Prime Pipe Nordic AB
Prime Pipe Nordic AB har organisationsnummer 559189-6641 (5591896641)
Aktiebolag • Org.nr: 559189-6641
Om företaget
Prime Pipe Nordic AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221). Sidoverksamheter inkluderar annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet och diverse övrig stödverksamhet till företag.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2022.
Omsättningen ökade 181 procent till 16 725 199 kr räkenskapsåret 2022 (5 953 081 kr föregående år).
Bolagets omsättningsökning följer den plan bolaget har för sin utveckling,
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2022 omsatte Prime Pipe Nordic AB 16 725 199 kr och redovisade ett resultat på 1 440 482 kr. Rörelsemarginalen var 14,5 procent, över branschens median (median 7,4 procent). Soliditeten var 60,8 procent, över branschens median (median 46,8 procent). Kassalikviditeten var 680,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 199,1 procent).
| Nyckeltal 2022 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,5 procent | 7,4 procent | 1,6 procent till 15,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 14,5 procent | 7,2 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 60,8 procent | 46,8 procent | 28,3 procent till 65,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 680,2 procent | 199,1 procent | 132,4 procent till 332,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 67,6 procent | 27,1 procent | 2,3 procent till 55,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 181,0 procent | 9,3 procent | -11,9 procent till 37,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,4 procent | 17,0 procent | 14,5 procent |
| Vinstmarginal | 3,4 procent | 17,0 procent | 14,5 procent |
| Soliditet | 25,9 procent | 38,5 procent | 60,8 procent |
| Kassalikviditet | 327,8 procent | 215,7 procent | 680,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 30,2 procent | 89,6 procent | 67,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 627,0 procent | 181,0 procent |
| Omsättning per anställd | 819 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 102 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
🔴 Konkurs
Sedan 2024-05-07
Adress
Riddargatan 1c/o Unseen Stockholm AB
11435 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Riddargatan 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Rör installation i Industri, fastighet, vvs, marmorbehandling.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 818 805 kr | 5 953 081 kr | 16 725 199 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 532 670 kr | - | 7 565 421 kr |
| Övriga externa kostnader | 156 652 kr | 547 609 kr | 928 997 kr |
| Personalkostnader | 102 021 kr | 46 838 kr | 298 052 kr |
| Rörelseresultat | 27 462 kr | 1 012 875 kr | 2 423 666 kr |
| Räntekostnader | - | - | 4 723 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 27 462 kr | 1 012 875 kr | 2 418 943 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -253 219 kr | -604 736 kr |
| Skatt | 5 876 kr | 142 136 kr | 373 725 kr |
| Årets resultat | 21 586 kr | 617 520 kr | 1 440 482 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 120 000 kr | 100 000 kr | 50 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 120 000 kr | 100 000 kr | 50 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 156 921 kr | 1 692 203 kr | 3 451 037 kr |
| Kortfristiga fordringar | 49 572 kr | 1 284 563 kr | 2 707 785 kr |
| Kassa och bank | 107 349 kr | 407 640 kr | 743 252 kr |
| Summa tillgångar | 276 921 kr | 1 792 203 kr | 3 501 037 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 71 586 kr | 689 106 kr | 2 129 588 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 21 586 kr | 639 106 kr |
| Årets resultat | 21 586 kr | 617 520 kr | 1 440 482 kr |
| Obeskattade reserver | - | 253 219 kr | 857 955 kr |
| Kortfristiga skulder | 47 877 kr | 784 475 kr | 507 384 kr |
| Leverantörsskulder | 32 652 kr | 242 339 kr | 128 770 kr |
| Skatteskulder | 5 876 kr | 142 136 kr | 378 614 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 9 349 kr | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 276 921 kr | 1 792 203 kr | 3 501 037 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom rörinstallationer i Industri, fastighet, vvs samt marmorbehandling Företaget har sitt säte i Järfälla.
Företrädare
- Charlie Willem N S
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Prime Pipe Nordic AB för organisationsnummer?
Prime Pipe Nordic AB har organisationsnummer 559189-6641 (5591896641).
Var ligger Prime Pipe Nordic AB?
Prime Pipe Nordic AB har sin registrerade adress Riddargatan 1, 11435 Stockholm.
Vilken bransch är Prime Pipe Nordic AB verksamt i?
Prime Pipe Nordic AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Prime Pipe Nordic AB?
Prime Pipe Nordic AB hade en nettoomsättning på 16 725 199 kr räkenskapsåret 2022 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-01-03
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.