RL Tech AB
RL Tech AB har organisationsnummer 559191-1895 (5591911895)
Aktiebolag • Org.nr: 559191-1895
Om företaget
RL Tech AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 28 procent till 2 506 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 964 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte RL Tech AB 2 506 000 kr och redovisade ett resultat på 574 309 kr. Rörelsemarginalen var 35,7 procent, över branschens median (median 21,5 procent). Soliditeten var 42,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 405,0 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,7 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 35,7 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 42,4 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 405,0 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 64,5 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 27,6 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 506 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 255 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 335 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 152 av 1 299 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Göteborg.
- Plats 4 757 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 11 795 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 68 586 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,2 procent | 26,0 procent | 49,5 procent | 24,8 procent | 35,7 procent |
| Vinstmarginal | 28,2 procent | 26,0 procent | 49,5 procent | 24,8 procent | 35,7 procent |
| Soliditet | 41,1 procent | 43,3 procent | 41,3 procent | 42,9 procent | 42,4 procent |
| Kassalikviditet | 342,2 procent | 432,7 procent | 473,1 procent | 485,1 procent | 405,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 54,2 procent | 71,1 procent | 92,5 procent | 53,3 procent | 64,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 0,3 procent | 0,0 procent | 26,0 procent | -11,2 procent | 27,6 procent |
| Omsättning per anställd | 878 000 kr | 878 000 kr | 737 000 kr | 1 964 000 kr | 2 506 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 480 000 kr | 508 000 kr | 324 000 kr | 1 110 000 kr | 1 255 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nilssonsberg 9c/o Rashwan Lazkani
41143 Göteborg
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Nilssonsberg 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva IT- konsultverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 749 909 kr | 1 755 546 kr | 1 756 302 kr | 2 212 501 kr | 1 964 448 kr | 2 506 050 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 6 711 kr | 0 kr | 124 225 kr | 0 kr | 647 kr |
| Övriga externa kostnader | 120 998 kr | 305 804 kr | 283 518 kr | 268 814 kr | 367 297 kr | 356 642 kr |
| Personalkostnader | 949 939 kr | 960 669 kr | 1 015 998 kr | 972 039 kr | 1 109 569 kr | 1 254 937 kr |
| Rörelseresultat | 678 972 kr | 495 784 kr | 456 786 kr | 1 095 873 kr | 487 582 kr | 895 118 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 669 kr | 243 kr | 116 kr |
| Räntekostnader | 61 kr | 1 251 kr | 730 kr | 429 kr | 0 kr | 1 287 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 678 911 kr | 494 533 kr | 456 056 kr | 1 096 113 kr | 487 825 kr | 893 947 kr |
| Bokslutsdispositioner | -170 000 kr | -120 000 kr | 0 kr | -275 000 kr | 0 kr | -157 720 kr |
| Skatt | 109 330 kr | 78 218 kr | 94 933 kr | 171 330 kr | 106 530 kr | 161 918 kr |
| Årets resultat | 399 581 kr | 296 315 kr | 361 123 kr | 649 783 kr | 381 295 kr | 574 309 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 150 000 kr | 300 000 kr | 550 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 150 000 kr | 300 000 kr | 550 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 133 071 kr | 1 329 605 kr | 1 173 340 kr | 1 549 458 kr | 1 365 819 kr | 1 549 972 kr |
| Kortfristiga fordringar | 327 240 kr | 767 227 kr | 569 564 kr | 853 659 kr | 804 193 kr | 960 796 kr |
| Kassa och bank | 805 831 kr | 562 378 kr | 603 776 kr | 695 799 kr | 561 626 kr | 589 176 kr |
| Summa tillgångar | 1 133 071 kr | 1 329 605 kr | 1 173 340 kr | 1 699 458 kr | 1 665 819 kr | 2 099 972 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 519 959 kr | 546 774 kr | 507 897 kr | 702 681 kr | 714 976 kr | 890 284 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 70 378 kr | 200 459 kr | 96 774 kr | 2 898 kr | 283 681 kr | 265 975 kr |
| Årets resultat | 399 581 kr | 296 315 kr | 361 123 kr | 649 783 kr | 381 295 kr | 574 309 kr |
| Obeskattade reserver | 274 280 kr | 394 280 kr | 394 280 kr | 669 280 kr | 669 280 kr | 827 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 338 832 kr | 388 551 kr | 271 163 kr | 327 497 kr | 281 563 kr | 382 688 kr |
| Leverantörsskulder | - | 7 134 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 105 205 kr | 105 610 kr | 6 264 kr | 61 558 kr | 1 926 kr | 7 230 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 223 627 kr | 273 307 kr | 247 769 kr | 262 940 kr | 276 638 kr | 372 458 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 133 071 kr | 1 329 605 kr | 1 173 340 kr | 1 699 458 kr | 1 665 819 kr | 2 099 972 kr |
Företrädare
- Rashwan L
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RL Tech AB för organisationsnummer?
RL Tech AB har organisationsnummer 559191-1895 (5591911895).
Var ligger RL Tech AB?
RL Tech AB har sin registrerade adress Nilssonsberg 9, 41143 Göteborg.
Vilken bransch är RL Tech AB verksamt i?
RL Tech AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RL Tech AB?
RL Tech AB hade en nettoomsättning på 2 506 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har RL Tech AB?
RL Tech AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår RL Tech AB någon utdelning?
Styrelsen i RL Tech AB föreslog en utdelning på 425 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-01-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.