JE Fysio Gym AB
JE Fysio Gym AB har organisationsnummer 559192-0821 (5591920821)
Aktiebolag • Org.nr: 559192-0821
Om företaget
JE Fysio Gym AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Luleå. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86950).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 30 procent till 1 852 539 kr räkenskapsåret 2026 (1 427 613 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte JE Fysio Gym AB 1 852 539 kr och redovisade ett resultat på 524 441 kr. Rörelsemarginalen var 35,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 11,9 procent). Soliditeten var 90,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 68,6 procent). Kassalikviditeten var 1306,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 401,7 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,7 procent | 11,9 procent | 3,2 procent till 22,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 35,7 procent | 11,9 procent | 3,3 procent till 23,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 90,6 procent | 68,6 procent | 51,1 procent till 83,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1306,4 procent | 401,7 procent | 221,0 procent till 767,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 64,3 procent | 26,3 procent | 4,9 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 29,8 procent | 1,9 procent | -9,4 procent till 10,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 225 av 2 175 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet.
- Plats 6 av 36 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Luleå.
- Plats 609 av 2 269 aktiebolag med säte i Luleå.
- Plats 2 088 av 6 824 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 91 387 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,4 procent | 7,1 procent | -3,9 procent | 20,9 procent | 35,7 procent |
| Vinstmarginal | 8,8 procent | 5,8 procent | -4,9 procent | 20,7 procent | 35,7 procent |
| Soliditet | 9,6 procent | 11,7 procent | 20,8 procent | 46,3 procent | 90,6 procent |
| Kassalikviditet | 164,8 procent | 155,1 procent | 178,5 procent | 253,0 procent | 1306,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 28,7 procent | 42,6 procent | 15,6 procent | 79,0 procent | 64,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -46,6 procent | 61,0 procent | 29,8 procent |
| Omsättning per anställd | 753 000 kr | 1 661 000 kr | 887 000 kr | 1 428 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 424 000 kr | 1 066 000 kr | 571 000 kr | 703 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sandviksgatan 53 Lgh 1101c/o c/o Magnusson
97233 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fysioterapeutisk verksamhet, äga och förvalta lös och fast egendom, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86950Fysioterapeutisk verksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 752 894 kr | 1 661 151 kr | 886 605 kr | 1 427 613 kr | 1 852 539 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 210 166 kr | 40 038 kr | 131 693 kr | 80 054 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 358 021 kr | 415 637 kr | 422 682 kr | 446 348 kr | 496 068 kr |
| Personalkostnader | 424 497 kr | 1 066 437 kr | 570 933 kr | 703 289 kr | 694 649 kr |
| Avskrivningar | 102 000 kr | 102 000 kr | 59 500 kr | 59 500 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 78 542 kr | 117 115 kr | -34 817 kr | 298 530 kr | 661 822 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 45 kr | 163 kr | 297 kr | 151 kr |
| Räntekostnader | 12 611 kr | 21 337 kr | 8 472 kr | 2 933 kr | 491 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 65 931 kr | 95 823 kr | -43 126 kr | 295 894 kr | 661 482 kr |
| Bokslutsdispositioner | -50 000 kr | -47 812 kr | 59 500 kr | 2 212 kr | 0 kr |
| Skatt | 1 814 kr | 10 223 kr | 0 kr | 67 605 kr | 137 041 kr |
| Årets resultat | 14 117 kr | 37 788 kr | 16 374 kr | 230 501 kr | 524 441 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 323 000 kr | 119 000 kr | 59 500 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 187 396 kr | 638 399 kr | 446 352 kr | 629 985 kr | 901 178 kr |
| Kortfristiga fordringar | 174 971 kr | 127 549 kr | 113 076 kr | 198 256 kr | 189 504 kr |
| Kassa och bank | 12 425 kr | 510 850 kr | 333 276 kr | 431 729 kr | 711 674 kr |
| Summa tillgångar | 510 396 kr | 757 399 kr | 505 852 kr | 629 985 kr | 901 178 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 49 136 kr | 88 629 kr | 105 002 kr | 291 753 kr | 816 195 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -14 981 kr | 841 kr | 38 628 kr | 11 252 kr | 241 753 kr |
| Årets resultat | 14 117 kr | 37 788 kr | 16 374 kr | 230 501 kr | 524 441 kr |
| Obeskattade reserver | 50 000 kr | 77 712 kr | 18 212 kr | 16 000 kr | 16 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 113 702 kr | 411 508 kr | 250 107 kr | 249 009 kr | 68 983 kr |
| Leverantörsskulder | -275 kr | 2 208 kr | 1 575 kr | 946 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 1 814 kr | 20 395 kr | 7 308 kr | 42 281 kr | 160 074 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 80 098 kr | 287 092 kr | 204 962 kr | 85 716 kr | -213 946 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 510 396 kr | 757 399 kr | 505 852 kr | 629 985 kr | 901 178 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget, med säte i Luleå, bedriver fysioterapimottagningBolaget har sitt säte i Luleå.
Företrädare
- Jessica Maria Christina M (styrelseledamot)
Undertecknad i Luleå 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JE Fysio Gym AB för organisationsnummer?
JE Fysio Gym AB har organisationsnummer 559192-0821 (5591920821).
Var ligger JE Fysio Gym AB?
JE Fysio Gym AB har sin registrerade adress Sandviksgatan 53 Lgh 1101, 97233 Luleå.
Vilken bransch är JE Fysio Gym AB verksamt i?
JE Fysio Gym AB är registrerat i branschen fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JE Fysio Gym AB?
JE Fysio Gym AB hade en nettoomsättning på 1 852 539 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår JE Fysio Gym AB någon utdelning?
Styrelsen i JE Fysio Gym AB föreslog en utdelning på 55 500 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Luleå
- Län
- Norrbottens län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-01-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.