar blandat jordbruk och uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder. På Google Maps är verksamheten listad som lodging. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,1 av 5 från 12 recensioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 2 867 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 920 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tvetabergs Säteri AB 2 867 000 kr och redovisade ett resultat på 278 229 kr. Rörelsemarginalen var -0,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,3 procent). Soliditeten var 84,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 799,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,2 procent | 32,3 procent | 5,7 procent till 55,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 3,0 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 84,3 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 799,4 procent | 119,8 procent | 35,9 procent till 363,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 12,9 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -1,8 procent | 1,6 procent | -7,2 procent till 11,9 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 434 000 kr | 1 073 000 kr | 526 000 kr till 2 076 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 566 000 kr | 355 000 kr | 116 000 kr till 576 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 915 av 5 142 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 6 av 45 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Södertälje.
- Plats 550 av 2 682 aktiebolag med säte i Södertälje.
- Plats 18 869 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 60 607 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,6 procent | 7,8 procent | 10,8 procent | -0,2 procent |
| Vinstmarginal | 19,1 procent | 11,0 procent | 14,2 procent | 3,0 procent |
| Soliditet | 43,3 procent | 66,0 procent | 74,4 procent | 84,3 procent |
| Kassalikviditet | 299,8 procent | 476,7 procent | 768,5 procent | 799,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 31,2 procent | 17,1 procent | 22,3 procent | 12,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -10,6 procent | 2,6 procent | -1,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 592 000 kr | 1 423 000 kr | 1 460 000 kr | 1 434 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 385 000 kr | 429 000 kr | 373 000 kr | 566 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tvetabergs Säteric/o Mats Jakobsson
15166 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska självt eller genom hel eller delägda bolag, driva lantbruk, hyra ut bostäder, kommersiella lokaler, utveckla, tillverka, serva och driva handel med produkter företrädesvis inom områdena jordbruk, trädgård och skogsbruk, ävensom idka därmed förenlig verksamhet, samt äga förvalta fast och lös egendom.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 182 808 kr | 2 845 352 kr | 2 920 459 kr | 2 867 080 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 478 481 kr | 624 807 kr | 406 183 kr | 381 646 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 752 641 kr | 1 945 650 kr | 1 554 144 kr | 1 619 079 kr |
| Personalkostnader | 770 681 kr | 857 728 kr | 745 548 kr | 1 132 684 kr |
| Avskrivningar | 58 589 kr | 62 740 kr | 62 749 kr | 62 150 kr |
| Rörelseresultat | 559 951 kr | 222 830 kr | 316 015 kr | -6 548 kr |
| Ränteintäkter | 44 192 kr | 46 566 kr | 47 427 kr | 39 722 kr |
| Räntekostnader | 34 391 kr | 1 777 kr | 774 kr | 1 155 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 608 188 kr | 313 552 kr | 415 010 kr | 87 408 kr |
| Bokslutsdispositioner | -80 000 kr | 0 kr | 97 500 kr | 250 000 kr |
| Skatt | 107 494 kr | 63 730 kr | 94 640 kr | 59 179 kr |
| Årets resultat | 420 694 kr | 249 822 kr | 417 870 kr | 278 229 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 914 142 kr | 915 484 kr | 891 691 kr | 841 702 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 454 810 kr | 392 070 kr | 337 802 kr | 275 652 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 459 332 kr | 523 414 kr | 553 889 kr | 566 050 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 200 047 kr | 1 295 847 kr | 1 631 429 kr | 1 715 953 kr |
| Varulager | 431 199 kr | 300 627 kr | 93 005 kr | 65 158 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 132 037 kr | 400 682 kr | 986 993 kr | 868 625 kr |
| Kassa och bank | 636 811 kr | 594 538 kr | 551 431 kr | 782 170 kr |
| Summa tillgångar | 3 114 189 kr | 2 211 331 kr | 2 523 120 kr | 2 557 655 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 349 422 kr | 1 459 244 kr | 1 877 114 kr | 2 155 343 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 878 728 kr | 1 159 422 kr | 1 409 244 kr | 1 827 114 kr |
| Årets resultat | 420 694 kr | 249 822 kr | 417 870 kr | 278 229 kr |
| Obeskattade reserver | 543 319 kr | 543 319 kr | 445 819 kr | 195 819 kr |
| Kortfristiga skulder | 590 089 kr | 208 768 kr | 200 187 kr | 206 493 kr |
| Leverantörsskulder | 107 603 kr | 85 216 kr | 68 335 kr | 29 455 kr |
| Skatteskulder | 79 996 kr | 25 565 kr | 7 267 kr | 11 644 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 367 490 kr | 72 987 kr | 99 586 kr | 140 395 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 114 189 kr | 2 211 331 kr | 2 523 120 kr | 2 557 655 kr |
Företrädare
- Ellen R
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tvetabergs Säteri AB för organisationsnummer?
Tvetabergs Säteri AB har organisationsnummer 559188-9018 (5591889018).
Var ligger Tvetabergs Säteri AB?
Tvetabergs Säteri AB har sin registrerade adress Tvetabergs Säteri, 15166 Södertälje.
Vilken bransch är Tvetabergs Säteri AB verksamt i?
Tvetabergs Säteri AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tvetabergs Säteri AB?
Tvetabergs Säteri AB hade en nettoomsättning på 2 867 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tvetabergs Säteri AB?
Tvetabergs Säteri AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Södertälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-12-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.