
Arrow Pictures AB
Arrow Pictures AB har organisationsnummer 559191-5946 (5591915946)
Aktiebolag • Org.nr: 559191-5946
Om företaget
Arrow Pictures AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Rockneby. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110). Sidoverksamheter inkluderar efterproduktion av film, video och tv-program, fotoverksamhet, film- och videodistribution och fotoverksamhet. På Google Maps är verksamheten listad som film production company. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 10 procent till 538 000 kr räkenskapsåret 2025 (487 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Arrow Pictures AB 538 000 kr och redovisade ett resultat på 87 167 kr. Rörelsemarginalen var 27,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,5 procent). Soliditeten var 39,2 procent, under branschens median (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 131,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 260,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,4 procent | 7,5 procent | -2,9 procent till 25,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 27,3 procent | 7,8 procent | -2,7 procent till 25,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 39,2 procent | 58,8 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 131,8 procent | 260,2 procent | 148,1 procent till 478,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 63,4 procent | 11,2 procent | -10,2 procent till 46,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 10,5 procent | -2,6 procent | -31,2 procent till 29,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 538 000 kr | 848 000 kr | 481 000 kr till 1 322 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 1 000 kr | 505 000 kr | 242 000 kr till 717 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 715 av 3 084 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 3 av 8 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Kalmar.
- Plats 1 066 av 1 900 aktiebolag med säte i Kalmar.
- Plats 2 967 av 5 016 aktiebolag i Kalmar län.
- Plats 186 416 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,2 procent | -3,0 procent | -22,2 procent | 15,4 procent | 27,4 procent |
| Vinstmarginal | 38,1 procent | -3,1 procent | -22,4 procent | 15,4 procent | 27,3 procent |
| Soliditet | 43,3 procent | 46,0 procent | 39,9 procent | 53,8 procent | 39,2 procent |
| Kassalikviditet | 127,0 procent | 99,8 procent | 67,6 procent | 132,4 procent | 131,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 59,6 procent | 0,3 procent | -16,6 procent | 30,9 procent | 63,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 34,5 procent | 17,2 procent | -7,2 procent | 34,5 procent | 10,5 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 487 000 kr | 538 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 56 000 kr | 1 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stojby 22139592 Rockneby
Verksamhetsbeskrivning
Företaget kommer producera och sälja film och tillhanda tjänster såsom redigering. Vi kommer även anordna filmvisningar och fotoresor.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 247 513 kr | 332 795 kr | 390 046 kr | 362 122 kr | 487 425 kr | 537 546 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - | 8 882 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 50 039 kr | 3 760 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 91 028 kr | 165 304 kr | 326 684 kr | 348 503 kr | 328 603 kr | 310 680 kr |
| Personalkostnader | 10 021 kr | 16 004 kr | 7 055 kr | 66 408 kr | 56 064 kr | 923 kr |
| Avskrivningar | 13 142 kr | 20 754 kr | 18 706 kr | 27 738 kr | 27 738 kr | 18 502 kr |
| Rörelseresultat | 83 283 kr | 126 973 kr | -11 708 kr | -80 527 kr | 74 818 kr | 147 432 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 352 kr | 354 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | - | 28 kr | 147 kr | 1 095 kr | 20 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 83 283 kr | 126 945 kr | -11 855 kr | -81 270 kr | 75 152 kr | 147 432 kr |
| Bokslutsdispositioner | -30 194 kr | -30 475 kr | 13 500 kr | 62 949 kr | -16 000 kr | -37 000 kr |
| Skatt | 11 633 kr | 20 091 kr | 1 281 kr | 0 kr | 9 988 kr | 23 265 kr |
| Årets resultat | 41 456 kr | 76 379 kr | 364 kr | -18 321 kr | 49 164 kr | 87 167 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 82 091 kr | 180 017 kr | 191 645 kr | 163 907 kr | 136 169 kr | 139 549 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 82 091 kr | 179 917 kr | 191 545 kr | 163 807 kr | 136 069 kr | 139 449 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 100 kr | 100 kr | 100 kr | 100 kr | 100 kr |
| Omsättningstillgångar | 107 057 kr | 115 781 kr | 87 633 kr | 112 074 kr | 160 195 kr | 211 488 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 921 kr | 85 539 kr | 920 kr | 25 597 kr | 93 159 kr | 34 278 kr |
| Kassa och bank | 103 136 kr | 30 242 kr | 86 713 kr | 86 477 kr | 67 036 kr | 177 210 kr |
| Summa tillgångar | 189 148 kr | 295 798 kr | 279 278 kr | 275 981 kr | 296 364 kr | 351 037 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 101 775 kr | 128 154 kr | 128 518 kr | 110 197 kr | 159 361 kr | 137 528 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 10 319 kr | 1 775 kr | 78 154 kr | 78 518 kr | 60 197 kr | 361 kr |
| Årets resultat | 41 456 kr | 76 379 kr | 364 kr | -18 321 kr | 49 164 kr | 87 167 kr |
| Obeskattade reserver | 45 974 kr | 76 449 kr | 62 949 kr | 0 kr | 16 000 kr | 53 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 41 399 kr | 91 195 kr | 87 811 kr | 165 783 kr | 121 003 kr | 160 509 kr |
| Leverantörsskulder | - | 22 071 kr | 6 250 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 15 525 kr | 27 984 kr | 5 566 kr | 0 kr | 9 988 kr | 33 253 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 25 874 kr | 41 140 kr | 75 994 kr | 165 783 kr | 111 015 kr | 127 256 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 189 148 kr | 295 798 kr | 279 278 kr | 275 981 kr | 296 364 kr | 351 037 kr |
Företrädare
- Rickard P
Undertecknad i Rockneby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Arrow Pictures AB för organisationsnummer?
Arrow Pictures AB har organisationsnummer 559191-5946 (5591915946).
Var ligger Arrow Pictures AB?
Arrow Pictures AB har sin registrerade adress Stojby 221, 39592 Rockneby.
Vilken bransch är Arrow Pictures AB verksamt i?
Arrow Pictures AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Arrow Pictures AB?
Arrow Pictures AB hade en nettoomsättning på 538 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Arrow Pictures AB?
Arrow Pictures AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kalmar
- Län
- Kalmar län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-01-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.