Edith Blåsjö AB
Edith Blåsjö AB har organisationsnummer 559189-0255 (5591890255)
Aktiebolag • Org.nr: 559189-0255
Om företaget
Edith Blåsjö AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110). Företaget bedriver även verksamhet inom litterärt skapande och musikkomposition.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 44 procent till 401 800 kr räkenskapsåret 2026 (712 355 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Edith Blåsjö AB 401 800 kr och redovisade ett resultat på 29 338 kr. Rörelsemarginalen var 9,6 procent, över branschens median (median 8,6 procent). Soliditeten var 62,3 procent, under branschens median (median 63,5 procent). Kassalikviditeten var 265,4 procent, under branschens median (median 295,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,6 procent | 8,6 procent | -1,9 procent till 25,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 9,4 procent | 8,9 procent | -1,6 procent till 27,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 62,3 procent | 63,5 procent | 43,4 procent till 82,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 265,4 procent | 295,9 procent | 175,0 procent till 630,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 14,0 procent | 10,1 procent | -9,0 procent till 50,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -43,6 procent | -5,4 procent | -34,4 procent till 22,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 909 av 3 085 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 1 003 av 1 532 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 37 340 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 66 826 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 201 024 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,6 procent | 10,6 procent | 9,6 procent |
| Vinstmarginal | 35,7 procent | 10,7 procent | 9,4 procent |
| Soliditet | 63,9 procent | 68,8 procent | 62,3 procent |
| Kassalikviditet | 277,2 procent | 320,2 procent | 265,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 52,9 procent | 21,2 procent | 14,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 72,2 procent | -43,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tussmötevägen 192Ac/o c/o Vuori Blåsjö
12264 Enskede
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Tussmötevägen 192A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Film och tv-produktion. Samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 413 699 kr | 712 355 kr | 401 800 kr |
| Övriga externa kostnader | 57 267 kr | 59 373 kr | 41 003 kr |
| Personalkostnader | 209 262 kr | 577 158 kr | 322 256 kr |
| Rörelseresultat | 147 170 kr | 75 824 kr | 38 541 kr |
| Ränteintäkter | 463 kr | 73 kr | 34 kr |
| Räntekostnader | 12 kr | 20 kr | 960 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 147 621 kr | 75 877 kr | 37 615 kr |
| Skatt | 30 681 kr | 16 393 kr | 8 277 kr |
| Årets resultat | 116 940 kr | 59 484 kr | 29 338 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 345 641 kr | 407 775 kr | 336 562 kr |
| Kortfristiga fordringar | 84 410 kr | 272 kr | 57 817 kr |
| Kassa och bank | 261 231 kr | 407 503 kr | 278 745 kr |
| Summa tillgångar | 345 641 kr | 407 775 kr | 336 562 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 220 934 kr | 280 418 kr | 209 756 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 53 994 kr | 170 934 kr | 130 418 kr |
| Årets resultat | 116 940 kr | 59 484 kr | 29 338 kr |
| Kortfristiga skulder | 124 707 kr | 127 357 kr | 126 806 kr |
| Skatteskulder | 35 469 kr | 46 799 kr | 9 641 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 79 238 kr | 70 558 kr | 107 165 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 345 641 kr | 407 775 kr | 336 562 kr |
Företrädare
- Edith B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Edith Blåsjö AB för organisationsnummer?
Edith Blåsjö AB har organisationsnummer 559189-0255 (5591890255).
Var ligger Edith Blåsjö AB?
Edith Blåsjö AB har sin registrerade adress Tussmötevägen 192A, 12264 Enskede.
Vilken bransch är Edith Blåsjö AB verksamt i?
Edith Blåsjö AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Edith Blåsjö AB?
Edith Blåsjö AB hade en nettoomsättning på 401 800 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Edith Blåsjö AB någon utdelning?
Styrelsen i Edith Blåsjö AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-12-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.