SRC Mark & Bygg AB
SRC Mark & Bygg AB har organisationsnummer 559191-2547 (5591912547)
Aktiebolag • Org.nr: 559191-2547
Om företaget
SRC Mark & Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar mark- och grundarbeten och annan rengöring.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SRC Mark & Bygg AB 4 820 557 kr och redovisade ett resultat på 109 707 kr. Rörelsemarginalen var 3,6 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 24,5 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 97,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,6 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,9 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 24,5 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 97,0 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 38,2 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 410 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 344 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 682 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 27 av 119 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Nacka.
- Plats 310 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 11 680 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 38 030 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Henriksdalsringen 93c/o Sten-Olof Rask
13132 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver arbete inom byggnation och renoveringar, entreprenadarbeten inom mark och grävarbeten, transporter och snöröjning samt därmed förenliga verksamheter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 4 820 557 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 774 155 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 109 676 kr |
| Personalkostnader | 687 231 kr |
| Avskrivningar | 78 260 kr |
| Rörelseresultat | 171 235 kr |
| Ränteintäkter | 45 kr |
| Räntekostnader | 29 687 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 141 593 kr |
| Skatt | 31 886 kr |
| Årets resultat | 109 707 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 314 100 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 303 100 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 11 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 859 324 kr |
| Kortfristiga fordringar | 730 380 kr |
| Kassa och bank | 128 944 kr |
| Summa tillgångar | 1 173 424 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 287 282 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 127 575 kr |
| Årets resultat | 109 707 kr |
| Kortfristiga skulder | 886 142 kr |
| Leverantörsskulder | 605 704 kr |
| Skatteskulder | 22 745 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 194 969 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 173 424 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom byggnation och renoveringar. Entreprenadarbeten inom mark, grävarbeten, transporter och snöröjning samt därmed förenliga verksamheter. Företaget har sitt säte i Nacka Kommun.
Efterfrågan av företagets tjänster ökar för varje år och har resulterat i flera lyckade samarbeten och nya möjligheter till tillväxt.
Företrädare
- Sten-Olof R (styrelseledamot)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SRC Mark & Bygg AB för organisationsnummer?
SRC Mark & Bygg AB har organisationsnummer 559191-2547 (5591912547).
Var ligger SRC Mark & Bygg AB?
SRC Mark & Bygg AB har sin registrerade adress Henriksdalsringen 93, 13132 Nacka.
Vilken bransch är SRC Mark & Bygg AB verksamt i?
SRC Mark & Bygg AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SRC Mark & Bygg AB?
SRC Mark & Bygg AB hade en nettoomsättning på 4 820 557 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har SRC Mark & Bygg AB?
SRC Mark & Bygg AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår SRC Mark & Bygg AB någon utdelning?
Styrelsen i SRC Mark & Bygg AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-01-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.