MissionTech AB
MissionTech AB har organisationsnummer 559190-2563 (5591902563)
Aktiebolag • Org.nr: 559190-2563
Om företaget
MissionTech AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lidingö. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122). Sidoverksamheter inkluderar teknisk provning och analys, annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling och teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 44 procent till 4 556 931 kr räkenskapsåret 2025 (8 174 159 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MissionTech AB 4 556 931 kr och redovisade ett resultat på 254 057 kr. Rörelsemarginalen var 5,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,1 procent). Soliditeten var 67,6 procent, över branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 834,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 318,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,3 procent | 22,1 procent | 6,9 procent till 38,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 7,2 procent | 23,3 procent | 7,6 procent till 40,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 67,6 procent | 63,9 procent | 44,8 procent till 83,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 834,4 procent | 318,8 procent | 190,7 procent till 657,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 5,9 procent | 23,6 procent | 0,1 procent till 55,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -44,3 procent | -0,8 procent | -26,4 procent till 17,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 139 000 kr | 1 191 000 kr | 705 000 kr till 1 652 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 949 000 kr | 692 000 kr | 334 000 kr till 899 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 287 av 5 115 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 1 av 11 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Lidingö.
- Plats 172 av 2 489 aktiebolag med säte i Lidingö.
- Plats 12 264 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 39 958 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 51,6 procent | 26,3 procent | 5,3 procent |
| Vinstmarginal | 51,6 procent | 28,3 procent | 7,2 procent |
| Soliditet | 65,5 procent | 67,0 procent | 67,6 procent |
| Kassalikviditet | 482,4 procent | 612,0 procent | 834,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 50,4 procent | 34,9 procent | 5,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -44,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 677 000 kr | 2 044 000 kr | 1 139 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 700 000 kr | 1 007 000 kr | 949 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
JÄGARSTIGEN 72c/o c/o Anna Sofia Norlin Weissenrieder
18146 Lidingö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har JÄGARSTIGEN 72 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom medicinteknik, materialteknik, miljö-, farma-, samt regulatoriska- och kvalitetsuppdrag. Även utbildnings- och tjänsteverksamhet inom ovanstående områden. Forskning, utveckling, produktion, analys och försäljning av medicin- och miljötekniska produkter och lösningar.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 031 342 kr | 8 174 159 kr | 4 556 931 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 0 kr | 137 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 196 098 kr | 1 836 411 kr | 340 816 kr |
| Övriga externa kostnader | 138 517 kr | 159 803 kr | 180 151 kr |
| Personalkostnader | 2 100 353 kr | 4 026 811 kr | 3 795 858 kr |
| Rörelseresultat | 2 596 374 kr | 2 151 134 kr | 240 243 kr |
| Ränteintäkter | - | 167 077 kr | 88 548 kr |
| Räntekostnader | 50 kr | 5 418 kr | 482 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 596 324 kr | 2 312 793 kr | 328 309 kr |
| Bokslutsdispositioner | -645 000 kr | - | - |
| Skatt | 402 015 kr | 484 759 kr | 74 252 kr |
| Årets resultat | 1 549 309 kr | 1 828 034 kr | 254 057 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 4 692 952 kr | 7 822 728 kr | 6 361 003 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 733 745 kr | 1 439 560 kr | 1 682 358 kr |
| Kassa och bank | 2 959 207 kr | 6 383 168 kr | 4 678 645 kr |
| Summa tillgångar | 4 692 952 kr | 7 822 728 kr | 6 361 003 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 3 075 045 kr | 5 244 564 kr | 4 298 621 kr |
| Aktiekapital | 50 400 kr | 50 400 kr | 50 400 kr |
| Balanserat resultat | 1 475 336 kr | 3 366 130 kr | 3 994 164 kr |
| Årets resultat | 1 549 309 kr | 1 828 034 kr | 254 057 kr |
| Obeskattade reserver | 645 000 kr | 1 300 000 kr | 1 300 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 972 907 kr | 1 278 164 kr | 762 382 kr |
| Leverantörsskulder | - | 166 299 kr | 65 281 kr |
| Skatteskulder | 192 900 kr | 223 066 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 760 006 kr | 778 929 kr | 560 882 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 692 952 kr | 7 822 728 kr | 6 361 003 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget, med säte på Lidingö, bedriver konsultverksamhet inom materialteknik, biokompatibilitet och reprocessing. Kunderna är små, medelstora och stora företag inom medicintekniska branschen.
Den minskade omsättningen under perioden beror på satsningar på personal och kompetensutveckling, vilket påverkat faktureringsgraden. Bolaget har även påbörjat arbete för att utveckla och bredda kundbasen för att minska beroendet av enskilda uppdrag för att stärka framtida intäktsmöjligheter.
Företrädare
- Johanna S (styrelseordförande)
- Anna N (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MissionTech AB för organisationsnummer?
MissionTech AB har organisationsnummer 559190-2563 (5591902563).
Var ligger MissionTech AB?
MissionTech AB har sin registrerade adress JÄGARSTIGEN 72, 18146 Lidingö.
Vilken bransch är MissionTech AB verksamt i?
MissionTech AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MissionTech AB?
MissionTech AB hade en nettoomsättning på 4 556 931 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MissionTech AB?
MissionTech AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår MissionTech AB någon utdelning?
Styrelsen i MissionTech AB föreslog en utdelning på 900 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lidingö
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-01-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.