Annica Harbeck Holding AB
Annica Harbeck Holding AB har organisationsnummer 559193-8484 (5591938484)
Aktiebolag • Org.nr: 559193-8484
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägareKullavik
Om företaget
Annica Harbeck Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kullavik. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64994). Sidoverksamheter inkluderar byggande av bostadshus och andra byggnader och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Annica Harbeck Holding AB 0 kr och redovisade ett resultat på -9 586 kr. Soliditeten var 68,6 procent, under branschens median (median 93,8 procent). Kassalikviditeten var 1,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 565,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,6 procent | 93,8 procent | 62,5 procent till 99,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 1,5 procent | 565,8 procent | 113,9 procent till 3473,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1,7 procent | 0,9 procent | -2,2 procent till 20,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 208 av 4 264 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
- Plats 18 av 47 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare med säte i Kungsbacka.
- Plats 2 971 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 8 945 av 10 427 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,4 procent | 81,4 procent | 83,5 procent | 63,6 procent | 68,6 procent |
| Kassalikviditet | 15824,2 procent | 22,9 procent | 4,5 procent | 38,6 procent | 1,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,2 procent | -1,0 procent | -1,1 procent | 53,1 procent | -1,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Norra Körnåsvägen 1942931 Kullavik
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Norra Körnåsvägen 19 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | - | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 828 kr | 4 225 kr | 6 925 kr | 6 926 kr | 7 870 kr | 8 490 kr | 9 804 kr |
| Rörelseresultat | -5 828 kr | -4 225 kr | -6 925 kr | -6 926 kr | -7 870 kr | -8 490 kr | -9 804 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 33 kr | 197 kr | 508 926 kr | 230 kr |
| Räntekostnader | 8 kr | 3 kr | 0 kr | - | - | - | 13 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 344 164 kr | 195 772 kr | 821 548 kr | -6 893 kr | -7 673 kr | 500 437 kr | -9 586 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | -119 000 kr | 0 kr |
| Skatt | - | - | - | - | - | 74 100 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 344 164 kr | 195 772 kr | 821 548 kr | -6 893 kr | -7 673 kr | 307 337 kr | -9 586 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 7 000 kr | 7 000 kr | 7 000 kr | 828 473 kr | 828 473 kr | 828 473 kr | 828 473 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 000 kr | 7 000 kr | 7 000 kr | 828 473 kr | 828 473 kr | 828 473 kr | 828 473 kr |
| Omsättningstillgångar | 387 164 kr | 242 936 kr | 890 109 kr | 36 743 kr | 6 257 kr | 81 693 kr | 2 107 kr |
| Kortfristiga fordringar | 350 000 kr | 210 000 kr | 858 473 kr | 5 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kassa och bank | 37 164 kr | 32 936 kr | 31 636 kr | 31 743 kr | 6 257 kr | 81 693 kr | 2 107 kr |
| Summa tillgångar | 394 164 kr | 249 936 kr | 897 109 kr | 865 216 kr | 834 730 kr | 910 166 kr | 830 580 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 394 164 kr | 249 936 kr | 891 484 kr | 704 591 kr | 696 918 kr | 579 254 kr | 569 668 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 4 164 kr | 19 936 kr | 661 484 kr | 654 590 kr | 221 918 kr | 529 254 kr |
| Årets resultat | 344 164 kr | 195 772 kr | 821 548 kr | -6 893 kr | -7 673 kr | 307 337 kr | -9 586 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | 119 000 kr | 119 000 kr |
| Kortfristiga skulder | - | - | 5 625 kr | 160 625 kr | 137 812 kr | 211 912 kr | 141 912 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 5 625 kr | 5 625 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | 74 100 kr | 74 100 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | 155 000 kr | 137 812 kr | 137 812 kr | 67 812 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 394 164 kr | 249 936 kr | 897 109 kr | 865 216 kr | 834 730 kr | 910 166 kr | 830 580 kr |
Företrädare
- Annica H (ordförande)
Undertecknad i Kullavik 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Annica Harbeck Holding AB för organisationsnummer?
Annica Harbeck Holding AB har organisationsnummer 559193-8484 (5591938484).
Var ligger Annica Harbeck Holding AB?
Annica Harbeck Holding AB har sin registrerade adress Norra Körnåsvägen 19, 42931 Kullavik.
Vilken bransch är Annica Harbeck Holding AB verksamt i?
Annica Harbeck Holding AB är registrerat i branschen förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Annica Harbeck Holding AB?
Annica Harbeck Holding AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-02-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.