Tammelin Grenna AB

Tammelin Grenna AB har organisationsnummer 559189-2491 (5591892491)

Aktiebolag • Org.nr: 559189-2491

Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarGränna

Aktivt företagVerksamt sedan 2019Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Tammelin Grenna AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gränna. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220). Företaget bedriver även verksamhet inom personaluthyrning.

Ekonomi

600 320 krOmsättning▼ 15 procent
-6 079 krÅrets resultat
1Antal anställda
41,3 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 15 procent till 600 320 kr räkenskapsåret 2025 (704 798 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Tammelin Grenna AB 600 320 kr och redovisade ett resultat på -6 079 kr. Rörelsemarginalen var -1,0 procent, under branschens median (median 5,2 procent). Soliditeten var 41,3 procent, under branschens median (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 166,8 procent, under branschens median (median 192,1 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-1,0 procent5,2 procent-1,3 procent till 16,3 procentUnder branschens median
Vinstmarginal-1,0 procent5,0 procent-1,6 procent till 16,1 procentUnder branschens median
Soliditet41,3 procent51,0 procent23,3 procent till 72,0 procentUnder branschens median
Kassalikviditet166,8 procent192,1 procent96,8 procent till 352,3 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital-4,9 procent16,7 procent-10,8 procent till 48,9 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt-14,8 procent1,7 procent-13,8 procent till 20,8 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd600 000 kr722 000 kr479 000 kr till 1 093 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd323 000 kr354 000 kr163 000 kr till 505 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 191 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
  • Plats 24 av 36 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Jönköping.
  • Plats 2 332 av 4 137 aktiebolag med säte i Jönköping.
  • Plats 4 962 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
  • Plats 180 248 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal-0,2 procent1,7 procent5,4 procent-2,3 procent-1,0 procent
Vinstmarginal-0,3 procent1,7 procent5,4 procent-2,3 procent-1,0 procent
Soliditet44,4 procent48,4 procent50,5 procent39,8 procent41,3 procent
Kassalikviditet204,0 procent253,5 procent246,5 procent130,6 procent166,8 procent
Avkastning på eget kapital-1,4 procent5,5 procent17,3 procent-12,4 procent-4,9 procent
Omsättningstillväxt19,0 procent-17,0 procent20,7 procent18,1 procent-14,8 procent
Omsättning per anställd595 000 kr494 000 kr597 000 kr705 000 kr600 000 kr
Personalkostnad per anställd219 000 kr212 000 kr273 000 kr347 000 kr323 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Söderbygränd 6
c/o Göran Tammelin
56331 Gränna

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva massage- och skönhetsbehandlingar, försäljning av skönhetsprodukter, bedriva uthyrning av personal inom anläggning och entreprenad samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning499 919 kr594 997 kr494 120 kr596 639 kr704 798 kr600 320 kr
Övriga rörelseintäkter8 530 kr0 kr6 831 kr328 kr156 kr319 kr
Råvaror och förnödenheter114 445 kr138 282 kr115 939 kr104 937 kr80 072 kr67 735 kr
Övriga externa kostnader200 335 kr235 060 kr161 310 kr183 054 kr274 613 kr188 400 kr
Personalkostnader167 735 kr219 380 kr211 623 kr273 363 kr347 295 kr323 498 kr
Avskrivningar3 640 kr3 640 kr3 640 kr3 640 kr18 952 kr27 084 kr
Rörelseresultat22 294 kr-1 365 kr8 439 kr31 973 kr-15 978 kr-6 078 kr
Ränteintäkter--20 kr338 kr297 kr191 kr
Räntekostnader105 kr200 kr254 kr0 kr322 kr192 kr
Resultat efter finansiella poster22 189 kr-1 565 kr8 205 kr32 311 kr-16 003 kr-6 079 kr
Skatt5 065 kr0 kr1 540 kr7 170 kr0 kr-
Årets resultat17 124 kr-1 565 kr6 665 kr25 141 kr-16 003 kr-6 079 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar11 830 kr8 190 kr4 550 kr910 kr117 378 kr90 294 kr
Materiella anläggningstillgångar11 830 kr8 190 kr4 550 kr910 kr117 378 kr90 294 kr
Omsättningstillgångar207 010 kr247 876 kr244 153 kr287 035 kr208 170 kr208 682 kr
Varulager43 792 kr50 483 kr34 433 kr49 658 kr45 073 kr33 523 kr
Kortfristiga fordringar57 519 kr113 530 kr88 888 kr142 955 kr108 614 kr98 474 kr
Kassa och bank105 699 kr83 863 kr120 832 kr94 422 kr54 483 kr76 685 kr
Summa tillgångar218 840 kr256 066 kr248 703 kr287 945 kr325 548 kr298 976 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital115 275 kr113 711 kr120 375 kr145 517 kr129 514 kr123 435 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat48 151 kr65 276 kr63 710 kr70 376 kr95 517 kr79 514 kr
Årets resultat17 124 kr-1 565 kr6 665 kr25 141 kr-16 003 kr-6 079 kr
Kortfristiga skulder57 970 kr96 760 kr82 733 kr96 299 kr124 905 kr105 001 kr
Leverantörsskulder14 470 kr39 032 kr30 539 kr24 666 kr50 447 kr30 785 kr
Övriga kortfristiga skulder32 804 kr30 894 kr36 019 kr43 158 kr34 435 kr43 066 kr
Summa eget kapital och skulder218 840 kr256 066 kr248 703 kr287 945 kr325 548 kr298 976 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Gränna registrerades år 2019 och bedriver massage- och skönhetsbehandlingar samt uthyrning av personal inom anläggning och entreprenad.

Företrädare

  • Therése T (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2019-01-02
Registrerat hos Bolagsverket
Tammelin Grenna AB
2019-01-03
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Tammelin Grenna AB för organisationsnummer?

Tammelin Grenna AB har organisationsnummer 559189-2491 (5591892491).

Var ligger Tammelin Grenna AB?

Tammelin Grenna AB har sin registrerade adress Söderbygränd 6, 56331 Gränna.

Vilken bransch är Tammelin Grenna AB verksamt i?

Tammelin Grenna AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Tammelin Grenna AB?

Tammelin Grenna AB hade en nettoomsättning på 600 320 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Tammelin Grenna AB?

Tammelin Grenna AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Jönköping
Län
Jönköpings län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2019-01-02
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-06

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar