GÅL Pharma Consulting AB
GÅL Pharma Consulting AB har organisationsnummer 559189-0180 (5591890180)
Aktiebolag • Org.nr: 559189-0180
Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utvecklingMalmö
Om företaget
GÅL Pharma Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 72109).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (51 299 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte GÅL Pharma Consulting AB 0 kr och redovisade ett resultat på -15 318 kr. Soliditeten var 31,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 71,4 procent). Kassalikviditeten var 145,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 378,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 31,4 procent | 71,4 procent | 44,8 procent till 90,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 145,2 procent | 378,9 procent | 166,0 procent till 1065,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1,9 procent | 2,9 procent | -11,7 procent till 30,4 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 723 av 982 aktiebolag inom annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling.
- Plats 28 av 31 aktiebolag inom annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling med säte i Malmö.
- Plats 9 456 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 33 513 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 92,2 procent | 87,3 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | 92,2 procent | 87,3 procent | - | - | - |
| Soliditet | 46,3 procent | 48,5 procent | 27,5 procent | 68,6 procent | 31,4 procent |
| Kassalikviditet | 83,5 procent | 59,7 procent | 48,0 procent | 315,5 procent | 145,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 84,4 procent | 54,2 procent | -25,7 procent | 95,4 procent | -1,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -10,1 procent | -77,2 procent | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Köpenhamnsvägen 105 Dc/o Åke Lindal
21775 Malmö
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Köpenhamnsvägen 105 D som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Äga och förvalta aktier. Såväl fast som lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva rådgivande verksamhet inom life science.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | 295 198 kr | 265 400 kr | 60 598 kr | 51 299 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 945 kr | 3 826 kr | 22 921 kr | 33 758 kr | 28 748 kr | 87 681 kr | 25 784 kr |
| Rörelseresultat | -5 945 kr | -3 826 kr | 272 277 kr | 231 642 kr | 31 850 kr | -36 382 kr | -25 784 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 272 kr | 22 211 kr | 49 394 kr |
| Räntekostnader | - | 493 kr | 11 kr | 25 kr | 3 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | -5 945 kr | -4 319 kr | 272 266 kr | 231 730 kr | -38 302 kr | 3 645 217 kr | -10 719 kr |
| Skatt | - | - | 56 476 kr | 47 829 kr | 6 559 kr | 10 071 kr | 4 599 kr |
| Årets resultat | -5 945 kr | -4 319 kr | 215 790 kr | 183 901 kr | -44 861 kr | 3 635 146 kr | -15 318 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 104 379 kr | 304 404 kr | 304 404 kr | 484 404 kr | 413 983 kr | 45 771 kr | 11 442 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 104 379 kr | 304 404 kr | 304 404 kr | 484 404 kr | 413 983 kr | 45 771 kr | 11 442 kr |
| Omsättningstillgångar | 95 576 kr | 4 232 kr | 248 080 kr | 214 845 kr | 220 693 kr | 5 510 742 kr | 2 515 221 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 18 000 kr | 98 186 kr | 56 620 kr | 116 723 kr | 102 259 kr |
| Kassa och bank | 95 576 kr | 4 232 kr | 230 080 kr | 116 659 kr | 164 073 kr | 5 394 019 kr | 2 412 962 kr |
| Summa tillgångar | 199 955 kr | 308 636 kr | 552 484 kr | 699 249 kr | 634 676 kr | 5 556 513 kr | 2 526 663 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 44 055 kr | 39 736 kr | 255 526 kr | 339 427 kr | 174 566 kr | 3 809 713 kr | 794 395 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -5 945 kr | -10 264 kr | 105 526 kr | 169 427 kr | 124 567 kr | 759 713 kr |
| Årets resultat | -5 945 kr | -4 319 kr | 215 790 kr | 183 901 kr | -44 861 kr | 3 635 146 kr | -15 318 kr |
| Kortfristiga skulder | 155 900 kr | 268 900 kr | 296 958 kr | 359 822 kr | 460 110 kr | 1 746 800 kr | 1 732 268 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 18 300 kr | 15 457 kr | 1 128 kr | 25 972 kr | 2 489 kr |
| Skatteskulder | - | - | 6 548 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 151 900 kr | 261 900 kr | 265 110 kr | 237 365 kr | 221 282 kr | 1 492 828 kr | 1 501 779 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 199 955 kr | 308 636 kr | 552 484 kr | 699 249 kr | 634 676 kr | 5 556 513 kr | 2 526 663 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Malmö registrerades år 2018. Bolaget ska äga och förvalta aktier och andra värdepapper. Såväl fast som lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva rådgivande verksamhet inom life science. Omsättningen uppgår till 0 kr för räkenskapsåret. Verksamheten har varit vilande enligt ägarens beslut.
Företrädare
- Åke L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har GÅL Pharma Consulting AB för organisationsnummer?
GÅL Pharma Consulting AB har organisationsnummer 559189-0180 (5591890180).
Var ligger GÅL Pharma Consulting AB?
GÅL Pharma Consulting AB har sin registrerade adress Köpenhamnsvägen 105 D, 21775 Malmö.
Vilken bransch är GÅL Pharma Consulting AB verksamt i?
GÅL Pharma Consulting AB är registrerat i branschen annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter GÅL Pharma Consulting AB?
GÅL Pharma Consulting AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-12-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.