Kvadrat Redovisning AB
Kvadrat Redovisning AB har organisationsnummer 559193-8187 (5591938187)
Aktiebolag • Org.nr: 559193-8187
Om företaget
Kvadrat Redovisning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 23 procent till 2 916 439 kr räkenskapsåret 2025 (2 380 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kvadrat Redovisning AB 2 916 439 kr och redovisade ett resultat på -2 715 594 kr. Rörelsemarginalen var -92,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 3,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 70,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -92,5 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -93,1 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 3,2 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 70,5 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -3483,7 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 486 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 649 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 864 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 197 av 1 655 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Stockholm.
- Plats 11 092 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 18 555 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 59 689 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,8 procent | 11,6 procent | -92,5 procent |
| Vinstmarginal | 23,8 procent | 11,6 procent | -93,1 procent |
| Soliditet | 36,2 procent | 35,7 procent | 3,2 procent |
| Kassalikviditet | 179,4 procent | 165,9 procent | 70,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 65,0 procent | 80,3 procent | -3483,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 265,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | 326 000 kr | 793 000 kr | 486 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 108 000 kr | 379 000 kr | 649 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tegnérgatan 111140 Stockholm
Bolag på samma adress
15 andra bolag har Tegnérgatan 1 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av konsulttjänster inom ekonomi och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 651 840 kr | 2 380 098 kr | 2 916 439 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 135 kr | 136 kr | 423 684 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 899 107 kr |
| Övriga externa kostnader | 119 551 kr | 384 996 kr | 1 157 233 kr |
| Personalkostnader | 215 410 kr | 1 137 663 kr | 3 894 605 kr |
| Avskrivningar | 656 kr | 3 349 kr | 87 331 kr |
| Rörelseresultat | 155 334 kr | 275 495 kr | -2 698 152 kr |
| Ränteintäkter | 184 kr | 1 043 kr | 433 kr |
| Räntekostnader | 39 kr | 626 kr | 17 875 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 155 479 kr | 275 912 kr | -2 715 594 kr |
| Bokslutsdispositioner | -37 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 25 653 kr | 60 007 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 92 826 kr | 215 905 kr | -2 715 594 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 9 144 kr | 11 110 kr | 770 344 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 144 kr | 11 110 kr | 92 409 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 482 905 kr |
| Omsättningstillgångar | 385 694 kr | 741 914 kr | 1 651 921 kr |
| Kortfristiga fordringar | 250 582 kr | 341 639 kr | 1 537 373 kr |
| Kassa och bank | 135 112 kr | 400 275 kr | 114 548 kr |
| Summa tillgångar | 394 838 kr | 753 024 kr | 2 422 265 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 142 826 kr | 268 731 kr | 77 951 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 2 826 kr | 2 743 545 kr |
| Årets resultat | 92 826 kr | 215 905 kr | -2 715 594 kr |
| Obeskattade reserver | 37 000 kr | 37 000 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 215 012 kr | 447 293 kr | 2 344 315 kr |
| Leverantörsskulder | 67 001 kr | 161 040 kr | 430 316 kr |
| Skatteskulder | 25 653 kr | 85 660 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 122 358 kr | 178 226 kr | 842 477 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 394 838 kr | 753 024 kr | 2 422 265 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva försäljning av konsulttjänster inom ekonomi och därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Bolaget har under räkenskapsåret bytt ägare och är numera ett helägt dotterbolag till Freedom Group AB 559482-4970 med säte i stockholm.Räkenskapsår ändrat till kalenderår i samband med ägarbyte. Koncernredovisning, för den minsta koncern där bolaget ingår upprättas av Freedom Topco AB, 559351-7807 med säte i stockholm.
Ej återbetalade ovillkorade aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 850 000 kr (0 kr)
Företrädare
- Henrik K (extern verkställande direktör)
- Emma S (styrelseordförande)
- Niclas M (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kvadrat Redovisning AB för organisationsnummer?
Kvadrat Redovisning AB har organisationsnummer 559193-8187 (5591938187).
Var ligger Kvadrat Redovisning AB?
Kvadrat Redovisning AB har sin registrerade adress Tegnérgatan 1, 11140 Stockholm.
Vilken bransch är Kvadrat Redovisning AB verksamt i?
Kvadrat Redovisning AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kvadrat Redovisning AB?
Kvadrat Redovisning AB hade en nettoomsättning på 2 916 439 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Kvadrat Redovisning AB?
Kvadrat Redovisning AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-02-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.