Riverleaf consulting AB
Riverleaf consulting AB har organisationsnummer 559190-9402 (5591909402)
Aktiebolag • Org.nr: 559190-9402
Om företaget
Riverleaf consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölndal. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). På Google Maps är verksamheten listad som konsultföretag.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 8 procent till 264 613 kr räkenskapsåret 2025 (287 733 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Riverleaf consulting AB 264 613 kr och redovisade ett resultat på 49 600 kr. Rörelsemarginalen var 31,0 procent, över branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 80,8 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 718,1 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,0 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 31,4 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 80,8 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 718,1 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 15,6 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -8,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 265 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 27 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 18 850 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 115 av 217 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Mölndal.
- Plats 1 227 av 2 005 aktiebolag med säte i Mölndal.
- Plats 35 863 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 218 408 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 84,2 procent | 43,6 procent | 19,1 procent | 31,0 procent |
| Vinstmarginal | - | 84,2 procent | 44,1 procent | 19,9 procent | 31,4 procent |
| Soliditet | 52,8 procent | 78,4 procent | 98,0 procent | 93,6 procent | 80,8 procent |
| Kassalikviditet | 212,0 procent | 461,9 procent | 4933,8 procent | 1561,2 procent | 718,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -10,0 procent | 62,9 procent | 27,5 procent | 12,9 procent | 15,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 15,8 procent | 19,6 procent | -8,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | 208 000 kr | 241 000 kr | 288 000 kr | 265 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 3 000 kr | 26 000 kr | 51 000 kr | 27 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hulelycksgatan 31c/o c/o Kjell Johansson
43163 Mölndal
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Hulelycksgatan 31 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamthet inom utbildning, försäljning, management, samt teknisk rådgiving inom vattenbehandling.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 75 716 kr | 45 186 kr | 207 692 kr | 240 596 kr | 287 733 kr | 264 613 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 514 kr | 0 kr | 66 kr | 229 kr | 102 kr | 564 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 0 kr | - | 5 250 kr | 14 166 kr |
| Övriga externa kostnader | 40 756 kr | 49 995 kr | 30 205 kr | 110 226 kr | 176 109 kr | 141 576 kr |
| Personalkostnader | 9 535 kr | 7 631 kr | 2 546 kr | 25 732 kr | 51 326 kr | 27 452 kr |
| Rörelseresultat | 25 939 kr | -12 440 kr | 174 825 kr | 104 867 kr | 54 857 kr | 81 954 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 35 kr | 1 352 kr | 2 496 kr | 1 048 kr |
| Räntekostnader | - | - | 0 kr | - | 195 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 25 939 kr | -12 440 kr | 174 860 kr | 106 219 kr | 57 158 kr | 83 002 kr |
| Bokslutsdispositioner | -6 484 kr | 6 484 kr | - | - | - | -20 645 kr |
| Skatt | 4 162 kr | 0 kr | 36 013 kr | 22 541 kr | 12 108 kr | 12 757 kr |
| Årets resultat | 15 293 kr | -5 956 kr | 138 847 kr | 83 678 kr | 45 050 kr | 49 600 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 126 317 kr | 112 307 kr | 281 566 kr | 310 582 kr | 373 245 kr | 394 522 kr |
| Kortfristiga fordringar | 61 060 kr | 12 732 kr | 52 114 kr | 144 490 kr | 106 916 kr | 55 805 kr |
| Kassa och bank | 65 257 kr | 99 575 kr | 229 452 kr | 166 092 kr | 266 329 kr | 338 717 kr |
| Summa tillgångar | 126 317 kr | 112 307 kr | 281 566 kr | 310 582 kr | 373 245 kr | 394 522 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 65 293 kr | 59 337 kr | 220 609 kr | 304 287 kr | 349 338 kr | 318 938 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 15 293 kr | 31 762 kr | 170 609 kr | 254 288 kr | 219 338 kr |
| Årets resultat | 15 293 kr | -5 956 kr | 138 847 kr | 83 678 kr | 45 050 kr | 49 600 kr |
| Obeskattade reserver | 6 484 kr | 0 kr | - | - | - | 20 645 kr |
| Kortfristiga skulder | 54 540 kr | 52 970 kr | 60 957 kr | 6 295 kr | 23 907 kr | 54 939 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 4 038 kr | 471 kr | 714 kr |
| Skatteskulder | 3 734 kr | 0 kr | 15 992 kr | -2 179 kr | -21 882 kr | -889 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 36 806 kr | 38 969 kr | 44 965 kr | -564 kr | 40 318 kr | 47 134 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 126 317 kr | 112 307 kr | 281 566 kr | 310 582 kr | 373 245 kr | 394 522 kr |
Ur årsredovisningen
Konsultverksamthet inom utbildning, försäljning, management, samt teknisk rådgiving inom vattenbehandling. Bolaget har sitt säte i Mölndal/Göteborg.
Företrädare
- Kjell Axel J (styrelseledamot)
Undertecknad i MÖLNDAL 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Riverleaf consulting AB för organisationsnummer?
Riverleaf consulting AB har organisationsnummer 559190-9402 (5591909402).
Var ligger Riverleaf consulting AB?
Riverleaf consulting AB har sin registrerade adress Hulelycksgatan 31, 43163 Mölndal.
Vilken bransch är Riverleaf consulting AB verksamt i?
Riverleaf consulting AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Riverleaf consulting AB?
Riverleaf consulting AB hade en nettoomsättning på 264 613 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Riverleaf consulting AB?
Riverleaf consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mölndal
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-01-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.