Om företaget
Hellwig Produktion AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som bildkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 63,3 procent | 39,9 procent till 82,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -261,6 procent | 10,6 procent | -8,1 procent till 43,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -44,0 procent | 25,7 procent | -82,6 procent | - | - |
| Vinstmarginal | -45,7 procent | 25,7 procent | -82,5 procent | - | - |
| Soliditet | 47,0 procent | 51,9 procent | 0,6 procent | - | 100,0 procent |
| Kassalikviditet | 79,4 procent | 119,4 procent | 50,4 procent | -58,6 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | -37,4 procent | 24,0 procent | -11176,1 procent | - | -261,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 50,3 procent | 28,6 procent | -100,0 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sankt Eriksgatan 101c/o c/o Hilda Hellwig
11331 Stockholm
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Sankt Eriksgatan 101 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konstnärlig verksamhet inom i första hand teater- och bildkonst.
Bransch
- 90120BildkonstHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 333 073 kr | 0 kr | 116 182 kr | 174 678 kr | 224 692 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 35 834 kr | 67 902 kr | 98 412 kr | 106 730 kr | 167 187 kr | 97 558 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 22 546 kr | 0 kr | 25 104 kr | 1 240 kr | 221 089 kr | 177 392 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | - | - | 43 800 kr | 21 900 kr | 21 900 kr | 0 kr | 131 400 kr |
| Rörelseresultat | 274 693 kr | -67 902 kr | -51 134 kr | 44 808 kr | -185 484 kr | -274 950 kr | -131 400 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 185 kr | 0 kr | 22 kr |
| Räntekostnader | - | - | 1 958 kr | -10 kr | 0 kr | 360 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 274 693 kr | -67 902 kr | -53 092 kr | 44 818 kr | -185 299 kr | -275 310 kr | -131 378 kr |
| Skatt | 61 560 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | 213 133 kr | -67 902 kr | -53 092 kr | 44 818 kr | -185 299 kr | -275 310 kr | -131 378 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 219 000 kr | 175 200 kr | 153 300 kr | 131 400 kr | 131 400 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 219 000 kr | 175 200 kr | 153 300 kr | 131 400 kr | 131 400 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 324 693 kr | 30 274 kr | 127 291 kr | 206 863 kr | 131 958 kr | -149 628 kr | 50 214 kr |
| Kortfristiga fordringar | -18 172 kr | -16 165 kr | 10 875 kr | 10 785 kr | 13 383 kr | -230 687 kr | 3 302 kr |
| Kassa och bank | 342 865 kr | 46 439 kr | 116 416 kr | 196 078 kr | 118 575 kr | 81 059 kr | 46 912 kr |
| Summa tillgångar | 324 693 kr | 249 274 kr | 302 491 kr | 360 163 kr | 263 358 kr | -18 228 kr | 50 214 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 263 133 kr | 195 231 kr | 142 138 kr | 186 957 kr | 1 658 kr | -273 652 kr | 50 214 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 213 133 kr | 145 230 kr | 77 328 kr | 136 957 kr | -48 342 kr | 131 614 kr |
| Årets resultat | 213 133 kr | -67 902 kr | -53 092 kr | 44 818 kr | -185 299 kr | -275 310 kr | -131 378 kr |
| Kortfristiga skulder | 61 560 kr | 54 043 kr | 160 353 kr | 173 206 kr | 261 700 kr | 255 424 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 61 560 kr | 61 560 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | - | -7 516 kr | 160 353 kr | 173 206 kr | 261 700 kr | 255 424 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 324 693 kr | 249 274 kr | 302 491 kr | 360 163 kr | 263 358 kr | -18 228 kr | 50 214 kr |
Företrädare
- Hilda H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hellwig Produktion AB för organisationsnummer?
Hellwig Produktion AB har organisationsnummer 559189-9181 (5591899181).
Var ligger Hellwig Produktion AB?
Hellwig Produktion AB har sin registrerade adress Sankt Eriksgatan 101, 11331 Stockholm.
Vilken bransch är Hellwig Produktion AB verksamt i?
Hellwig Produktion AB är registrerat i branschen bildkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Omsättning enligt SCB
- < 1 tkr (2025)
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-01-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.