Stålteknik i Hälsingland AB
Stålteknik i Hälsingland AB har organisationsnummer 559189-2905 (5591892905)
Aktiebolag • Org.nr: 559189-2905
Om företaget
Stålteknik i Hälsingland AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hudiksvall. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig metallvarutillverkning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 25999).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 705 procent till 2 999 000 kr räkenskapsåret 2026 (372 656 kr föregående år).
Anledningen till den ökade omsättningen är att företaget har tecknat avtal med större, återkommande
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Stålteknik i Hälsingland AB 2 999 000 kr och redovisade ett resultat på 266 251 kr. Rörelsemarginalen var 11,8 procent, över branschens median (median 6,9 procent). Soliditeten var 35,3 procent, under branschens median (median 57,2 procent). Kassalikviditeten var 243,0 procent, över branschens median (median 194,7 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,8 procent | 6,9 procent | 0,2 procent till 21,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 10,0 procent | 6,7 procent | 0,3 procent till 21,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 35,3 procent | 57,2 procent | 35,1 procent till 69,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 243,0 procent | 194,7 procent | 122,2 procent till 352,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 80,8 procent | 7,7 procent | -8,9 procent till 38,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 000 000 kr | 1 371 000 kr | 889 000 kr till 2 014 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 314 000 kr | 587 000 kr | 432 000 kr till 715 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 90 av 236 aktiebolag inom annan övrig metallvarutillverkning.
- Plats 191 av 960 aktiebolag med säte i Hudiksvall.
- Plats 1 440 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 57 983 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,6 procent | 11,8 procent |
| Vinstmarginal | -8,3 procent | 10,0 procent |
| Soliditet | 12,7 procent | 35,3 procent |
| Kassalikviditet | 124,3 procent | 243,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -24,9 procent | 80,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 000 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 314 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ingstastigen 5c/o Pär Skoglund
82493 Hudiksvall
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Ingstastigen 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning och montering av stålkonstruktioner, byggnader, trappor och räcken. Även svets, smide, byggservice och plåtarbeten och därvid förenlig verksamhet.
Bransch
- 25999Annan övrig metallvarutillverkningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 372 656 kr | 2 998 990 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 12 973 kr |
| Övriga externa kostnader | 167 391 kr | 1 054 104 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 942 688 kr |
| Avskrivningar | 15 633 kr | 18 578 kr |
| Rörelseresultat | -20 741 kr | 354 370 kr |
| Ränteintäkter | 782 kr | 2 804 kr |
| Räntekostnader | 11 142 kr | 56 678 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -31 101 kr | 300 496 kr |
| Skatt | - | 34 245 kr |
| Årets resultat | -31 101 kr | 266 251 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 703 367 kr | 322 895 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 703 367 kr | 322 895 kr |
| Omsättningstillgångar | 276 707 kr | 610 071 kr |
| Varulager | - | 58 200 kr |
| Kortfristiga fordringar | 236 454 kr | 453 543 kr |
| Kassa och bank | 40 253 kr | 98 328 kr |
| Summa tillgångar | 980 074 kr | 932 966 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 124 906 kr | 329 682 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 106 007 kr | 13 431 kr |
| Årets resultat | -31 101 kr | 266 251 kr |
| Kortfristiga skulder | 222 687 kr | 227 147 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 38 391 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 118 327 kr | 48 082 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 980 074 kr | 932 966 kr |
Företrädare
- Per S
Undertecknad i Hudiksvall 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stålteknik i Hälsingland AB för organisationsnummer?
Stålteknik i Hälsingland AB har organisationsnummer 559189-2905 (5591892905).
Var ligger Stålteknik i Hälsingland AB?
Stålteknik i Hälsingland AB har sin registrerade adress Ingstastigen 5, 82493 Hudiksvall.
Vilken bransch är Stålteknik i Hälsingland AB verksamt i?
Stålteknik i Hälsingland AB är registrerat i branschen annan övrig metallvarutillverkning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stålteknik i Hälsingland AB?
Stålteknik i Hälsingland AB hade en nettoomsättning på 2 999 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Stålteknik i Hälsingland AB?
Stålteknik i Hälsingland AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Hudiksvall
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-01-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.