Salongen SG AB
Salongen SG AB har organisationsnummer 559189-2913 (5591892913)
Aktiebolag • Org.nr: 559189-2913
Om företaget
Salongen SG AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Frösön. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 4 procent till 618 904 kr räkenskapsåret 2026 (646 290 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Salongen SG AB 618 904 kr och redovisade ett resultat på 60 984 kr. Rörelsemarginalen var 15,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,0 procent). Soliditeten var 62,0 procent, över branschens median (median 54,2 procent). Kassalikviditeten var 444,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 203,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,7 procent | 6,0 procent | 0,9 procent till 14,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 15,7 procent | 6,0 procent | 0,8 procent till 14,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 62,0 procent | 54,2 procent | 36,6 procent till 72,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 444,9 procent | 203,5 procent | 117,6 procent till 329,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 43,6 procent | 25,3 procent | 3,5 procent till 49,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -4,2 procent | 2,4 procent | -6,1 procent till 11,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 619 000 kr | 846 000 kr | 643 000 kr till 1 045 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 321 000 kr | 494 000 kr | 350 000 kr till 613 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 618 av 3 579 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 31 av 40 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Östersund.
- Plats 1 188 av 2 222 aktiebolag med säte i Östersund.
- Plats 2 773 av 4 953 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 178 568 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,0 procent | 13,1 procent | 15,7 procent |
| Vinstmarginal | 0,0 procent | 13,1 procent | 15,7 procent |
| Soliditet | 67,2 procent | 71,1 procent | 62,0 procent |
| Kassalikviditet | 305,1 procent | 455,7 procent | 444,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 procent | 38,9 procent | 43,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 7,3 procent | -4,2 procent |
| Omsättning per anställd | 602 000 kr | 646 000 kr | 619 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 404 000 kr | 366 000 kr | 321 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Regnbågsvägen 383253 Frösön
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva frisörverksamhet, äga och förvalta fastigheter, handla med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 602 260 kr | 646 290 kr | 618 904 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 126 667 kr | 130 817 kr | 133 863 kr |
| Personalkostnader | 403 796 kr | 366 061 kr | 321 042 kr |
| Rörelseresultat | -78 kr | 84 355 kr | 96 982 kr |
| Ränteintäkter | 202 kr | 101 kr | 18 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 19 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 124 kr | 84 437 kr | 97 000 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -15 000 kr | -20 000 kr |
| Skatt | - | 9 523 kr | 16 016 kr |
| Årets resultat | 124 kr | 59 914 kr | 60 984 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 139 934 kr | 216 494 kr | 225 697 kr |
| Kortfristiga fordringar | 30 771 kr | 21 722 kr | 18 059 kr |
| Kassa och bank | 109 163 kr | 194 772 kr | 207 638 kr |
| Summa tillgångar | 139 934 kr | 216 494 kr | 225 697 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 94 068 kr | 153 982 kr | 139 967 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 43 944 kr | 44 068 kr | 28 983 kr |
| Årets resultat | 124 kr | 59 914 kr | 60 984 kr |
| Obeskattade reserver | - | 15 000 kr | 35 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 45 866 kr | 47 512 kr | 50 730 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 2 075 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 25 650 kr | 28 367 kr | 29 391 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 139 934 kr | 216 494 kr | 225 697 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är att bredriva frisörsalong.
Företrädare
- Pernilla E
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Salongen SG AB för organisationsnummer?
Salongen SG AB har organisationsnummer 559189-2913 (5591892913).
Var ligger Salongen SG AB?
Salongen SG AB har sin registrerade adress Regnbågsvägen 3, 83253 Frösön.
Vilken bransch är Salongen SG AB verksamt i?
Salongen SG AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Salongen SG AB?
Salongen SG AB hade en nettoomsättning på 618 904 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Salongen SG AB?
Salongen SG AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-01-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.