Lachapelle Consulting AB
Lachapelle Consulting AB har organisationsnummer 559189-0586 (5591890586)
Aktiebolag • Org.nr: 559189-0586
Om företaget
Lachapelle Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallentuna. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nettoomsättningen 2025 avser fordonsförsäljning; jämförelseåren saknar nettoomsättning då verksamheten bestått av värdepappersförvaltning
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lachapelle Consulting AB 239 998 kr och redovisade ett resultat på 328 129 kr. Rörelsemarginalen var -12,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 54,4 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 162,2 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -12,9 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 172,5 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 54,4 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 162,2 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 14,1 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 19 287 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 100 av 157 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Vallentuna.
- Plats 837 av 1 224 aktiebolag med säte i Vallentuna.
- Plats 73 819 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 222 142 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | - | -12,9 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | - | 172,5 procent |
| Soliditet | 91,5 procent | 93,4 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | 54,4 procent |
| Kassalikviditet | 822,2 procent | 1049,6 procent | 575579,1 procent | 472847,9 procent | 162,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 30,2 procent | -0,4 procent | 3,7 procent | 2,7 procent | 14,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hällmarksvägen 85c/o c/o Lina Lachapelle
18653 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten är att bedriva rådgivning, affärsutveckling och konsultverksamhet avseende informationsteknologi och management, erbjuda föreläsningsverksamhet och bedriva författarskap och journalistik inom dessa områden. Bolaget skall även bedriva utbildning och kursverksamhet inom husdjursområdet, konsultationsverksamhet, passning, träning, trimning, sökuppdrag och tillsyn av husdjur samt försäljning av husdjursartiklar. Bolaget skall även äga och förvalta värdepapper och fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet enligt bolagsordningen.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 81 367 kr | 0 kr | - | 0 kr | 239 998 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 226 250 kr |
| Övriga externa kostnader | 6 143 kr | 7 451 kr | 7 030 kr | 7 563 kr | 44 756 kr |
| Rörelseresultat | 75 224 kr | -7 451 kr | -7 030 kr | -7 563 kr | -31 008 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 22 178 kr | 31 900 kr | 16 119 kr |
| Räntekostnader | 38 kr | 269 kr | 2 418 kr | 137 kr | 2 625 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 699 981 kr | -7 720 kr | 82 827 kr | 66 787 kr | 413 954 kr |
| Skatt | 144 204 kr | 0 kr | 13 412 kr | 13 297 kr | 85 825 kr |
| Årets resultat | 555 777 kr | -7 720 kr | 69 415 kr | 53 490 kr | 328 129 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 604 479 kr | 604 479 kr | 606 729 kr | 1 165 558 kr | 1 119 508 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 604 479 kr | 604 479 kr | 606 729 kr | 1 165 558 kr | 1 119 508 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 406 442 kr | 1 356 951 kr | 1 295 053 kr | 789 656 kr | 3 166 459 kr |
| Kortfristiga fordringar | 37 296 kr | 165 kr | 145 366 kr | 358 860 kr | 2 707 121 kr |
| Kassa och bank | 1 369 146 kr | 1 356 786 kr | 1 149 687 kr | 430 796 kr | 459 338 kr |
| Summa tillgångar | 2 010 921 kr | 1 961 430 kr | 1 901 782 kr | 1 955 214 kr | 4 285 967 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 839 862 kr | 1 832 142 kr | 1 901 557 kr | 1 955 047 kr | 2 333 176 kr |
| Aktiekapital | 929 800 kr | 929 800 kr | 929 800 kr | 929 800 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 354 285 kr | 910 062 kr | 902 342 kr | 971 757 kr | 1 955 047 kr |
| Årets resultat | 555 777 kr | -7 720 kr | 69 415 kr | 53 490 kr | 328 129 kr |
| Kortfristiga skulder | 171 059 kr | 129 288 kr | 225 kr | 167 kr | 1 952 791 kr |
| Leverantörsskulder | - | 126 kr | 225 kr | 167 kr | 202 kr |
| Skatteskulder | 151 712 kr | 129 162 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 19 347 kr | 0 kr | - | - | 1 950 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 010 921 kr | 1 961 430 kr | 1 901 782 kr | 1 955 214 kr | 4 285 967 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver rådgivning, affärsutveckling och konsultverksamhet inom informationsteknologi och management samt föreläsnings- och författarverksamhet inom dessa områden. Bolaget äger och förvaltar även värdepapper. Under räkenskapsåret har verksamheten i huvudsak bestått av förvaltning av bolagets värdepappersinnehav samt köp och försäljning av fordon; bolaget har därutöver lämnat kortfristig finansiering till annat företag. Bolaget har sitt säte i Vallentuna kommun, Stockholms län.
Under året avyttrades hela det kvarvarande innehavet i Truecaller AB (13 700 B-aktier), vilket medförde en realisationsvinst om 699 270 kr. Bolaget har vidare investerat ytterligare 558 479 kr i Disruptive Ventures AB. Aktieägarna har lämnat ett ovillkorat aktieägartillskott om 50 000 kr. Bolaget har under året genomfört två fordonsaffärer (inköp och vidareförsäljning) med en sammanlagd nettoomsättning om 240 000 kr samt deltagit som finansiär i en fordonsaffär genom kortfristig utlåning om 2 200 000 kr, delvis finansierad genom kortfristig upplåning om 1 650 000 kr; mellanhavandena kvarstod per balansdagen och har reglerats efter räkenskapsårets utgång (se not om väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut).
Bolaget deltog under 2025 som finansiär i en fordonsaffär tillsammans med två andra parter. Per balansdagen redovisas härav en kortfristig fordran på Autostore Sverige AB om 2 200 000 kr och en kortfristig låneskuld till ROCEQ AB om 1 650 000 kr. Affären slutfördes i mars 2026, varvid fordran och skulden reglerades i sin helhet jämte ränta. Regleringen bekräftar de redovisade värdena per balansdagen. Efter räkenskapsårets utgång har ett klassificeringsfel inom eget kapital, hänförligt till 2021, identifierats och rättats i denna årsredovisning, varvid 879 800 kr omförts från aktiekapital till balanserat resultat (se förändringar i eget kapital).
Under året har ett klassificeringsfel från 2021 rättats: ovillkorade aktieägartillskott om sammanlagt 879 800 kr, lämnade i februari och mars 2021, hade redovisats som aktiekapital. Beloppet har omförts till balanserat resultat. Omföringen utgör inte en minskning av aktiekapitalet enligt 20 kap. aktiebolagslagen - registrerat aktiekapital uppgår till 50 000 kr och är oförändrat. Rättelsen påverkar inte summa eget kapital. Årets erhållna aktieägartillskott om 50 000 kr är ovillkorat.
Företrädare
- Lina Märta Sofi L (styrelseordförande)
- Serge L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lachapelle Consulting AB för organisationsnummer?
Lachapelle Consulting AB har organisationsnummer 559189-0586 (5591890586).
Var ligger Lachapelle Consulting AB?
Lachapelle Consulting AB har sin registrerade adress Hällmarksvägen 85, 18653 Vallentuna.
Vilken bransch är Lachapelle Consulting AB verksamt i?
Lachapelle Consulting AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lachapelle Consulting AB?
Lachapelle Consulting AB hade en nettoomsättning på 239 998 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vallentuna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-01-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.