Beauty & Academy Uno 1 AB
Beauty & Academy Uno 1 AB har organisationsnummer 559193-3725 (5591933725)
Aktiebolag • Org.nr: 559193-3725
Om företaget
Beauty & Academy Uno 1 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2019. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1047 procent till 49 600 kr räkenskapsåret 2025 (4 323 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Beauty & Academy Uno 1 AB 49 600 kr och redovisade ett resultat på -22 279 kr. Soliditeten var -150,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 26,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | -150,2 procent | 51,0 procent | 23,3 procent till 72,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 26,4 procent | 192,1 procent | 96,8 procent till 352,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | -150,2 procent |
| Kassalikviditet | - | - | - | 26,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -19,1 procent | -19,5 procent | -35,1 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stureplatsen 1c/o C/o Forever Beauty klinik
41139 Göteborg
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Stureplatsen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva skönhetsklinik med utbildningar inom skönhet samt egen utveckling och försäljning av skönhetsprodukter med därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96220Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | - | 4 323 kr | 49 600 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 21 853 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 28 037 kr |
| Övriga externa kostnader | 16 050 kr | 3 709 kr | 32 612 kr | 43 442 kr |
| Personalkostnader | -11 784 kr | 0 kr | - | 0 kr |
| Rörelseresultat | -4 266 kr | -3 709 kr | -6 436 kr | -21 879 kr |
| Ränteintäkter | - | 3 kr | 190 kr | 59 kr |
| Räntekostnader | 64 kr | 0 kr | 503 kr | 459 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -4 330 kr | -3 706 kr | -6 749 kr | -22 279 kr |
| Årets resultat | -4 330 kr | -3 706 kr | -6 749 kr | -22 279 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 22 701 kr | 18 995 kr | 19 246 kr | 31 392 kr |
| Kortfristiga fordringar | 13 175 kr | 13 803 kr | 17 318 kr | 27 836 kr |
| Kassa och bank | 9 526 kr | 5 192 kr | 1 928 kr | 3 556 kr |
| Summa tillgångar | 22 701 kr | 18 995 kr | 19 246 kr | 31 392 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 22 701 kr | 18 995 kr | 19 246 kr | -47 165 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -22 969 kr | -27 299 kr | -24 005 kr | -74 886 kr |
| Årets resultat | -4 330 kr | -3 706 kr | -6 749 kr | -22 279 kr |
| Kortfristiga skulder | 0 kr | - | - | 118 766 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - | - | 62 387 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 22 701 kr | 18 995 kr | 19 246 kr | 31 392 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom skönhetsvård samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Vara.
Företrädare
- Elisabeth R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Beauty & Academy Uno 1 AB för organisationsnummer?
Beauty & Academy Uno 1 AB har organisationsnummer 559193-3725 (5591933725).
Var ligger Beauty & Academy Uno 1 AB?
Beauty & Academy Uno 1 AB har sin registrerade adress Stureplatsen 1, 41139 Göteborg.
Vilken bransch är Beauty & Academy Uno 1 AB verksamt i?
Beauty & Academy Uno 1 AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Beauty & Academy Uno 1 AB?
Beauty & Academy Uno 1 AB hade en nettoomsättning på 49 600 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vara
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-02-01
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.