Haparandavillan Bygg & Entreprenad AB
Haparandavillan Bygg & Entreprenad AB har organisationsnummer 559193-9367 (5591939367)
Aktiebolag • Org.nr: 559193-9367
Om företaget
Haparandavillan Bygg & Entreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Haparanda. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av monteringsfärdiga trähus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 16231).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 27 procent till 3 885 293 kr räkenskapsåret 2025 (3 063 812 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Haparandavillan Bygg & Entreprenad AB 3 885 293 kr och redovisade ett resultat på 169 299 kr. Rörelsemarginalen var 8,3 procent, över branschens median (median 3,1 procent). Soliditeten var 69,4 procent, över branschens median (median 47,6 procent). Kassalikviditeten var 303,3 procent, över branschens median (median 154,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,3 procent | 3,1 procent | -4,7 procent till 16,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,2 procent | 1,6 procent | -5,1 procent till 14,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 69,4 procent | 47,6 procent | 19,7 procent till 82,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 303,3 procent | 154,3 procent | 82,0 procent till 377,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 18,0 procent | 2,4 procent | -9,4 procent till 30,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 26,8 procent | -2,0 procent | -37,6 procent till 35,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 943 000 kr | 1 298 000 kr | 528 000 kr till 2 641 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 450 000 kr | 443 000 kr | 111 000 kr till 630 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 42 av 160 aktiebolag inom tillverkning av monteringsfärdiga trähus.
- Plats 4 av 5 aktiebolag inom tillverkning av monteringsfärdiga trähus med säte i Haparanda.
- Plats 33 av 176 aktiebolag med säte i Haparanda.
- Plats 1 103 av 6 824 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 45 969 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,3 procent | -12,5 procent | 7,6 procent | 8,3 procent |
| Vinstmarginal | 14,8 procent | -12,6 procent | 7,5 procent | 8,2 procent |
| Soliditet | 63,1 procent | 59,0 procent | 69,3 procent | 69,4 procent |
| Kassalikviditet | 164,1 procent | 116,6 procent | 210,8 procent | 303,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 48,5 procent | -41,7 procent | 29,0 procent | 18,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -28,3 procent | 17,6 procent | 26,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 818 000 kr | 1 302 000 kr | 1 532 000 kr | 1 943 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 371 000 kr | 330 000 kr | 403 000 kr | 450 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rantavägen 8595392 Haparanda
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Rantavägen 85 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bygg- och entreprenadverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 16231Tillverkning av monteringsfärdiga trähusHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 635 103 kr | 2 604 859 kr | 3 063 812 kr | 3 885 293 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 143 672 kr | 3 226 kr | 0 kr | 190 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 700 434 kr | 1 563 636 kr | 1 310 197 kr | 1 985 669 kr |
| Övriga externa kostnader | 675 800 kr | 617 988 kr | 625 335 kr | 602 817 kr |
| Personalkostnader | 742 311 kr | 660 281 kr | 805 087 kr | 900 885 kr |
| Avskrivningar | 105 784 kr | 92 520 kr | 90 696 kr | 73 241 kr |
| Rörelseresultat | 554 446 kr | -326 340 kr | 232 497 kr | 322 871 kr |
| Ränteintäkter | 1 549 kr | 198 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | 17 519 kr | 2 102 kr | 4 134 kr | 2 962 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 538 476 kr | -328 244 kr | 228 363 kr | 319 909 kr |
| Bokslutsdispositioner | -100 705 kr | 100 705 kr | 0 kr | -93 085 kr |
| Skatt | 62 234 kr | 0 kr | 5 673 kr | 57 525 kr |
| Årets resultat | 375 537 kr | -227 539 kr | 222 690 kr | 169 299 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 649 094 kr | 483 052 kr | 392 356 kr | 378 434 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 619 398 kr | 483 052 kr | 392 356 kr | 378 434 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 29 696 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 576 605 kr | 443 043 kr | 716 280 kr | 973 865 kr |
| Kortfristiga fordringar | 70 315 kr | 411 263 kr | 83 416 kr | 512 850 kr |
| Kassa och bank | 506 290 kr | 31 780 kr | 632 864 kr | 461 015 kr |
| Summa tillgångar | 1 225 699 kr | 926 095 kr | 1 108 636 kr | 1 352 299 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 773 637 kr | 546 098 kr | 768 788 kr | 938 086 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 348 100 kr | 723 637 kr | 496 098 kr | 718 787 kr |
| Årets resultat | 375 537 kr | -227 539 kr | 222 690 kr | 169 299 kr |
| Obeskattade reserver | 100 705 kr | 0 kr | - | 93 085 kr |
| Kortfristiga skulder | 351 357 kr | 379 997 kr | 339 848 kr | 321 128 kr |
| Leverantörsskulder | 70 380 kr | 261 940 kr | 141 402 kr | 119 617 kr |
| Skatteskulder | 69 794 kr | 68 563 kr | 13 710 kr | 23 428 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 207 298 kr | 50 147 kr | 179 236 kr | 146 729 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 225 699 kr | 926 095 kr | 1 108 636 kr | 1 352 299 kr |
Företrädare
- Jens Sören B (ordförande)
- Robin B (verkställande direktör)
Undertecknad i Haparanda 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Haparandavillan Bygg & Entreprenad AB för organisationsnummer?
Haparandavillan Bygg & Entreprenad AB har organisationsnummer 559193-9367 (5591939367).
Var ligger Haparandavillan Bygg & Entreprenad AB?
Haparandavillan Bygg & Entreprenad AB har sin registrerade adress Rantavägen 85, 95392 Haparanda.
Vilken bransch är Haparandavillan Bygg & Entreprenad AB verksamt i?
Haparandavillan Bygg & Entreprenad AB är registrerat i branschen tillverkning av monteringsfärdiga trähus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Haparandavillan Bygg & Entreprenad AB?
Haparandavillan Bygg & Entreprenad AB hade en nettoomsättning på 3 885 293 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Haparandavillan Bygg & Entreprenad AB?
Haparandavillan Bygg & Entreprenad AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Haparanda
- Län
- Norrbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-02-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.